Kino lubi przekraczać pewne granice. Twórcy obrazów bardzo często szokują swoich widzów, ukazując sceny, od których dosłownie włos jeży się na głowie. Tego typu zagrania ze strony reżyserów można zauważyć m.in. w filmach o eksperymentach. Produkcje poświęcone innowacyjnym badaniom oraz doświadczeniom przybierają nierzadko formę testu na wrażliwość widza. Które filmy o eksperymentach na stałe zapisały się w pamięci kinomanów?
W polskich kinach można już obejrzeć trzymający w napięciu thriller Alexandre’a Aji – „9. życie Louisa Draxa”. Film opowiada historię dziewięcioletniego chłopca, który zapada w śpiączkę po tajemniczym wypadku. Neurolog Allan Pascal chce za pomocą eksperymentalnej terapii dotrzeć do umysłu dziecka i dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się tuż przed tragicznym w skutkach zajściem. W roli głównej produkcji występuje Jamie Dornan.
Z okazji premiery „9. życia Louisa Draxa” prezentujemy wyjątkowe zestawienie dziesięciu najlepszych filmów o eksperymentach. Przypomnijmy sobie obrazy, w których bohaterowie poddawani byli innowacyjnym testom medycznym lub doświadczeniom społecznym. W grupie wyróżnionych tytułów znalazły się m.in. trzymające w napięciu thrillery, mroczne horrory oraz wzruszający dramat obyczajowy. Oto TOP 10 najlepszych filmów o eksperymentach.
"Fala"
Ranking najlepszych filmów o eksperymentach otwiera „Fala” Dennisa Gansela. Niemiecki dramat przedstawia historię nauczyciela, który chce, by jego uczniowie na własnej skórze przekonali się o niebezpieczeństwach wynikających z totalitanrych rządów. lfer postanawia przeprowadzić pewien eksperyment społeczny. Główny bohater wraz z podopiecznymi organizuje ruch oparty na bliskiej więzi jego członków i szacunku do przywódcy. Na czele grupy staje oczywiście sam nauczyciel. Po kilku dniach eksperyment zaczyna wymykać się spod kontroli. Zaślepieni swoją wyższością nad rówieśnikami uczniowie terroryzują szkołę. Wkrótce dochodzi do wielkiej tragedii. W roli głównej Jürgen Vogel.
"Ex Machina"
"Eksperyment"
„Eksperyment” Paula Scheuringa to remake niemieckiego obrazu w reżyserii Olivera Hirschbiegela o tym samym tytule, który ukazuje kulisy badania przeprowadzonego w więziennych warunkach. Grupa dwudziestu sześciu śmiałków dobrowolnie zgłasza się do udziału w pewnym doświadczeniu społecznym. Uczestnicy zostają losowo podzieleni na strażników oraz więźniów. Badacze obserwują zachowania obu obozów. Według zasad strażnicy nie mogą używać wobec więzionych przemocy. Szybko okazuje się jednak, że tytułowy eksperyment wymyka się spod kontroli. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. W rolach głównych Adrien Brody i Forest Whitaker.
"Odmienne stany świadomości"
„Odmienne stany świadomości” Kena Russella to utrzymany w atmosferze horroru i sci-fi obraz ukazujący losy pewnego naukowca. Eddie Jessup chce sprawdzić, czy możliwe jest poznanie wszystkich zakamarków wnętrza umysłu ludzkiego. Mężczyzna zanurza się w specjalnej komorze wypełnionej chemicznym roztworem i zatraca w psychodelicznych wizjach. Wkrótce rozpoczyna on eksperymentować z tajemniczym środkiem halucynogennym. W pewnym momencie jego badania przybierają niebezpieczną formę. W roli głównej William Hurt.
"Przebudzenia"
Wyjątkowym obrazem w zestawieniu najlepszych filmów o eksperymentach są „Przebudzenia” Penny Marshall. Wzruszający dramat opowiada prawdziwą historię lekarza pracującego z osobami dotkniętymi śpiączką. Główny bohater po latach badań opracowuje nowoczesny lek, który może pomóc powrócić pacjentom do zdrowia. Medykament zostaje podany choremu od ponad 25 lat Leonardowi Lowe. Okazuje się, że eksperymentalna terapia zaczyna działać. Po jakimś czasie pojawiają się jednak symptomy uboczne. W rolach głównych niezastąpieni Robin Williams i Robert De Niro.
