Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach: Sztuka zbliża nasze narody
Trasa koncertowa Grzegorza Niemczuka w ramach kolejnej edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach dobiegła końca. To zaledwie początek cenionej w Państwie Środka imprezy.
Prestiżowe sale, wyprzedane koncerty, spotkania z fanami, największe chińskie media... Ogromnym sukcesem zakończył się pierwszy etap trwającegow ChinachFestiwalu Polskie Kręgi Sztuki.
Swoimi interpretacjami muzyki Fryderyka Chopina Grzegorz Niemczuk poruszył chińską widownię -Tegoroczny Festiwal rozpoczął się z wielkim rozmachem i cieszę się, że mogłem brać udział w tym fascynującym projekcie. Z Chin wracam uskrzydlony. Ta trasa koncertowa pozostanie na długo w mojej pamięci. Pełne sale, wrażliwa i poruszona publiczność.
Nie ma nic piękniejszego dla artysty-muzyka od uświadomienia sobie, że jego sztuka dociera do wnętrz słuchaczy, zachwyca ich i porusza. To właśnie poczułem namacalnie w Chinach. Może kulturowo ten kraj jest dla nas bardzo odległy, ale wrażliwość na muzykę i emocje w niej zawarte jest taka sama –mówiGrzegorz Niemczuk po powrocie do Polski. Podczas tourneéotwierającego 4. Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach Grzegorz Niemczuk zagrał w sumie sześćkoncertów w pięciumiastach. Chińscy krytycy bardzo wysoko ocenili umiejętności naszego pianisty. Poruszeni słuchacze długo oklaskiwaliwystępy. Każdy kończył się bisami.
- Od kilku lat prezentujemy chińskiej publiczności polską sztukę w najróżniejszych formach: muzyka, film, sztuki wizualne,multimedia i inne. Z drugiej strony jesteśmy pod wrażeniem ogromnego dziedzictwa kulturalnego i artystycznego Chin. Wierzymy,że sztuka może zbliżyć nasze narody. Szczególnie w tym roku, kiedy obchodzimy 70-lecie nawiązania kontaktów Polski i Chińskiej Republiki Ludowej.
Trasa Grzegorza Niemczuka była mocnym otwarciem tegorocznej edycji Polskich Kręgów Sztuki w Chinach. Ciesząnas pozytywne komentarze i dobre przyjęcie, jednak nie zamierzamy spoczywaćna laurach –mówi dyrektor Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach,Wojciech Majewski.Niebawem poznamy dalsze szczegóły tego wydarzenia, którego aktywności rozplanowane są do końca 2019 r.
Festiwal Polskie Kręgi Sztuki w Chinach jest organizowany przez Fundację Kręgi Sztuki od roku 2016. Już po pierwszej edycji impreza została okrzyknięta przez chińskie media "najważniejszym polskim wydarzeniem kulturalnym w Państwie Środka”.
Kolejne trzy lata przyniosły coraz szerszy zasięg promocyjny, przekraczający miliardodbiorców. Do tej pory polscy twórcy sztuk wizualnych, muzyki, filmu i gier video pokazali swoje dokonania na Festiwalu w 16.znaczących miastach ChRL; wielokrotnie gościły ich prestiżowe sale koncertowe, projekcyjne i
wystawowe Pekinu.
Wśród zaproszonychartystów znaleźli się m.in. aktor Maciej Zakościelny, plastycy: Sebastian Kubica, Ksawery Kaliski, Konrad Czernik oraz muzycy zespołów Royal String Quartet i Dagadana a także Maria Ludwika Gabryś i Mateusz Borowiak. Podczas trzeciej edycji rozpoczęły się koncerty Circles Of Art Orchestra -unikatowego projektu jazzowego pod dyrekcją Wojciecha Konikiewicza, którego pomysłodawcą jest prezes Fundacji KręgiSztuki, Wojciech Majewski.