Trwa ładowanie...
d40n8a7

Lasse Hallstrom

Najnowsze informacje
4.2
(10 głosów)
Oceń:
d40n8a7

Reżyser pochodzenia szwedzkiego, od lat z powodzeniem działający w Hollywood. Twórca filmów: „Czekolada”, „Wbrew regułom” i „Co gryzie Gilberta Grape’a”.

Urodził się 2 czerwca 1946 roku w Sztokholmie. Od dziecka miał smykałkę do robienia filmów – już jako dziesięcioletni chłopiec kręcił pierwsze, krótkometrażówki. W wieku licealnym zrealizował dokument o swoich przyjaciołach i ich próbach założenia rockowej kapeli – kilka lat później film ten doczekał się emisji na antenie szwedzkiej telewizji (1967).

Jego oficjalnym debiutem reżyserskim była komedia „A Guy and a Gal” (1975). W ciągu kolejnej dekady działał na terenie rodzinnej Szwecji, realizując kilka, głównie komediowych produkcji (m.in. „Być ojcem” 1979). Wsławił się również jako twórca teledysków do przebojów grupy ABBA, jak i filmu dokumentalnego o znanym zespole.

* Przełomem na skalę międzynarodową był komediodramat „Moje pieskie życie” (1985), który przyniósł mu dwie nominacje do Oskara (w kategoriach: Najlepszy Reżyser i Najlepszy Film Obcojęzyczny), nagrody: Independent Spirit, Bodil, Lucas i Robert oraz nominacje do BAFTA i Directors Guild of America Award. Sukces filmu umożliwił mu rozpoczęcie kariery w Hollywood.*

Zanim zadebiutował w USA, realizując komediodramat/romans „Jedna runda” z Holly Hunter i Richardem Dreyfussem (1991), zdążył jeszcze zająć się ekranizacją jednej z najsłynniejszych powieści dla dzieci – „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren (1986-87).

Jeśli chodzi o anglojęzyczne produkcje, pierwszy naprawdę duży sukces przyniosła mu adaptacja powieści Petera Hedgesa „Co gryzie Gilberta Grape’a” z Johnnym Deppem, Juliette Lewis i debiutującym Leonardem DiCaprio (1993). Hallström był też producentem wykonawczym tego filmu. Cztery kolejne, podpisane przez niego filmy również cieszyły się dobrym odbiorem. Były to: komedia romantyczna „Miłosna rozgrywka” z Julią Roberts i Dennisem Quaidem (1995), dramat/romans „Wbrew regułom” z Charlize Theron i Tobeyem Maguirem (1999, Sant Jordi Award, nominacja do Oskara za reżyserię, nominacja do Złotego Lwa w Wenecji), zrealizowana w koprodukcji z Wielką Brytanią „Czekolada” z niezapomnianą Juliette Binoche (2000, nagroda na MFF w Palm Springs, nominacja do Złotego Niedźwiedzia, Europejskiej Nagrody Filmowej, Goyi i Davida) i osadzone w nowofundlandzkiej scenerii „Kroniki portowe” z Kevinem Spacey i Julianne Moore (2001, nominacja do Złotego Niedźwiedzia).

Ostatnia dekada to nieco gorszy okres dla szwedzkiego reżysera. Zarówno dramat „Niedokończone życie” z Robertem Redfordem i Jennifer Lopez (2005), „Casanova” z Heathem Ledgerem w roli głównej (2005), jak i komedia „Blef” z Richardem Gere (2006) zostały raczej chłodno ocenione przez krytykę i widzów. Nieudana okazała się także próba nawiązania romansu z telewizyjnym medium, w postaci produkcji i reżyserii pilotażowego odcinka serialu „New Amsterdam” (2008).

Ostatnio reżyser powrócił w dawnym stylu, podpisując się pod dramatem/romansem wojennym „Wciąż ją kocham” z Amandą Seyfried i Channingiem Tatumem (2010).

Lasse Hallström jest laureatem Nagrody za Całokształt Twórczości na FF w Sztokholmie (2006).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40n8a7
d40n8a7
d40n8a7