Trwa ładowanie...

"Legiony" jednym z najdroższych polskich filmów. Znamy odtwórcę roli Józefa Piłsudskiego

1 sierpnia ruszą zdjęcia do historycznego widowiska pt. "Legiony", które opowie o bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916. Obraz ma być gotowy w październiku 2018 roku. Twórcy wnioskują do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej o maksymalne dofinansowanie w wysokości 6 mln zł.

"Legiony" jednym z najdroższych polskich filmów. Znamy odtwórcę roli Józefa PiłsudskiegoŹródło: domena publiczna/ons.pl
d3dp8oo

- "Legiony" to klasyczne kino wojenne opowiedziane z wielkim rozmachem, przy użyciu najnowocześniejszych technik filmowych. Pokażemy najpiękniejsze i najbardziej dramatyczne karty epopei legionowej, łącznie ze słynną szarżą ułanów pod Rokitną, która będzie jedną z najbardziej spektakularnych sekwencji filmu - mówił producent Maciej Pawlicki.

Akcja filmu skupi się na latach 1914-1916 i pewnym jest, że ujrzymy wydarzenia od wymarszu z Oleandrów aż po bitwę pod Kościuchnówką, zaś epilog rozegra się w roku zakończenia pierwszej wojny światowej.

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich, casting dobiega końca i w filmie zagrają m.in. Sebastian Fabijański i Mirosław Baka. Józefa Piłsudskiego sportretuje Jan Frycz, choć jak podkreśla Pawlicki, nie jest to postać pierwszoplanowa.

d3dp8oo

- Chcemy pokazać tych, dzięki którym nie mówimy dziś w polskich domach po rosyjsku czy niemiecku. To superprodukcja, którą jesteśmy winni im, ale także sobie samym. Oni 100 lat temu zwyciężyli, bo rozumieli sens narodowej wspólnoty zorganizowanej w niepodległym, własnym państwie. My – budujemy nie tylko własne państwo, ale i sens nowoczesnego patriotyzmu, czyli współdziałania we wspólnocie, utożsamiania z nią swych losów - tłumaczył producent.

Budżet "Legionów" ma się zamknąć w 28 mln zł, co uczyni go piątym najdroższym filmem w historii polskiego kina. Twórcy będą wnioskować do PISF-u (w następnej sesji) o maksymalną możliwą kwotę na film historyczny, czyli 6 mln zł.

Obejrzyj zwiastun filmu "Obce niebo":

SFP poinformował, że scenariusz do "Legionów" napisali Tomasz Łysiak, Dariusz Gajewski, Michał Godzic i Maciej Pawlicki. Reżyserią zajmie się Dariusz Gajewski, wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz twórca "Obcego nieba" i zdobywca Złotych Lwów w Gdyni za "Warszawę". Zdjęcia zrealizuje Arkadiusz Tomiak, scenografię projektuje Ewa Skoczkowska, a kostiumy - Małgorzata Gwiazdecka. Producentem wykonawczym jest Ewelina Pertkiewicz, a produkcją kieruje Robert Feluch. Cała ekipa liczy ponad 70 osób.

d3dp8oo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dp8oo