Trwa ładowanie...
d4357hx

Jan Budar

Najnowsze informacje
4.0
(2 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Frydlant, Czechy

Scenarzysta:

Sex w Brnie (2003) (Stanislav Pichlík)

Filmografia:
d4357hx

Wszechstronny artysta, który dorastał w Brnie, gdzie ukończył JAMU, na wydziale teatru dramatycznego. Występował na scenach teatrów Klicpera w Hradec Kralove, Husa na Provazku w Brnie, Na Zabradli w Pradze oraz w Teatrze Narodowym. Jego niewinny wygląd, talent do komediowej improwizacji i głębokie zrozumienie postaci przyciąga rzesze widzów. Największą popularność, zdobył jednak dzięki filmom, za role w których otrzymał cztery Czeskie Lwy. Dwie pierwsze statuetki trafiły do rąk aktora za rolę Stanislava Pichlika i scenariusz komedii Sex w Brnie (2003), który napisał wspólnie z reżyserem Vladimirem Moravkiem. Muzyka do tego filmu również jest jego dziełem.

W roku 2004 obsadzono go w ważnych rolach w trzech znaczących filmach: tragikomedii Dusza jak kawior (reż. Milan Cieslar), Na złamanie karku (reż. Jan Hrebejk) i Mistrzowie (reż. Marek Najbrt), w którym Budar wcielił się w postać pijaczka Bohousa, za co otrzymał kolejnego Czeskiego Lwa. W Mistrzach zagrał u boku Klary Meliskovej, także nagrodzonej Czeskim Lwem. Innym reżyserem, który lubi pracować z Budarem jest Jan Nemec. Obsadził go w roli malarza Jindricha Heislera w czterogodzinnym filmie Toyen (2005). Budar wystąpił też w wielu innych znanych produkcjach filmowych, w tym w dramacie psychologicznym, Reguły kłamstwa (reż. Robert Sedlacek, 2006) oraz Vaclav (reż. Juri Vejdelek, 2007), za rolę brata głównego bohatera w tym ostatnim Budar zdobył swojego czwartego Czeskiego Lwa.

Inną z jego niezapomnianych ról jest kreacja służalczego sklepikarza w Butelkach zwrotnych (reż. Jan Sverak, 2007). Wśród jego najnowszych projektów warto wspomnieć Czech Made Man (reż. Tomas Rehorek, 2011). Jan Budar nie jest tylko aktorem. Pisuje felietony do tygodnika Instinkt, gra na kilku instrumentach i jest frontmanem w zespole Eliscin Band (wokal, autor muzyki, reżyser wideoklipów).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4357hx
d4357hx
d4357hx