Trwa ładowanie...

Europejski Dzień Kina Artystycznego w Kinie Pod Baranami. Sprawdź szczegóły

Ponad 1000 kin studyjnych z 34 krajów po raz drugi weźmie udział w Europejskim Dniu Kina Artystycznego. Kino Pod Baranami ponownie dołącza do tego wydarzenia i zaprasza widzów do uczczenia tego święta wspólną lampką wina. Na tę okazję przygotowane zostały specjalne pokazy wybranych filmów artystycznych - europejskich i polskich. Fani kina będą mogli skorzystać z oferowanych atrakcji w niedzielę, 15 października.

Europejski Dzień Kina Artystycznego w Kinie Pod Baranami. Sprawdź szczegółyŹródło: Materiały prasowe
d22qg7c
d22qg7c

Europejski Dzień Kina Artystycznego to wyjątkowe święto kina, które odbyło się po raz pierwszy 9 października 2016 roku dzięki inicjatywie CICAE (Confédération Internationale des Cinémas d'art et d'essai) oraz sieci kin europejskich Europa Cinemas. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na kino jako formę przekazu artystycznego, ale również na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy.

Ambasadorami tegorocznego Dnia są Ruben Östlund i Laurent Cantet, których premierowe filmy The Square i The Workshop święciły triumfy na tegorocznych festiwalach filmowych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Celebrując Europejski Dzień Kina Artystycznego, Kino Pod Baranami zaprasza wszystkich swoich widzów na godzinę 17.00 na świętowanie przy lampce wina, którym poczęstuje gości Faktoria Win. Smakowaniu wina będzie towarzyszył pokaz francuskiego komediodramatu "Nasz najlepszy rok Cédrica Klapischa". Jest to komedia o winie, przewrotności losu i drobnych przyjemnościach w skąpanej w słońcu Burgundii.

d22qg7c

Ponadto, tego dnia o godzinie 15.00 pokazana zostanie zachwycająca polsko-brytyjska animacja malarska "Twój Vincent", która otworzyła tegoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni. Projekcję poprzedzi wprowadzenie artystki, która współtworzyła sukces filmu - Małgorzaty Korneckiej-Drąg. W Twoim Vincencie udało się doprowadzić do ekranowego "ożywienia" niemal setki obrazów van Gogha. Film składa się z 65 tysięcy klatek filmowych, które zostały namalowane farbą olejną na płótnie. Część zdjęć nakręcono jako film aktorski, a następnie każda klatka została ręcznie przemalowana w technice olejnej. W roli van Gogha na wielkim ekranie zadebiutował Robert Gulaczyk. Film będzie prezentowany w dwóch wersjach językowych; po angielsku z polskimi napisami, oraz zpolskim dubbingiem. W polskiej wersji językowej głosu postaciom użyczyli m.in. Danuta Stenka, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr i Robert Więckiewicz.

Zobacz zwiastun filmu "Twój Vincent":

Z kolei w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki o godz. 19.15 będzie można zobaczyć przedpremierowo film "Po tamtej stronie" - najnowsze dzieło kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego, nagrodzonego na ostatnim festiwalu w Berlinie. To czarna komedia opowiadająca o spotkaniu właściciela restauracji w Helsinkach i syryjskiego uchodźcy. Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa.

Trailer filmu "Po tamtej stronie":

Ponadto w repertuarze Kina Pod Baranami znajdą się też inne polskie i europejskie filmy artystyczne: m.in. dramat "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego, nagrodzonego na festiwalu w Montrealu za reżyserię. To poruszająca opowieść o dwóch młodych mężczyznach zakochanych w jednej dziewczynie rozgrywająca się u schyłku II wojny światowej. W rolach głównych wystąpili Julian Świeżewski, Jakub Gierszał i Zofia Wichłacz, którym partnerują Wojciech Zieliński i Danuta Stenka. Film uhonorowano nagrodą za najlepsze kostiumy na tegorocznym festiwalu w Gdyni, a Jakub Gierszał otrzymał Nagrodę Specjalną australijskich dystrybutorów filmowych.

Zobacz zwiastun filmu "Zgoda":

Europejski Dzień Kina Artystycznego świętować będą również dzieci, biorąc udział o godzinie 11.00 w pokazie filmów z* Bolkiem i Lolkiem* w ramach cyklu Baranki Dzieciom. Po filmie zabawy z balonikami oraz warsztaty plastyczne prowadzone przez Justynę Droń.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Organizatorami Dnia Kina Artystycznego w Polsce są Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

d22qg7c

*Bilety: *
22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)
Baranki Dzieciom: 11 zł

O filmach:

"Nasz najlepszy rok" | "Ce Qui Nous Lie"
reż. Cédric Klapisch, Francja 2017, 113'
Juliette jest młoda, pracowita i pełna energii, ale nie spodziewała się, że to właśnie na jej barki spadnie ciężar prowadzenia starej, rodzinnej winnicy. Żeby przywrócić ją do dawnej świetności, musi nie tylko poukładać rodzinny interes, ale pogodzić ze sobą skłóconych braci i na nowo przemyśleć swoje własne życie. Przez kolejne, następujące po sobie pory roku, Juliette oraz jej bracia Jean i Jérémie powoli odkrywają łączące ich więzi i dojrzewają w tym samym czasie, co wino, które produkują.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Po tamtej stronie" | "Toivon Tuolla Puolen"
reż. Aki Kaurismäki, Niemcy/Finlandia 2017, 98’
Po sukcesie zrealizowanego we Francji Człowieka z Hawru, pełnego nawiązań do tamtejszego kina lat trzydziestych i czterdziestych, fiński mistrz postanowił wrócić do ojczyzny. Tym razem, opowiedział historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?
W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

*"Twój Vincent" *| "Loving Vincent"
reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Polska/Wielka Brytania 2017, 95’
27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska doświeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Twój Vincent opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?
Twój Vincent to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Został nakręcony jako standardowy film aktorski, a następnie każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie przemalowana w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.
Film będzie prezentowany w dwóch wersjach językowych; po angielsku z polskimi napisami, oraz z polskim dubbingiem.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Zgoda"
reż. Maciej Sobieszczański, Polska 2017, 87’
Jest rok 1945. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek. Próbuje ocalić Annę, w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin, Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie… Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko…

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Bolek i Lolek wyruszają w świat" - zestaw bajek, ok. 40’
reż. Józef Byrdy, Wacław Wajser, Edward Wątor, Stanisław Dülz, Polska 1968-1970
Niezwykłe przygody niesfornych braci - Bolka i Lolka - którzy w wyobraźni podróżują do miejsc wybranych przez zakręcenie globusem. Tym razem nieustraszeni i żądni przygód chłopcy przemierzają Amerykę Łacińską, gdzie biorą udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku i uczestniczą w wyścigu samochodowym w Argentynie, w Andach ze szponów kondora ratuje ich stary Indianin, a na koniec on sami ocalają przed zagładą dzikie zwierzęta mieszkające nad rzeką Orinoko.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Obragnizatorzy:
CICAE
Europa Cinemas

d22qg7c

Polscy patynerzy projektu:
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
Polski Instytut Sztuki Filmowej

KINO POD BARANAMI
Rynek Główny 27
31-010 Kraków
12 423 07 68

Sprawdź, co #dziejesiewkulturze:

d22qg7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22qg7c