Trwa ładowanie...
dsu6eif

Erika Eleniak

Najnowsze informacje
4.2
(103 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Glendale, Kalifornia, USA

Filmografia:

Librarians, The (2003) (Sandi Miller)

E.T. (1982)

Po wstrząsie (1999)

Chasers (1994) (Toni Johnson)

Shakedown (2002) (Julie Hayes)

Liberator (1992) (Jordan Tate)

Słoneczny patrol (Baywatch) (1989) (Shauni McClain Kramer)

Słoneczny patrol () (Shauni McClain)

Plazma (1988) (Vicki De Soto)

Bordello of Blood (1996) (Katherine Verdoux)

dsu6eif

Amerykańska aktorka, znana i pamiętana przede wszystkim dzięki roli w serialu „Słoneczny patrol”.

Urodziła się 29 września 1969 roku w Glendale w stanie Kalifornia, jako córka ukraińskiego imigranta. Wcześnie związała się z show-biznesem, w młodym wieku poznając zarówno jego blaski, jak i cienie.

We wczesnych latach 80. rozpoczęła pracę jako modelka biorąca udział w kampaniach reklamowych, otarła się także o wielkie kino, zaliczając epizod w słynnej produkcji Stevena Spielberga „E.T,” (1982), jednak ten, całkiem dobry początek kariery, został zaprzepaszczony przez uzależnienia, w których szpony wpadła jako dorastająca uczennica liceum. Na szczęście, z pomocą przyjaciół, udało jej się wyrwać z alkoholowo-narkotycznego ciągu i powrócić do realizacji dawnych marzeń o karierze aktorki.

Zagrała w horrorze sci-fi „Plazma”, thrillerze TV „Broken Angel” (oba 1988) i dołączyła do obsady familijnej serii „Charles in Charge” (1988-89), zanim otrzymała, przełomową w karierze, rolę słodkiej blondynki, Shauni McClauin w słynnym serialu „Słoneczny Patrol” (1989-92).

Szybko zjednała sobie sympatię telewidzów (szczególnie ich męskiej części), osiągając status jednej z najseksowniejszych gwiazd małego ekranu, z czym w parze szły również działania poza planem (m.in. sesja dla „Playboya”). Silną pozycję i miejsce na planie kolejnych sezonów serialu, odebrała jej w latach 90-tych, jej koleżanka z planu – Pamela Anderson. Oprócz blisko 50 odcinków serialu, Erika wystąpiła także w dwóch pełnometrażowych filmach z cyklu: „Słoneczny Patrol: Panika na Malibu Pier” (1989) i „Słoneczny Patrol: Rzeka bez powrotu” (1992).

Po odejściu z serialu, bez większego powodzenia próbowała zrobić karierę na dużym ekranie, grając m.in. obok Stevena Seagala i Tommy’ego Lee Jonesa w „Liberatorze” (1992), u Dennisa Hoppera w komedii „Eskorta” (1994), w komedii romantycznej „Pożar uczuć” (1995), dramacie „Czerwony cadillac” (1995), czarnej komedii „Opowieści z krypty – orgia krwi” (1996), czy w kanadyjskim thrillerze „Uwięziona” (1998).

W latach 1998-99 wzięła udział w trzech filmach akcji w reżyserii Jima Wynorskiego: „Projekt Pandora”, „Ostatnia podróż” i „Niewidzialny myśliwiec” oraz w katastroficznym filmie TV „Po wstrząsie” (1999), rok później wcieliła się w postać pięknej bokserki w „Przeciwniku” (2000), a w 2002 roku zagrała w sensacyjnym filmie TV „Świąteczna gorączka”. Niestety, fakt występu w stosunkowo dużej ilości produkcji, nie przekładał się na większą popularność aktorki, która po dziś dzień kojarzona jest niemal wyłącznie z rolą jednego z „kociaków” „Słonecznego Patrolu”.

W kolejnych latach grała główne role w jeszcze mniej znanych filmach, głównie kanadyjskich (jak choćby thriller „Na gorącym uczynku” ze Stacym Keachem 2004), co związane było ze zmianą miejsca zamieszkania. Podczas kręcenia „Śnieżnej pułapki” w 2001 roku, aktorka tak zauroczyła się Calgary, że postanowiła się tam przeprowadzić. Historia zatoczyła tym samym koło – rodzice Eriki, zanim osiedlili się w Kalifornii, mieszkali bowiem właśnie w Kanadzie.

Ostatnim filmem z jej udziałem był kanadyjski film sci-fi „Absolute Zero” z 2005 roku. Później poświęciła się rodzinie i wychowaniu córki.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsu6eif
dsu6eif
dsu6eif