Trwa ładowanie...
d3w8pah

Marta Lipińska

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Borysław, Polska (obecnie Ukraina)

Filmografia:

Głos z tamtego świata (1962) (Urszula)

Powrót do Polski (1988) (Helena Paderewska)

Salto (1965) (Helena)

Nad Niemnem (1986) (Emilia Korczyńska)

Miss Mokrego Podkoszulka (2002) (Pani Wiktoria, sąsiadka Władysława)

Superprodukcja (2002) (Mama Yanka)

Nigdy w życiu! (2004) (matka Judyty)

Nad Niemnem (serial) () (Emilia Korczyńska)

Dary magów (1972) (Dominika Tomala)

Stacja Warszawa (2013) (Matka Boska)

Irytujące buczenie lodówki (1998) (Żona)

Bar "Atlantic" () (Pani Irena Zarębianka)

Całkiem nowe lata miodowe () (Mama Aliny)

Damski interes (1996) (Anna)

Ja Wam pokażę! (serial) () (Mama)

Popiełuszko, Wolność jest w nas (2008) (Janina)

Ryś (2006) (Babunia)

Ogłoszenie matrymonialne (1972) (Romantyczna kandydatka)

Piekło i niebo (1966) (anioł stróż Piotrusia)

Duch w dom () (Babcia Ola)

Ranczo Wilkowyje (2007) (Michałowa)

Ranczo () (Michałowa)

Ja wam pokażę! (2006) (mama Judyty)

Wiano (1963) (Ulka Kobuzówna)

d3w8pah

Jedna z najbardziej lubianych polskich aktorek, znana widzom m.in. z roli Emilii Korczyńskiej w "Nad Niemnem", a radiosłuchaczom - jako Eliza z cyklu "Kocham pana, panie Sułku". Od debiutu w 1963 r., do dnia dzisiejszego jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie. W dorobku artystki są "dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, filmowych i radiowych".

Marta Lipińska urodziła się 14 maja 1940 roku w Borysławiu k. Lwowa. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Warszawie. Trafiała tu za dyrekcji Erwina Axera, który ukształtował ją jako aktorkę. W Teatrze Współczesnym debiutowała rolą Iriny w "Trzech siostrach" Czechowa, wyreżyserowanych przez Erwina Axera.

Do najbardziej znanych kreacji teatralnych Lipińskiej należą role: Córki w "Szklanej menażerii" Williamsa Tennessee (1967), Lizelotty w "Dwóch teatrach" Jerzego Szaniawskiego (1968), Anieli w sztuce Aleksandra Fredry "Wielki człowiek do małych interesów" (1968), Annuszki w "Mistrzu i Małgorzacie" Michała Bułhakowa (1987)oraz Pani Jourdain w komedii Moliera "Mieszczanin szlachcicem" (1999).

Jeszcze jako studentka Lipińska wystąpiła w filmie "Głos z tamtego świata" (1962) Stanisława Różewicza. Później zagrała jeszcze m.in. w komedii "Rozwodów nie będzie" (1963) Jerzego Stefana Stawińskiego, melodramacie Jana Łomnickiego "Wiano" (1964), psychologicznym "Salcie" (1965) Tadeusza Konwickiego, komedii "Piekło i niebo" (1966) oraz w dramacie kostiumowym "Romantyczni" (1970) - oba filmy wyreżyserował Stanisław Różewicz.

W 1977 r. wcieliła się w postać Heleny Stawskiej w serialu na podstawie powieści Bolesława Prusa "Lalka". Pojawiła się także w drobnej roli w "Dolinie Issy" (1982) Tadeusza Konwickiego, filmie nakręconym na podstawie powieści Czesława Miłosza. Po "Nad Niemnem" (1986) Zbigniewa Kuźmińskiego, nakręconym na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej, drugoplanowa kreacja Lipińskiej - rola hipochondryczki Emilii Korczyńskiej - na długo pozostała w pamięci widzów.

* Lipińska pojawiła się także w "Damskim interesie" (1996) Krzysztofa Zanussiego, "Superprodukcji" (2002) Juliusza Machulskiego oraz popularnych ekranizacjach prozy Katarzyny Grocholi "Nigdy w życiu!" (2004)* Ryszarda Zatorskiego i "Ja wam pokażę!" (2006) Denisa Delica. W "Rysiu" (2007) Stanisława Tyma zagrała babunię. W dorobku ma również role w popularnych serialach - m.in. w "Miodowych latach" (1998-2003 i "Ranczu" (2007-09).

Występowała też jako Eliza w minisłuchowisku pt. "Kocham pana panie Sułku" emitowanym od 1973 do 2002 roku w programie III Polskiego Radia. Partnerem Marty Lipińskiej był w tym słuchowisku Krzysztof Kowalewski. Wraz z Rafałem Bryndalem tworzyła audycję "Rozmowy rolowane" w radiu Zet.

W 2001 roku Marta Lipińska otrzymała Nagrodę Publiczności VIII Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi za rolę Alicji w przedstawieniu "Odwrót" Williama Nicholsona w reż. Macieja Englerta.

Jej mężem od 1968 roku jest aktor i reżyser teatralny Maciej Englert. Mają córkę Annę, kostiumografa, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych i syna Michała, który został operatorem filmowym.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w8pah
d3w8pah
d3w8pah
d3w8pah

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj