Trwa ładowanie...

Małgorzata Braunek: Przyjaciele wspominają zmarłą aktorkę

Share
Małgorzata Braunek: Przyjaciele wspominają zmarłą aktorkę
Źródło: AKPA
d3uduyd

Aktorka filmowa i teatralna *Małgorzata Braunek zmarła w poniedziałek po długiej chorobie - poinformowano na oficjalnej stronie artystki na Facebooku. Braunek miała 67 lat.*

Przyjaciele wspominają zmarłą aktorkę. Reżyser teatralny Krystian Lupa o zmarłej aktorce Małgorzacie Braunek: "Zanim ją spotkałem, pamiętałem jej niezwykłe role w polskim kinie. Była to piękna kobieta, ale to nie o urodę szło. W tej urodzie było coś tajemniczego, jakiś przekaz, pragnienie, marzycielstwo.

Należała do rzadkiego grona marzycieli, którzy swoje aktorstwo traktowali jako narzędzie do przekazania czegoś równie ważnego jak tajemnica religijna, tajemnica człowieka. (...) Zawsze byłem pod wrażeniem rozmów, które prowadziliśmy. Miałem poczucie, że w rozmowach oddawała się czemuś w całości, umiała się zachwycać, była pozytywna, raczej zajmowała się tym, co ją zachwycało, niż tym, co ją drażniło i bolało, choć o bólu i cierpieniu też potrafiła mówić (...).

d3uduyd

Małgorzata Braunek zagrała w filmie Jacka Borcucha "Tulipany" (2004 r.) rolę Marianny.

"Ja tę rolę w +Tulipanach+ pisałem specjalnie dla niej. Małgosia nie grała już od 20 lat w filmie, ale pisałem ją wierząc, że jakoś ją namówię. Nie było to proste. Próbowałem więc docierać do niej i wywierać presję poprzez syna - Xawerego" - wspominał Borcuch.

Swoim występem w "Tulipanach" Małgorzata Braunek - jak powiedział Borcuch - spełniła jego marzenia. "To było pisane z serca, z marzenia. Film miał być hołdem złożonym życiu. Pokazaniem, że życie w wieku dojrzałym jest równie piękne, emocjonalne i równie namiętne" - zauważył.

Prezes ZASP Olgierd Łukaszewiczo zmarłej aktorce Małgorzacie Braunek: "Żegnamy niezwykłą osobę i niezwykłą osobowość aktorską, która przyciągała do siebie najlepszych reżyserów.

Tego magnetyzmu wielkiej aktorki, i przyjaznego sposobu bycia, cichego głosu ujmującego uśmiechu będzie nam bardzo brakowało"

"Zagrała główną rolę w +Polowaniu na muchy+ Wajdy według mojego scenariusza. Zagrała dziewczynę modliszkę, niszczącą, piękną, uwodzicielską, ze złowrogim uśmiechem. Tak chcę ją zapamiętać" - powiedział Pisarz Janusz Głowacki.

d3uduyd

Podziel się opinią

Share
d3uduyd
d3uduyd