"Mucha"
W gronie najlepszych filmów o eksperymentach znalazło się miejsce dla jednego z najsłynniejszych horrorów lat 80. Nagrodzona Oscarem „Mucha” Davida Cronenberga opowiada o naukowcu, który prowadzi badania nad nowym środkiem lokomocji opartym na teleportacji. W czasie testowania wynalazku dochodzi do wypadku. W wyniku zdarzenia DNA głównego bohatera miesza się z materiałem genetycznym muchy. Wkrótce badacz zaczyna przemieniać się w owada… W roli głównej Jeff Goldblum.
"Patologia"
„Patologia” w reżyserii Marca Schölermanna to wstrząsająca historia Teda Greya - absolwenta medycyny, który dostaje się na staż do jednego z najbardziej prestiżowych oddziałów patologicznego w kraju. Młody lekarz jest zachwycony, że jego umiejętności zostały dostrzeżone przez włodarzy szpitala. Bohater dołącza do grupy uzdolnionych studentów. Okazuje się, że nowi znajomi mężczyźni prowadzą w pracowni obrzydliwą i szokującą grę. Początkowo zafascynowany zachowaniem kolegów Grey, szybko dostrzega, że ich praktyki wiążą się z ogromnym niebezpieczeństwem. W roli głównej Milo Ventimiglia.
"Przebudzenie"
Kolejnym obrazem w zestawieniu najlepszych filmów o eksperymentach jest „Przebudzenie” Joby’ego Harolda. Głównym bohaterem obrazu to Clay Beresford (Hayden Christensen) - bogacz zakochany w przepięknej Sam (Jessica Alba). Mężczyzna ma poważne problemy z sercem i musi poddać się przeszczepowi. Gdy Clay ląduje na stole operacyjnym zauważa, że został uśpiony tylko częściowo. Choć jego ciało jest kompletnie unieruchomione, to mężczyzna cały czas pozostaje świadomy tego, co dzieje się wokół niego. Okazuje się, że bogaty młodzieniec stał się ofiarą spisku.
"Obcy: Przebudzenie"
Motyw eksperymentu pojawia się również w kontynuacji serii „Obcy” autorstwa Jeana-Pierre’a Jeuneta. Część zatytułowana „Przebudzenie” ukazuje losy Ellen Ripley po dwustu latach od jej śmierci. Kobieta może wrócić do życia dzięki tajemniczemu doświadczeniu. Krew bohaterki wykorzystana zostaje do stworzenia jej klonu. Naukowcy przeprowadzający operację izolują dodatkowo z tkanek ellen DNA obcego. Stworzona w ten sposób kobieta ma być tajną bronią wojsk. Niedługo po tym pojawia się statek kosmiczny, na którym przebywa niejaka Annalee. Pojazd dostarcza zahibernowanych ludzi, których celem jest rozmnażanie obcych. Plan utrudniają jednak niespodziewane starcia między naukowcami a dostawcami. W rolach głównych Sigourney Weaver i Winona Ryder.
"Mechaniczna pomarańcza"
Na koniec jeden z najwybitniejszych obrazów w całej historii kinematografii. „Mechaniczna pomarańcza” to wyjątkowa i ponadczasowa produkcja ukazująca historię Alexa DeLarge’a. Chłopak sieje spustoszenie wraz z członkami lokalnego gangu, napadając na niewinnych ludzi. Gdy wreszcie zostaje złapany przez policję, zgadza się wziąć udział w eksperymentalnej terapii. Dzięki niej Alex ma całkowicie pozbyć się agresywnych zachowań. Plan powodzi się i główny bohater wraca na wolność całkowicie odmieniony. To jednak nie oznacza końca jego problemów.
Oparta na powieści Anthony’ego Burgessa produkcja Stanleya Kubricka to jedyne w swoim rodzaju dzieło o zagrożeniach wynikających z ludzkiej agresji. Szokujący i utrzymany w niepokojącym klimacie obraz do dziś robi wielkie wrażenie pod względem realizacji technicznej. W roli głównej wystąpił Malcolm McDowell.