Trwa ładowanie...
19-11-2009 17:49

Kwiat pustyni: nowojorska topmodelka w Polsce!

Share
Kwiat pustyni: nowojorska topmodelka w Polsce!Źródło: Film Polski
df7w40k

Światowej sławy modelka <a href="https://ksiazki.wp.pl/waris-dirie-6150171250488961c">Waris Dirie</a> właśnie odwiedziła Polskę. W ramach wizyty promuje film ,,<a href="https://ksiazki.wp.pl/kwiat-pustyni-6147630950738049c">Kwiat pustyni</a>”, który powstał na kanwie jej życia.

Jej historia poruszyła serca milionów. Autobiograficzna powieść Waris Dirie (o tym samym tytule) jest zapisem niezwykłej metamorfozy afrykańskiej dziewczynki wychowanej na pustyni w nowojorską topmodelkę. Książka sprzedała się na całym świecie w rekordowym nakładzie 11. milionów egzemplarzy, szybko uzyskując status bestsellera.

"Kwiat pustyni" balansuje między współczesną baśnią rozgrywającą się pośród oślepiającego blichtru krajów Zachodu a gorzką opowieścią o tradycjach Somalijczyków. Jest to inspirująca opowieść o dumnej i odważnej kobiecie. Ogromną część swojego życia Waris Dirie poświęciła walce o godność somalijskich kobiet, także z ramienia ONZ.

Na początku tego roku razem z francuskim przedsiębiorcą Francois Henri Pinaultem i jego żoną Salmą Hayek założyła w Paryżu Fundację ds. Godności i Praw Kobiet. Prezydent Nicolas Sarkozy odznaczył ją Orderem Legii Honorowej.

df7w40k

Waris Dirie za swoją działalność zdobyła wiele nagród, między innymi:

• Światową Nagrodę Kobiet od Michaiła Gorbaczowa (2004),
• nagrodę magazynu Glamour „Kobieta Roku” (2000),
• „Nagrodę Afryki” od rządu Niemieckiego (1999),
• nagrodę Corine przyznaną przez organizację Parasol za najlepszą książkę niefikcyjną (2002),
• nagroda Prox de Generations przyznaną jej przez Światową Organizację Demograficzną (2007),
• jako pierwsza kobieta otrzymała złoty medal Martina Bubera od Fundacji Martina Bubera (2008).

Trud przełożenia na język kina autobiograficznej powieści podjęła z powodzeniem Sherry Hormann. Reżyserka może już odtrąbić sukces kinowego hitu, czego dowodem jest ponadmilionowa widownia w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, jak również Nagroda Publiczności na Festiwalu w San Sebastian. - Gdy po raz pierwszy oglądałam ukończony film, nie było mi łatwo patrzeć na moje życie przeniesione na wielki ekran. Kiedy wyszłam z kina, byłam głęboko poruszona, ale wiedziałam, że ten film niesie ważny przekaz, który zrozumieją wszyscy ludzie: żeby szanować ludzką godność – mówi Waris.

W roli głównej występuje topmodelka i aktorka Liya Kebede. Towarzyszy jej Sally Hawkins, znana z roli Poppy z ,,Happy-Go-Lucky” - za którą otrzymała Złotego Globa i Srebrnego Niedźwiedzia oraz Timothy Spall („Harry Potter”, „Sekrety i Kłamstwa”).

Ciemnoskóra piękność ma też na swoim koncie debiut aktorski. Zagrała rolę dziewczyny Bonda u boku Timothy’ego Daltona w filmie „James Bond. W obliczu śmierci”, a BBC nakręciło o niej film dokumentalny pod tytułem „A Nomad in New York”.

Film wejdzie na ekrany polskich kin już 19 lutego.

df7w40k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df7w40k
df7w40k