Trwa ładowanie...
d2xrc7x
pojedynek
03-07-2009 16:03

Michael Caine jak najlepsze wino

d2xrc7x
d2xrc7x

Ekranizacja znanej sztuki Anthony’ego Shaffera. Starzejący się pisarz powieści kryminalnych zaprasza kochanka swojej żony. Chce pozbyć się rywala i planuje zbrodnię doskonałą. Ale najlepszy nawet plan ma to do siebie, że lubi się popsuć w najbardziej niespodziewanym momencie.

„Pojedynek” ogląda się jak najlepszy thriller. Wszystko jest tu dopracowane do ostatniego szczegółu – intryga, zdjęcia, oprawa muzyczna. Napięcie dawkowane jest z aptekarską wręcz precyzją. A Kenneth Branagh (tym razem ograniczający się tylko do reżyserowania) znakomicie wykorzystał możliwości, jakie daje multimedialna technika. Jednak choć akcja nie szczędzi zaskakujących zwrotów, nie intryga jest w „Pojedynku” najważniejsza.

Liczą się przede wszystkim dwaj główni (a de facto jedyni, bo reszta obsady to epizody) bohaterowie. Sztuka została pomyślana bowiem jako aktorski pojedynek. Obsada jest więc kluczem do sukcesu. I trzeba przyznać, że Branagh dobrał ją znakomicie. Kochanka zagrał Jude Law. Obdarzył swojego bohatera uwodzicielskim wdziękiem, ale jest w nim także coś oślizgłego, niesympatycznego, co znakomicie współgra z przewrotnym zamysłem Shaffnera.

Bo sympatię budzi podstarzały i zdradzany pisarz. Choć planuje zbrodnię. Choć jest cyniczny, wyrachowany, mściwy. Mimo to widz zaczyna mu kibicować. Taka rola potrzebuje aktorskiego mistrza, a Branagh go znalazł.

Pisarza zagrał Michael Caine. Ten aktor jest jak najlepsze wino – czym starszy, tym lepszy. W „Pojedynku” jest wręcz znakomity. Co ciekawe, to jego drugi występ w sztuce Shaffnera. Caine zagrał także w jej ekranizacji z 1972 roku. Wtedy był oczywiście kochankiem. Rolę pisarza zagrał zaś sir Laurence Olivier.

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj