Trwa ładowanie...
d3isnyf

Justin Theroux

Najnowsze informacje
3.8
(13 głosów)
Oceń:
d3isnyf

Amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany z występów w filmach Davida Lyncha, udziału w popularnych produkcjach telewizyjnych (serial „Sześć stóp pod ziemią”), częstej współpracy z Benem Stillerem i z zaangażowania w projekty kina niezależnego.

Urodził się 10 sierpnia 1971 roku w Waszyngtonie, tam też dorastał. Po studiach w Bennington College w Vermont, gdzie zrobił licencjat, wyjechał do Nowego Jorku, by w tej amerykańskiej mekce nowoczesnej sztuki, nabywać doświadczenia i robić karierę w zakresie sztuk wizualnych. Wkrótce jednak jego droga zawodowa zmieniła nieco tor.

Theroux związał się bowiem z off-owymi teatrami nowojorskimi (m.in. Ensemble Studio Theater, Roundabout Theater Company, New York Theater Workshop), gdzie z powodzeniem udzielał się jako aktor. Warto wymienić tutaj role: w jednoaktówce „Woda i wino” (1995), inscenizacji „Trzech sióstr” z Calistą Flockhart i Billym Crudupem (1997), czy w sztuce „Shopping and Fucking” z Philipem Seymourem Hoffmanem (1998).

* W międzyczasie zadebiutował na małym i dużym ekranie – w jednym z odcinków serialu „Central Park West” (1995) i jako Mark w pełnometrażowym filmie Mary Harron „I Shot Andy Warhol” (1996).*

Od początku blisko związany z kinem niezależnym, także w kolejnych latach kontynuował występy w tego typu produkcjach („Below Utopia” 1997, „Frogs for Snakes” 1998). Jednocześnie robił karierę w telewizji – wystąpił w „Ulicach Nowego Jorku” (1998), wcielił się w postać Nicka Pierce’a w serialu „Bez pardonu” (2000-2001) i dał gościnne występy w takich serialach, jak „Spin City”, „Ally McBeal” (1998), czy „Seks w wielkim mieście” (1998 i 1999).

W 2000 roku ponownie spotkał się z Mary Harron na planie głośnego thrillera „American Psycho” z Christianem Balem i Willemem Dafoe, a w 2001 roku po raz pierwszy zagrał u Davida Lyncha w „Mulholland Drive” z Naomi Watts. Pięć lat później ponownie wtsrąpił u Lyncha, w podwójne roli w, częściowo realizowanym w Polsce „INLAND EMPIRE” z Laurą Dern i Jeremym Ironsem (2006).

* W międzyczasie dał kilka występów w bardziej komercyjnych i bardziej znanych produkcjach – w komedii Bena Stillera „Zoolander” (2001), w sequelu „Aniołków Charliego” (2003), czarnej komedii „Starsza pani musi zniknąć” Danny’ego DeVito z Drew Barrymore i Benem Stillerem (2003), w głośnym serialu „Sześć stóp pod ziemią” (2003-2004), czy w filmowej wersji serialowego przeboju sprzed lat – „Miami Vice” w reżyserii Michaela Manna (2006).*

Rok 2007 to debiut w roli reżysera filmu „Dedication”, który miał swoją premierę na festiwalu Sundance, rola Jesusa H. Christa w filmie „The Ten” oraz udział w debiucie reżyserskim Zoe Cassavetes, zatytułowanym „Broken English”.

Justin Theroux ma na swoim koncie udział w teledysku brytyjskiej grupy Muse, do piosenki „Hysteria” (2003).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3isnyf
d3isnyf
d3isnyf