Gra o tron mogła wyglądać inaczej. Pięć dużych różnic między książką a serialem
Przeniesienie tak obszernej serii dzieł jak "Pieśń lodu i ognia" na ekran nie byłoby możliwe bez zmian fabularnych. Niektóre, z pozoru drobne, mają daleko idące konsekwencje. Serial dawno już wyprzedził książkę, ale warto zwrócić uwagę na pierwowzór.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Osoby, które jeszcze nie zdążyły zapoznać się z najnowszymi odcinkami, czytają na własne ryzyko. Jeśli chcesz przypomnieć sobie odcinki ulubionego serialu HBO, teraz jest na to odpowiednia pora. Przez miesiąc możesz oglądać ulubione filmy i seriale za darmo.
1. Młody Gryf i Tyrion jako najemnik
W porównaniu do książki wątek podróży Tyriona do Meereen został znacznie skrócony. Po ucieczce za wąskie morze karzeł został wprowadzony na statek "Nieśmiała Panna", na którym spotkał cudownie ocalonego księcia Aegona VI, prawowitego dziedzica Żelaznego Tronu. Wraz ze swoimi towarzyszami Młody Gryf snuje plany podboju Siedmiu Królestw. W końcowych rozdziałach dowiadujemy się, że będąca pod jego kontrolą Złota Kompania zdobywa Gniazdo Gryfów i stamtąd planuje inwazję.
Tymczasem Jorah Mormont zgodnie z serialową wizją uprowadza Tyriona, jednak ich podróż kończy się zupełnie inaczej. Podczas podróży zostają napadnięci przez łowców niewolników i sprzedani miejscowemu możnemu, Jorah jako wojownik do walk na arenie, a Tyrion w roli komedianta. Podczas panoszącej się w mieście epidemii bohaterowie uciekają i znajdują schronienie w obozie najemników, gdzie wkrótce wstępują w ich szeregi.
2. Sansa w Winterfell
Zgodnie z książkowym pierwowzorem Sansa w ogóle nie opuściła Orlego Gniazda. Na jej miejscu na dworze w Winterfell pojawiła się Jeyne Poole, przyjaciółka Sansy, która miała udawać jej siostrę, Aryę Stark. Niedługo po zawarciu związku z Ramsayem Boltonem, Jeyne i Theon zostają uratowani przez tajemniczego przybysza, którym okazuje się być Mance Rayder, dawny przywódca Wolnych Ludzi szturmujących Mur. Były strażnik zgodnie z książką unika śmierci na stosie przy pomocy magii i zostaje wysłany do Winterfell w celu uratowania dziewczyny.
3. Zmiany na Żelaznych Wyspach
Świeżo koronowany na króla wysp Euron ma ambitny plan pojęcia za żonę Cersei i tym samym zapewnienia sobie praw do Żelaznego Tronu. W książkowej wersji tym gwarantem miała być jednak nie Cersei, a Daenerys. By to osiągnąć, potrzebował sposobu na unieszkodliwienie jej smoków i sprowadzenie królowej do Westeros. Ze swoich rozlicznych wypraw Euron przywiózł mnóstwo tajemniczych artefaktów, w tym między innymi Smoczy Róg, który był w stanie okiełznać bestie. Wysłał więc swojego brata Victariona wraz z rogiem, by siłą sprowadził Matkę Smoków na Żelazne Wyspy.
4. Stannis jako wzorowy ojciec
Serialowy król przedstawiony jest jako bezwzględny i okrutny władca, będący pod stałym wpływem Czerwonej Kapłanki. Jego oddanie wierze i pragnienie zwycięstwa jest tak wielkie, że postanawia poświęcić życie własnej córki, paląc ją na stosie. Tymczasem książkowy Stannis Baratheon znacznie odbiega od tej wizji. Przedstawiony jest jako sprawiedliwy choć surowy władca, przykładny ojciec i wybitny strateg, który potrafi utrzymać wysokie morale armii mimo niesprzyjających okoliczności. Ostatni raz widzimy go tuż przed bitwą o Winterfell, nie mamy więc pewności, jak potoczą się jego losy.
5. Spłycony wątek Dorne
Serialowy Doran Martell sprawiał wrażenie opieszałego i niezdecydowanego przez co spotkał go tragiczny koniec z ręki zrozpaczonej i rządnej zemsty wdowy po bracie. W książkowej wersji bohater żyje i cały czas opracowuje misterny plan zemszczenia się na rodzinie Lannisterów za śmierć brata i siostry. Pierwotnie obiecał on rękę swojej córki wygnanemu księciu Viserysowi, bratu Daenerys, lecz po jego śmierci plan nieco się zmienił. Książe Doran wysłał swojego syna Quentyna do Meereen w celu zawarcia sojuszu z królową.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.