Janusz Gajos obchodzi 80. urodziny. "To aktor z tajemnicą"
Janusz Gajos świętuje 80. urodziny. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Przypominamy zatem jego karierę oraz przytaczamy opinie ludzi z branży filmowej na jego temat.
23.09.2019 18:44
Janusz Gajos - jego kariera i osiągnięcia
Janusz Gajos urodził się 23 września 1939 roku w Dąbrowie Górniczej. Zawodu aktora uczył się w Teatrze Dzieci Zagłębia pod opieką Jana Dormana. 4 razy ubiegał się o miejsce w Szkołach Teatralnych w Łodzi i Krakowie, ale bez powodzenia. Po odbyciu służby wojskowej w 1961 r. dostał się na studia aktorskie w Łodzi. Dyplom uzyskał w roku 1971 r. Pracował w teatrach w Łodzi i Warszawie, występował też w Teatrze Telewizji. W 2008 r. otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. Wykładał na PWSFTiT w Łodzi.
Swój debiut filmowy zanotował w 1964 r. jako Pietrek w "Panience z okienka". Później występował w serialach "Czterej pancerni i pies", "Wakacje z duchami", "Alternatywy 4" oraz epizodycznie w "Czterdziestolatku". Mogliśmy też zobaczyć Gajosa w takich produkcjach jak "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Dyrygent", "Człowiek z żelaza", "Piłkarski poker", "Psy", "Ekstradycja", "Fuks", "Pitbull" i "Kler". Przez wielu uznawany jest za jednego z najlepszych polskich aktorów.
Otrzymał też wiele odznaczeń, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zdobywał także nagrody Polskiej Akademii Filmowej. W 2016 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa.
ZOBACZ TEŻ: Wojciech Smarzowski o filmie "Kler"
Opinie o Januszu Gajosie
Janusz Gajos jest do dziś uważany za jednego z najlepszych polskich aktorów w historii. Kazimierz Kutz twierdził, że "Reżyser mu niepotrzebny, wszystko umie". Krzysztof Zanussi mówił, że Gajos "prywatnie jest nieefektowny". - Raczej słucha, niż mówi - dodał. Z kolei Wojciech Marczewski jest zdania, że jest najwybitniejszy po śmierci Tadeusza Łomnickiego i Gustawa Holoubka.
- To aktor z tajemnicą. Gdy przychodzi, żeby zagrać, domaga się precyzyjnych uwag: na temat pogody, miejsca, w którym to się dzieje, stanu, w jakim bohater się znajduje, jego relacji z innymi postaciami. I gdy spodziewamy się realistycznego aktorstwa, proponuje metaforę człowieka, postać złożoną i wieloznaczną - stwierdził Filip Bajon.