Trwa ładowanie...
nagroda

Konferencja prasowa tegorocznej edycji Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Share
Konferencja prasowa tegorocznej edycji Nagrody im. Zbyszka CybulskiegoŹródło: East news
d46t17f

7 grudnia w warszawskim Empiku Junior odbyła się konferencja prasowa z udziałem aktorów nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

W spotkaniu z dziennikarzami i publicznością wzięli udział:

- Agnieszka Podsiadlik nominowana za rolę w filmie „Baby Bump”,
- Anna Próchniak nominowana za rolę w filmie „Miasto 44”,
- Tomasz Schuchardt nominowany za rolę w filmie „Mur”,
- Justyna Wasilewska nominowana za rolę w filmie „Kebab i Horoskop”,
- Agnieszka Żulewska nominowana za rolę w filmie „Chemia”

i Jacek Cegiełka, prezes Fundacji KINO.

d46t17f

Laureata Nagrody Jury wyłonią jurorzy powołani przez Fundację dla Kina i Fundację „KINO”, organizatorów wydarzenia.

O NAGRODZIE
Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono po raz pierwszy w 1969 roku. Główna idea założycieli to wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski.

Od 1969 do 1995 (z przerwami) Nagrodę przyznawało nieistniejące już pismo „Ekran”. W 2005, po 10 latach przerwy, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wznowiła Fundacja „KINO” (wydawca miesięcznika „KINO”).

Fundacja „KINO” powołała Kapitułę Nagrody, która zatwierdza nominacje do Nagrody, a laureata spośród nominowanych wyłania corocznie powoływane Jury złożone z osobistości świata kultury.

d46t17f

Obok Nagrody przyznawanej przez Jury, swoją Nagrodę dla najlepszego aktora młodego pokolenia (wybranego również spośród nominowanych) przyznaje publiczność. Zdobywca Nagrody Jury otrzymuje statuetkę projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera.

KIM SĄ NOMINOWANI?
Agnieszka Podsiadlik("Baby Bump")
Data urodzenia: 1981, Sosnowiec
Wykształcenie: PWST w Krakowie

Wybrana filmografia: „Ekipa” (serial tv; 2007), „Maraton tańca” (2010), „Lincz” (2010), „Z daleka widok jest piękny” (2011), „Głęboka woda” (serial tv; 2011/2013), „Sekret” (2012), „Sąsiady” (2014), „Między nami dobrze jest” (2014), „Jak całkowicie zniknąć” (2014), „Książę” (2014), „Hiszpanka” (2014), „Baby Bump” (2015), „Królewicz olch” (2016), „Kantor. Nigdy tu już nie powrócę” (2016)

* Anna Próchniak*("Miasto 44")
Data urodzenia: 1988, Lublin
Wykształcenie: PWSFTviT w Łodzi (2013)

d46t17f

Wybrana filmografia: „Nieulotne” (2012), „Bez wstydu” (2012), „Miss HIV” (spektakl tv, 2014), „Miasto 44” (2014), „Krew z krwi 2” (serial tv, 2015), „Agnus Dei” (2016), „Bodo” (serial tv; 2016)

* Tomasz Schuchardt („Mur”)*
Data urodzenia: 1986, Starogard Gdański
Wykształcenie: PWST w Krakowie (2009)

Wybrana filmografia: „Chrzest” (2010), „Wymyk” (2011), „Yuma” (2012), „Jesteś Bogiem” (2012), „W imię…” (2013), „Mur” (2014), „Miasto 44” (2014), „Kebab i Horoskop” (2014), „Karbala” (2015), „Demon” (2015), „Chemia” (2015), „Bodo” (serial tv; 2016)

Justyna Wasilewska("Kebab i Horoskop")
Data urodzenia: 1985, Wrocław
Wykształcenie: PWSFTviT w Łodzi (2009)

d46t17f

Wybrana filmografia: „Samo życie” (serial tv, 2002/2010), „Druciki” (2009), „Hotel 52” (serial tv; 2010/2011), „Czas honoru” (serial tv; 2011), „Opowieści z chłodni” (2011), „Kebab i Horoskop” (2014), „Dżej Dżej” (2014), „Marynarz w Łodzi” (2015), „Król życia” (2015), „Czułość” (2015), „Noc w Paryżu” (2016)

Agnieszka Żulewska ("Chemia")
Data urodzenia: 1987, Ozimek
Wykształcenie: PWSFTviT w Łodzi (2010)

Wybrana filmografia: „Na Wspólnej” (serial tv; 2003/2015), „Czas honoru” (serial tv; 2010), „W imieniu diabła” (2011), „Barwy szczęścia” (serial tv; 2011), „Sanctuary” (2012), „Bez tajemnic” (serial tv; 2012), „Przepis na życie” (serial tv; 2013), „Pocałunek” (etiuda, 2013), „M jak miłość” (serial tv; 2013), „Lena i ja” (etiuda; 2014), „Fragmenty” (2014), „Warsaw by Night” (2014), „Krew z krwi 2” (serial tv; 2015), „Demon” (2015), „Chemia” (2015), „Konwój” (2016)

Podczas konferencji Fundacja „KINO” ogłosiła również nominacje do Nagrody im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową lat 2014/2015. Otrzymały je tytuły:

- "Androgyn. Tożsamość, tęsknota, pragnienie" Karoliny Kosińskiej, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2014,
- "Filmowy neomodernizm" Rafała Syski, Avalon, Kraków 2014,
- "Wanda Jakubowska od nowa" Moniki Talarczyk-Gubały, Krytyka Polityczna, Warszawa 2015.

Laureatów wszystkich nagród poznamy 13 stycznia 2016 roku podczas gali w kinie Elektronik w Warszawie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d46t17f

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46t17f
d46t17f