Filmy o chorobach psychicznych - TOP 10. Przypominamy najsłynniejsze kinowe szaleństwa
Filmy o chorobach psychicznych zawsze robią na widzach ogromne wrażenie. Produkcje tego typu nie patyczkują się z oglądającymi i wprost ukazują, jak straszne są wszelakie schorzenia ludzkiego umysłu. Które z obrazów o tej tematyce uznaje się za najlepsze?
Choroba psychiczna w filmach może przybrać różną formę. Reżyserzy często wykorzystują ten motyw do pokazania trzymających w napięciu dreszczowców lub horrorów, w których bohaterowie zmagający się z różnymi odmianami szaleństwa, są w stanie posunąć się do naprawdę niecnych i drastycznych czynów. W podobnym klimacie jest utrzymany najnowszy obraz François Ozona - "Podwójny kochanek". Dzieło przedstawia historię młodej Chloé Fortin (Marine Vacth)
, która uczęszcza na terapię psychiatryczną prowadzoną przez niejakiego Paula Meyera (Jérémie Renier). Między pacjentką a lekarzem wkrótce rodzi się namiętne uczucie. Główna bohaterka nie wie jednak, że kochanek zataił przed nią część swojej tożsamości. Wkrótce mroczny sekret mężczyzny wychodzi na jaw.
"Podwójny kochanek" w kinach od 25 sierpnia. Z okazji premiery produkcji przedstawiamy 10 najlepszych i najbardziej szokujących filmów o chorobach psychicznych.
"Lot nad kukułczym gniazdem"
Listę najlepszych filmów o chorobach psychicznych otwiera słynny "Lot nad kukułczym gniazdem" Miloša Formana. Dla wielu widzów oraz krytyków produkcja ta jest jedną z najważniejszych dla całej historii kina. Ekranizacja powieści Kena Keseya o tym samym tytule zachwyca przede wszystkim świetnymi kreacjami aktorskimi Jacka Nicholsona i Louise Fletcher. Obraz idealnie wpasował się również w czasie ze swoją wymową. "Lot nad kukułczym gniazdem" często interpretuje się jako krytykę władzy autorytarnej. Mając na uwadze fakt, że premiera filmu odbyła się w samym środku zimnej wojny (1975), nietrudno zrozumieć, dlaczego odegrał on tak istotną rolę w historii kina. Dzieło Formana nagrodzono m.in. pięcioma Oscarami.
Randle Patrick McMurphy to znany policji złodziej i oszust. Mężczyzna nie chce trafić do więzienia, dlatego postanawia symulować chorobę psychiczną. Bohater trafia do szpitala dla umysłowo chorych, w której twardą ręką rządzi niejaka siostra Mildred Ratched. Między oddziałową a głównym bohaterem zradza się konflikt. Pielęgniarka na każdym kroku próbuje pokazać McMurphy'emu, że nie będzie tolerować żadnej formy nieposłuszeństwa.
"Czarny łabędź"
Prawdziwym mistrzem w ukazywaniu szaleństwa na ekranie jest Darren Aronofsky. Jego "Czarny łabędź" to mroczna i przerażająca historia o destrukcyjnej sile chorobliwej ambicji, która może doprowadzić każdego z nas do obłędu.
Główną bohaterką filmu jest Nina (uhonorowana Oscarem Natalie Portman)
– zdolna tancerka baletowa marząca o roli księżniczki Odetty w "Jeziorze Łabędzim". Dziewczyna jest w stanie zrobić wszystko, by otrzymać upragniony angaż. Gdy wreszcie nadarza się okazja do zastąpienia dotychczasowej primabaleriny, na horyzoncie pojawia się groźna i równie uzdolniona konkurentka Lily (Mila Kunis)
. Między tancerkami dochodzi do rywalizacji. Wkrótce Nina odkrywa mroczne tajemnice swojej psychiki.
"Przerwana lekcja muzyki"
Wybitnym filmem o chorobie psychicznej jest również "Przerwana lekcja muzyki" Jamesa Mangolda. Ekranizacja powieści Susanny Kaysen prze część krytyków został określona żeńskim odpowiednikiem wspomnianego już "Lotu nad kukułczym gniazdem". Trudno zresztą nie zgodzić się z takim stwierdzeniem - podobieństw między tymi dwoma produkcjami można znaleźć naprawdę sporo. "Przerwana lekcja muzyki" to jednak dzieło w pełni autonomiczne, ukazujące nie tylko realia szpitali dla umysłowo chorych, ale przede wszystkim moc przyjaźni i trudną drogą do przekraczania wewnętrznych barier.
Akcja skupia się głównie na postaci Susanny, która po kolejnej próbie samobójczej zostaje wysłana do zakładu psychiatrycznego. Tam poznaje zaborczą i impulsywną Lisę. Panie zaprzyjaźniają się i wspólnie próbują przetrwać czas terapii. Jednocześnie bohaterki starają się znaleźć swoje prawdziwe "ja". W rolach głównych Winona Ryder i Angelina Jolie.
