Trwa ładowanie...
d2uyn1z

Michael Wilson

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d2uyn1z

Michael Wilson – amerykański scenarzysta, który dostał dwa Oscary: za film „Miejsce pod Słońcem” (1951) i „Most na rzece Kwai” (1958).

Michael Wilson – kariera

Michael Wilson urodził się 1. lipca 1914 roku w Oklahomie. Ukończył UC Berkeley w 1936 roku. Na początku uczył języka angielskiego i pisał krótkie opowiadania do gazet. W 1941 roku zajął się tworzeniem scenariuszy do filmów.

Na początku kariery Michael Wilson pisał scenariusze do westernów Williama Boyda. W czasie II wojny światowej włączył się w działania zbrojeniowe. Przyłączył się do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (Marines). Po powrocie z wojny w 1945 roku, podpisał kontrakt z Liberty Films, pracując nad takimi obrazami jak „To wspaniałe życie” (1946). W 1952 roku dostał pierwszego Oscara za scenariusz do filmu „Miejsce pod Słońcem”.

Michael Wilson w 1953 roku został nazwany nieprzyjaznym świadkiem przez organizację HUAC (The House Un-American Activities Committee), która prowadziła śledztwa przeciwko komunistom. Foreman został wpisany na czarną listę Hollywood i wyjechał do Europy. W czasie pobytu we Francji napisał scenariusz do filmu „Sól ziemi” (1954), który jest zapisem strajku górników wydobywających cynk w Nowym Meksyku. Dramat wyreżyserował Herbert Biberman, a produkcją zajął się Paul Jarrico. Film został uznany za bardzo ważny dla historii amerykańskiej. Jest przechowywany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Michael Wilson, pomimo banicji, pisał scenariusze do hollywoodzkich produkcji pod pseudonimem oraz za znacznie niższą stawkę. Michael Wilson został nominowany do Oscara za napisanie scenariusza do filmu „Przyjacielska perswazja” (1956), jednak został zdyskwalifikowany przez komisję. W 1957 roku razem z Carlem Foremanem rozpoczął pracę nad scenariuszem do dramatu wojennego „Most na rzece Kwai” (1958). Ze względów politycznych, reżyser David Lean i producenci zdecydowali, że w napisach będzie umieszczona jedynie informacja, że film opiera się na postaciach i wątkach zawartych w powieści Pierre'a Boulle „Most na rzece Kwai”.

Michael Wilson wrócił z rodziną do Stanów w 1964 roku. Nadal pisał scenariusze do filmów. Jeden z jego scenariuszy, oparty na powieści Pierre'a Bulle „Planeta małp”, doczekał się licznych przeróbek i kontynuacji.

Michael Wilson – nagrody

  • Brytyjska Gildia Pisarzy 1963 – nagroda za najlepszy scenariusz do filmu „Lawrence z Arabii” (1962);
  • Amerykańska Gildia Pisarzy – 1957 – nagroda za najlepszy scenariusz do filmu „Przyjacielska perswazja”; 1952 – nagroda za najlepszy scenariusz do filmu „Miejsce pod Słońcem”;
  • Złote Globy 1953 – nagroda za najlepszy scenariusz do filmu „Kryptonim Cicero” (1952);
  • Edgar Allan Poe Awards 1953 – nagroda za najlepszy scenariusz do filmu „Kryptonim Cicero”;
  • Oscary – 1958 -nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu „Most na rzece Kwai”; 1952 - nagroda za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu „Miejsce pod Słońcem”.

Michael Wilson – nominacje

  • Oscary – 1963 – nominacja za najlepszy scenariusz „Lawrence z Arabii”; 1957 – nominacja za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu „Przyjacielska perswazja”; 1953 – nominacja za najlepszy scenariusz do filmu "Kryptonim Cicero";
  • Amerykańska Gildia Pisarzy – 1953 – nominacja za najlepszy scenariusz do filmu „Kryptonim Cicero”; 1952 – nominacja za najlepszy scenariusz do filmu „Miejsce pod Słońcem”.

Michael Wilson – ciekawostki

  • Z żoną Zelmą Gussin wziął ślub w 1941 roku. Mieli dwie córki, Beccę Wilson i Rosanne Wilson – Farrow;
  • Komisja wręczająca Oscary przyznała Michaelowi Wilsonowi drugą statuetkę za „Most na rzece Kwai” pośmiertnie;
  • Michael Wilson zmarł na atak serca w Chicago.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uyn1z
d2uyn1z
d2uyn1z
d2uyn1z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj