Lasse Hallstrom
Miejsce urodzenia: | Sztokholm, Szwecja |
Reżyser: | Wbrew regułom (1999) (Wally Worthington) Połów szczęścia w Jemenie (2011) (Bridget Maxwell) Mój przyjaciel Hachiko (2009) (Parker Wilson) Co gryzie Gilberta Grape'a (1993) (Tucker Van Dyke) Something to Talk About (1995) (Grace King Bichon) Once Around (1991) (Peter Hedges) Hipnotyzer (2012) (Simone Bark) Blef (2006) (Clifford Irving) Mer om oss barn i Bullerbyn (1987) Casanova (2005) (Andrea Bruni) |
Scenarzysta: | |
Filmografia: |
Reżyser pochodzenia szwedzkiego, od lat z powodzeniem działający w Hollywood. Twórca filmów: „Czekolada”, „Wbrew regułom” i „Co gryzie Gilberta Grape’a”.
Urodził się 2 czerwca 1946 roku w Sztokholmie. Od dziecka miał smykałkę do robienia filmów – już jako dziesięcioletni chłopiec kręcił pierwsze, krótkometrażówki. W wieku licealnym zrealizował dokument o swoich przyjaciołach i ich próbach założenia rockowej kapeli – kilka lat później film ten doczekał się emisji na antenie szwedzkiej telewizji (1967).
Jego oficjalnym debiutem reżyserskim była komedia „A Guy and a Gal” (1975). W ciągu kolejnej dekady działał na terenie rodzinnej Szwecji, realizując kilka, głównie komediowych produkcji (m.in. „Być ojcem” 1979). Wsławił się również jako twórca teledysków do przebojów grupy ABBA, jak i filmu dokumentalnego o znanym zespole.
* Przełomem na skalę międzynarodową był komediodramat „Moje pieskie życie” (1985), który przyniósł mu dwie nominacje do Oskara (w kategoriach: Najlepszy Reżyser i Najlepszy Film Obcojęzyczny), nagrody: Independent Spirit, Bodil, Lucas i Robert oraz nominacje do BAFTA i Directors Guild of America Award. Sukces filmu umożliwił mu rozpoczęcie kariery w Hollywood.*
Zanim zadebiutował w USA, realizując komediodramat/romans „Jedna runda” z Holly Hunter i Richardem Dreyfussem (1991), zdążył jeszcze zająć się ekranizacją jednej z najsłynniejszych powieści dla dzieci – „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren (1986-87).
Jeśli chodzi o anglojęzyczne produkcje, pierwszy naprawdę duży sukces przyniosła mu adaptacja powieści Petera Hedgesa „Co gryzie Gilberta Grape’a” z Johnnym Deppem, Juliette Lewis i debiutującym Leonardem DiCaprio (1993). Hallström był też producentem wykonawczym tego filmu. Cztery kolejne, podpisane przez niego filmy również cieszyły się dobrym odbiorem. Były to: komedia romantyczna „Miłosna rozgrywka” z Julią Roberts i Dennisem Quaidem (1995), dramat/romans „Wbrew regułom” z Charlize Theron i Tobeyem Maguirem (1999, Sant Jordi Award, nominacja do Oskara za reżyserię, nominacja do Złotego Lwa w Wenecji), zrealizowana w koprodukcji z Wielką Brytanią „Czekolada” z niezapomnianą Juliette Binoche (2000, nagroda na MFF w Palm Springs, nominacja do Złotego Niedźwiedzia, Europejskiej Nagrody Filmowej, Goyi i Davida) i osadzone w nowofundlandzkiej scenerii „Kroniki portowe” z Kevinem Spacey i Julianne Moore (2001, nominacja do Złotego Niedźwiedzia).
Ostatnia dekada to nieco gorszy okres dla szwedzkiego reżysera. Zarówno dramat „Niedokończone życie” z Robertem Redfordem i Jennifer Lopez (2005), „Casanova” z Heathem Ledgerem w roli głównej (2005), jak i komedia „Blef” z Richardem Gere (2006) zostały raczej chłodno ocenione przez krytykę i widzów. Nieudana okazała się także próba nawiązania romansu z telewizyjnym medium, w postaci produkcji i reżyserii pilotażowego odcinka serialu „New Amsterdam” (2008).
Ostatnio reżyser powrócił w dawnym stylu, podpisując się pod dramatem/romansem wojennym „Wciąż ją kocham” z Amandą Seyfried i Channingiem Tatumem (2010).
Lasse Hallström jest laureatem Nagrody za Całokształt Twórczości na FF w Sztokholmie (2006).
Komentarze