ycipk-33h4ry

Francuska premiera filmu "Oficer i szpieg" zakłócona. Na pierwszym planie nowe oskarżenia wobec Polańskiego

Roman Polański ponownie zmaga się z oskarżeniami o gwałt. Francuska premiera jego najnowszego filmu "Oficer i szpieg" została zakłócona przez protestujących.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe oskarżenia wobec Romana Polańskiego
Nowe oskarżenia wobec Romana Polańskiego (Getty Images)
ycipk-33h4ry

Kilka dni temu francuska aktorka Valentine Monnier na łamach dziennika "Le Parisien" opowiedziała się przeciwko Polańskiemu. Reżyser miał ją zgwałcić w 1975 r. w kurorcie Gstaad w Szwajcarii. Kobieta miała wówczas 18 lat.

Adwokat Romana Polańskiego Herve Temime w imieniu swojego klienta zdementował te doniesienia. Dodał, że reżyser nie zamierza uczestniczyć w "sądzie medialnym".

ZOBACZ WIDEO: Polański o żonie: "Mamy profesjonalny związek. Ciężko jest być mężem takiej gwiazdy"

ycipk-33h4ry

Bojkot filmu Polańskiego we Francji

Jednak nie bez kozery pozostaje fakt, że informacja dotarła do mediów tuż przed francuską premierą filmu "Oficer i szpieg". Występujący w produkcji aktorzy m.in. Jean Dujadrin, Louis Garrel oraz żona Romana Polańskiego Emmanuelle Seigner w ostatniej chwili odwołali wywiady.

Nagrodzony Srebrnym Lwem na festiwalu w Wenecji "Oficer i szpieg" miał uroczystą premierę w kinie przy Rue Champollion w Paryżu. Pokaz został zbojkotowany przez blisko 40 aktywistów.

ycipk-33h4ry

- Odwołany seans nie jest zwycięstwem. Zwycięstwo nastąpi wtedy, gdy skończy się bezkarność gwałcicieli — powiedziała France Radio Info jedna z protestujących.

Roman Polański oskarżany o gwałt

Według francuskiego prawa przestępstwa na tle seksualnym ulegają przedawnieniu po 20 latach. Wyznanie Valentine Monnier nie trafi zatem do prokuratury.

ycipk-33h4ry

Na Romanie Polańskim ciążą również oskarżenia Amerykanki Samanty Gailer, z którą w 1977 r. odbył stosunek. Reżyser przyznał się do seksu z 13-latką, co w USA jest traktowane jako gwałt. Jednak przed wydaniem wyroku opuścił Stany Zjednoczone, za co przez wiele lat groziła mu ekstradycja.

W związku z narodzinami ruchu #MeToo w 2018 r. Roman Polański został wyrzucony z Amerykańskiej Akademii Filmowej. Obecnie mówi się, że Gildia Francuskich Artystów ma zebrać się w ciągu najbliższych dni, aby rozstrzygnąć kwestię wykluczenia reżysera ze swojego grona.

"Oficer i szpieg" - o czym to jest?

ycipk-33h4ry

"Oficer i szpieg" oparty jest na prawdziwej historii francuskiego oficera żydowskiego pochodzenia Alfreda Dreyfusa. Mężczyzna został oskarżony o szpiegostwo. Agent kontrwywiadu odkrywa, że dowody w tej sprawie zostały sfabrykowane. Za punkt honoru stawia sobie ujawnienie prawdy.

O swoim filmie Roman Polański w notatce prasowej na festiwalu w Wenecji napisał: "Znajduję w nim momenty, których sam doświadczyłem. Widzę, z jaką determinacją zaprzecza się faktom i oskarża się mnie o rzeczy, których nie zrobiłem. Większość nękających mnie ludzi nie zna mnie ani nie wie nic o tej sprawie".

Do polskich kin "Oficer i szpieg" trafi 27 grudnia.

Polub WP Film
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-33h4ry

ycipk-33h4ry
ycipk-33h4ry