Marta Lipińska
Jedna z najbardziej lubianych polskich aktorek, znana widzom m.in. z roli Emilii Korczyńskiej w “Nad Niemnem”, a radiosłuchaczom - jako Eliza z cyklu “Kocham pana, panie Sułku”. Od debiutu w 1963 r., do dnia dzisiejszego jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. W dorobku artystki są “dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, filmowych i radiowych”.
Marta Lipińska urodziła się 14 maja 1940 roku w Borysławiu k. Lwowa. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Warszawie. Trafiała tu za dyrekcji Erwina Axera, który ukształtował ją jako aktorkę. W Teatrze Współczesnym debiutowała rolą Iriny w “Trzech siostrach” Czechowa, wyreżyserowanych przez Erwina Axera.
Do najbardziej znanych kreacji teatralnych Lipińskiej należą role: Córki w “Szklanej menażerii” Williamsa Tennessee (1967), Lizelotty w “Dwóch teatrach” Jerzego Szaniawskiego (1968), Anieli w sztuce Aleksandra Fredry “Wielki człowiek do małych interesów” (1968), Annuszki w “Mistrzu i Małgorzacie” Michała Bułhakowa (1987)oraz Pani Jourdain w komedii Moliera “Mieszczanin szlachcicem” (1999).
Jeszcze jako studentka Lipińska wystąpiła w filmie “Głos z tamtego świata” (1962) Stanisława Różewicza. Później zagrała jeszcze m.in. w komedii “Rozwodów nie będzie” (1963) Jerzego Stefana Stawińskiego, melodramacie Jana Łomnickiego “Wiano” (1964), psychologicznym “Salcie” (1965) Tadeusza Konwickiego, komedii “Piekło i niebo” (1966) oraz w dramacie kostiumowym “Romantyczni” (1970) - oba filmy wyreżyserował Stanisław Różewicz.
W 1977 r. wcieliła się w postać Heleny Stawskiej w serialu na podstawie powieści Bolesława Prusa “Lalka”. Pojawiła się także w drobnej roli w “Dolinie Issy” (1982) Tadeusza Konwickiego, filmie nakręconym na podstawie powieści Czesława Miłosza. Po “Nad Niemnem” (1986) Zbigniewa Kuźmińskiego, nakręconym na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej, drugoplanowa kreacja Lipińskiej - rola hipochondryczki Emilii Korczyńskiej - na długo pozostała w pamięci widzów.
** Lipińska pojawiła się także w “Damskim interesie” (1996) Krzysztofa Zanussiego, “Superprodukcji” (2002) Juliusza Machulskiego oraz popularnych ekranizacjach prozy Katarzyny Grocholi “Nigdy w życiu!” (2004)** Ryszarda Zatorskiego i “Ja wam pokażę!” (2006) Denisa Delica. W “Rysiu” (2007) Stanisława Tyma zagrała babunię. W dorobku ma również role w popularnych serialach - m.in. w “Miodowych latach” (1998-2003 i “Ranczu” (2007-09).
Występowała też jako Eliza w minisłuchowisku pt. “Kocham pana panie Sułku” emitowanym od 1973 do 2002 roku w programie III Polskiego Radia. Partnerem Marty Lipińskiej był w tym słuchowisku Krzysztof Kowalewski. Wraz z Rafałem Bryndalem tworzyła audycję “Rozmowy rolowane” w radiu Zet.
W 2001 roku Marta Lipińska otrzymała Nagrodę Publiczności VIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi za rolę Alicji w przedstawieniu “Odwrót” Williama Nicholsona w reż. Macieja Englerta.
Jej mężem od 1968 roku jest aktor i reżyser teatralny Maciej Englert. Mają córkę Annę, kostiumografa, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych i syna Michała, który został operatorem filmowym.