Trwa ładowanie...
13-06-2006 11:13

Dziś rusza 7. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich

Share
Dziś rusza 7. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich
dugk7sj

7. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich rozpocznie się we wtorek w trzech warszawskich kinach. Podobne festiwale zaplanowano w drugiej połowie czerwca także w Poznaniu, Krakowie, Łodzi i Toruniu.

Uroczyste otwarcie festiwalu zaplanowano na wtorkowy wieczór w warszawskim kinie Muranów. Jak zapowiadają organizatorzy, obecni będą ambasadorowie i dyplomaci krajów Ameryki Łacińskiej oraz przedstawiciele środowisk akademickich i filmowych.

Tegoroczny 7. Festiwal Filmów Latynoamerykańskich będzie trzecią ogólnopolską edycją imprezy, która prezentuje wszystkie wartościowe formy filmowe powstające w Ameryce Łacińskiej - od kasowego kina rozrywkowego po dzieła autorskie i eksperymentalne.

dugk7sj

Festiwalowe filmy - w sumie 40 - będzie można oglądać do 22 czerwca w warszawskich kinach: Muranów, Kultura i Kino.Lab.

Wśród filmów, które zostaną pokazane na festiwalu, znalazły się produkcje z udziałem słynnego wykonawcy tanga Carlosa Gardeli, określanego "Słowikiem z Buenos Aires": "Melodia z przedmieścia", "Dzień, w którym mnie pokochasz", "Tango Bar", "Cuesta abajo", "Światła Buenos Aires", "Tango na Broadwayu" oraz legendarne "teledyski" z roku 1930.

Na przeglądzie nie zabraknie komedii popularnych wśród latynoskiej publiczności, m.in. "Zabić Cabosa" z Meksyku, "Bryka" z Kolumbii, peruwiańskie "Los nie ma ulubieńców" czy "Seks i miłość" z Chile. Odbędą się też pokazy filmów znanych polskiej publiczności m.in. "Nikotyna", "Miasto Boga", "Bombon - El perro" i "Dzienniki motocyklowe".

Festiwal obejmuje także część konkursową "Nowe Kino Ameryki Łacińskiej". W jej ramach zostanie zaprezentowanych 16 filmów z ostatnich lat, które w większości nie były prezentowane... w Polsce. Laureatów wybierze publiczność i dziennikarze. Widzowie obejrzą m.in. argentyński "Rok bez miłości" w reż. Anahi Berneri, boliwijski "Serce Jezusa" w reż. Marcosa Loayzy i brazylijski "Prawie jak bracia" w reż. Lucia Murata.

Po raz trzeci festiwalowi towarzyszyć będzie Cine Forum - cykl spotkań z wybitnymi znawcami Ameryki Łacińskiej, organizowany we współpracy z Instytutem Cervantesa w Warszawie. Widzowie będą mieli okazję porozmawiać o obejrzanych filmach z pisarzami, socjologami, muzykami oraz przedstawicielami innych dziedzin kultury i sztuki.

Festiwal będzie odbywać się także w innych miastach: 19-24 czerwca w poznańskim kinie Pałacowym, 21-26 czerwca w krakowskim kinie Pod Baranami, 23-28 czerwca w łódzkim kinie Charlie i 25-29 czerwca w toruńskim kinie Orzeł.

Organizatorem festiwalu jest Agencja Promocji Manana i Gutek Film.

dugk7sj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dugk7sj
dugk7sj