Trwa ładowanie...
d2q5krk

Freddie Francis

Najnowsze informacje
4.0
(1 głos)
Oceń:
d2q5krk

Legendarny brytyjski operator filmowy, dwukrotny zdobywca Oscara za zdjęcia do filmów "Synowie i kochankowie" oraz "Chwała".

Frederick William (Freddie) Francis urodził się 22 grudnia 1917 roku w Londynie, w Wielkiej Brytanii. W latach szkolnych chciał zostać inżynierem. Jednak zaczął odwiedzać londyńskie studio filmowe, które go zaintrygowało. Po zakończeniu szkoły, w 1934 otrzymał pierwszą pracę, został asystentem autora fotosów, a później awansował na stanowisko clapper boy'a (obsługa klapsa) i tak zaczęła się jego filmowa kariera.

W 1938 roku został wcielony do armii, gdzie został operatorem kamery stając się jednoosobowym zespołem filmowym - robił zdjęcia, montował, a nawet podkładał dźwięk. Po II wojnie światowej nadal pracował jako operator kamery.Wówczas, zgodnie z angielską techniką filmowania, operator odpowiedzialny był za oświetlenie, natomiast operator kamery był tą osobą, która współpracowała bezpośrednio z reżyserem. Francis spotkał się wówczas w swej pracy zawodowej z takimi mistrzami oświetlenia, jak: Jack Cardiff, Christopher Challis czy Oswald Ozzie Morris. Doświadczenie zyskał jako operator kamery u samego Alexandra Kordy.

W 1957 Francis zrobił swój pierwszy film jako autor zdjęć "Wzgórze" w Korei, a już w 1960 otrzymał pierwszego ze swoich dwóch Oscarów za zdjęcia do filmu "Synowie i kochankowie". Dwa lata później Francis zaczął reżyserować. Do 1977 wyreżyserował 34 filmy, wszystkie utrzymane w konwencji horroru.

W drugiej części swojej kariery operatorskiej Freddie Francis współpracował między innymi z Davidem Lynchem ("Człowiek słoń", "Diuna", "Prosta historia"), Karelem Reiszem ("Kochanica Francuza"), Martinem Scorsese ("Przylądek strachu") czy Peterem Ustinowem ("Memed My Hawk"). W 1989 roku otrzymał swojego drugiego Oscara za zdjęcia do filmu "Chwała" w reżyserii Edwarda Zwicka. Poza tą nagrodą Freddie Francis jest laureatem jeszcze wielu innych cennych nagród, w tym wyróżnień przyznawanych przez Amerykańskie oraz Brytyjskie Stowarzyszenia Operatorów (A.S.C. i B.S.C. Awards). W 2002 roku odebrał na festiwalu Camerimage nagrodę za całokształt twórczości.

Freddie Francis był dwukrotnie żonaty. W latach 1940 - 1961 jego żoną była Gladys Dorrell, z którą ma syna Kevina, producenta filmowego. Z drugą żoną, Pamelą Mann, ożenił się w 1963 roku. Para ma dwoje dzieci: syna Garetha i córkę Suzannę.

Francis w ostatnich latach życia zmagał się z chorobą. Zmarł na wylew 17 marca 2007 roku. Miał 89 lat.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q5krk
d2q5krk
d2q5krk