"American Psycho"
"American Psycho" to z pewnością jeden z najdrastyczniejszych filmów poruszający tematykę choroby psychicznej. Produkcja Mary Harron zatrważa brutalnością, także kreacją głównego bohatera - młodego biznesmena, który w domowym zaciszu zmienia się w narcystycznego sadystę.
Adaptacja powieści Breta Eastona Ellisa opowiada o Patricku Batemanie. Główny bohater to przedstawiciel grupy społecznej nazywanej yuppie - eleganckich i nowoczesnych przedsiębiorców robiących oszałamiające kariery w największych korporacjach. Mężczyzna żyje w luksusie, a jego uwaga skupiona wyłącznie jest wyłącznie na własnej urodzie. W Patricka kłębią się jednak chore myśli, popychające go do serii kolejnych zbrodni. W roli głównej Christian Bale.
Split
"Psychoza"
Motyw choroby psychicznej pojawia się również w twórczości Alfreda Hitchcocka. Za przykład może posłużyć "Psychoza" uznawana za jeden z najwybitniejszych dreszczowców wszech czasów.
Pewnego dnia Marion Crane zatrzymuje się w przypadkowym motelu. Kobieta uciekła z walizką pełną pieniędzy, które skradła swojemu szefowi. Pech chce, że właścicielem zajazdu jest Norman Bates – młody i tajemniczy mężczyzna, skrywający pewną przerażającą prawdę o swojej osobowości. Wkrótce Crane zostaje zamordowana. Narzeczony kobiety próbuje dowiedzieć się, kto stoi za zbrodnią ukochanej. W rolach głównych Anthony Perkins i Janet Leigh.
"Piękny umysł"
"Piękny umysł" Rona Howarda to oparta na faktach historia Johna Nasha - matematycznego geniusza, który otrzymuje propozycję współpracy z wojskowym wywiadem Stanów Zjednoczonych. Bohater dostaje zadanie rozszyfrowania przekazywanych w prasie przez komunistów wiadomości. Nash stara się złamać kod. Praca nad powierzonym mu zleceniem zaczyna rujnować jego życie prywatne, w tym stosunki z ukochaną Alicią. Wkrótce okazuje się, że współpraca z wywiadem to zwykły wymysł matematyka cierpiącego na schizofrenię. W roli głównej Russell Crowe.
"Ja, Irena i Ja"
Czy film o chorobie psychicznej może być komedią? Peter i Bobby Farelly'owie udowodnili, że tak. Wyreżyserowany przez nich obraz "Ja, Irena i Ja" to pełna humoru i zawrotnych zwrotów akcji opowieść o policjancie, który cierpi na rozdwojenie jaźni. W normalnych warunkach główny bohater jest przyjaznym człowiekiem, ale gdy do głosu dochodzi jego alter ego, wówczas zamienia się w wulgarnego i brutalnego rzezimieszka. Wkrótce w życiu funkcjonariusza pojawia się piękna kobieta. Pragnie on za wszelką cenę zdobyć jej względu. Cały czas o sobie daje jednak znać choroba bohatera. Dwie natury mężczyzny zaczynają walczyć o uwagę ślicznej Ireny. W rolach głównych Jim Carrey i Renée Zellweger.
"Jak w zwierciadle"
"Jak w zwierciadle" Ingmara Bergmana to mroczna historia Karin (Harriet Andersson) - schizofreniczki, która spędza kilka dni w domku letniskowym raz z mężem, ojcem oraz kilkunastoletnim bratem. Różne postawy bliskich wobec jej schorzenia powodują, że choroba zaczyna się nasilać. Karin jest całkowicie przytłoczona i nie potrafi poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Oparciem dla bohaterki wydaje się jedynie dorastający brat. "Jak w zwierciadle" otwiera tzw. trylogię pionową Bergmana. Obraz zdobył w 1962 roku Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".
"Donnie Darko"
Listę najlepszych filmów o chorobach psychicznych zamyka "Donnie Darko" w reżyserii Richarda Kelly'ego. Jeden z klasyków kina niezależnego w wielu kręgach uznaje się za dzieło kultowe. Produkcja była też przepustką do sławy dla Jake'a Gyllenhaala.
Tytułowy Donnie to nastolatek z zaburzeniami osobowości. Rówieśnicy traktują go z dystansem, uznając za nieszkodliwego dziwaka. Pewnego razu Darko spotyka postać człowieka-królika. Nowy "znajomy" wywabił bohatera z domu, dzięki czemu uratował mu życie. Wkrótce okazuje się, że królik to przybysz z przyszłości, który chce przekazać nastolatkowi pewną wiadomość, mogącą zapobiec różnym tragicznym wydarzeniom. Donnie musi wypełnić serię przedziwnych zadań.