Trwa ładowanie...
d5tvs6w

Michael Keaton

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d5tvs6w
East News
Źródło: East News

Michael Keaton, a właściwie Michael John Douglas, urodził się 5 września 1951 roku w Coraopolis w Stanach Zjednoczonych. Amerykański aktor filmowy, znany na całym świecie z roli Batmana w pierwszych dwóch filmach o człowieku-nietoperzu.

Jest najmłodszym z siedmiorga dzieci szkocko-irlandzkiej rodziny rzymskokatolickiej. Jego ojciec, George A. Douglas, jest inżynierem księżycowych lądowników, natomiast matka Leona Elizabeth z domu Lotus jest gospodynią domową.

W 1969 roku Keaton ukończył Mountour High School w Pensylwanii, następnie studiował retorykę w Kent State University w stanie Ohio. Pierwsze zetknięcie ze światem filmu nie miało miejsca przed kamerą, ale z jej drugiej strony. Aktor przez krótki czas pracował jako operator kamery w lokalnej telewizji kablowej WQED w Pittsburghu, w stanie Pensylwania.

Z kolei swoją właściwą karierę jako aktor, Keaton rozpoczął od występów estradowych. W 1970 roku zagrał w serialu dla dzieci pt. "Mr. Rogers' Neighborhood". To właśnie wówczas postanowił przyjąć pseudonim artystyczny. Nie chciał bowiem być mylony z popularnym w tamtym czasie Michaelem Douglasem, synem Kirka, oraz z komikiem Mikiem Douglasem. Pewnego dnia aktor przeczytał wywiad z aktorką Diane Keaton, laureatką Oscara za rolę w „Annie Hall”. Na jej cześć przyjął jej nazwisko.

W latach 70-tych występował w sitcomach stacji CBS – „Maude” (1977) i „Cały jarmark” (1977), a także zagrał postać reżysera w nominowanym do Oscara 21-minutowym filmie krótkometrażowym „Różne podejście” (1978).

W 1982 roku zadebiutował na dużym ekranie w komedii "Nocna zmiana", gdzie wcielił się w postać gadatliwego i poczciwego Billa Blażejowskiego. Następnie mogliśmy Keatona oglądać w komediach: „Pan mamuśka” (1983) w roli bezrobotnego gospodarza domowego oraz „Niebezpieczny Johnny” (1984) jako ułomny gangster.

Przełomową rolą była kreacja demona Beetlejuice w komedii fantasy Tima Burtona pt. „Sok z Żuka” (1988) i zadłużonego agenta walczącego z nałogiem narkotykowym w dramacie „Czysty i trzeźwy” (1988). Za tę drugą rolę aktor otrzymał nagrodę krytyków filmowych National Society of Film Critics (NSFC).

Na przełom lat 80-tych i 90-tych przypada szczyt dotychczasowej kariery Michaela Keatona. To właśnie wówczas dostrzeżony przez Tima Burtona aktor, otrzymał tytułową rolę człowieka-nietoperza w ekranizacji komiksu o „Batmanie” (1989). Aktor powrócił w tej roli w filmie „Powrót Batmana” (1992). Niestety od tamtej pory nie udało mu się powtórzyć takiego wielkiego sukcesu.

W kolejnych latach artysta wystąpił m.in. w adaptacji szekspirowskiej Kennetha Branagha „Wiele hałasu o nic” (1993); w filmie „Gra o życie” (1993) zagrał nieuleczalnie chorego Boba, który filmuje swoje ostatnie miesiące życia dla nie narodzonego jeszcze dziecka.

W 1997 roku zagrał detektywa z działu narkotykowego w filmie Quentina Tarantino pt. „Jackie Brown” z Robertem De Niro, w 2004 roku prezydenta Mackenzie w komedii romantycznej Foresta Whitakera „Córka prezydenta”, natomiast w 2010 roku wcielił się w postać kapitana Gene’a Maucha w komedii kryminalnej pt. „Policja zastępcza”.

Aktor raz zawarł związek małżeński, jego wybranką była Caroline McWilliams. Para była ze sobą w latach 1982-1990, po czym nastąpił rozwód. Keaton ma z Caroline syna Seana Douglasa (ur. 1983). Gwiazdor ponadto spotykał się także z Michelle Pfeiffer i Courteney Cox.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5tvs6w
d5tvs6w
d5tvs6w
d5tvs6w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj