WP
WP

Michał Kula - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Michał Kula
Podziel się
WP

Michał Kula – życiorys

Michał Kula to polski aktor, urodzony 12 stycznia 1955 roku w Będzinie. W 1978 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku miał miejsce* debiut Michała Kuli* – wcielił się w Rozzante w Miłości nad Padwą Izabeli Cywińskiej. Można było go spotkać w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu, Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie i Kochanowskiego w Opolu oraz w Teatrze Nowym w Poznaniu. Michał Kula podejmował współpracę także z krakowskim Teatrem STU oraz Grupą Rafała Kmity. Od 1994 roku związany jest z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Michał Kula to były mąż aktorki Ewy Agopsowicz-Kuli.

Michał Kula – kariera zawodowa

Michał Kula znany jest licznej publiczności z roli Barszczyka, naczelnika wydziału w serialu Pitbull. Ponadto, wystąpił w takich filmach, jak Bez znieczulenia ( 1978), Darmozjad polski (1997), Nie ma takiego numeru (2005), Smoleńsk ( 2016). Michała Kulę można było podziwiać również w serialach Popielec ( 1982), Na Wspólnej (2003), Kryminalni (2005), Plebania (2006–2007), Egzamin z życia (2006), Klan (2011), Prawo Agaty (2012), Komisja morderstw (2016), Pierwsza miłość (2017).

Z ważniejszych ról teatralnych Michała Kuli można wyróżnić: Ribandel w Balu Manekinów, B. Jasieńskiego – w reżyserii B. Michalika, Jan Sebastian Bach w Kolacji na cztery ręce, P. Barza – w reżyserii J. Kijańskiego, Filon w Balladynie, J. Słowackiego – w reżyserii A. Hanuszkiewicza, Stanley Gardner w spektaklu Mayday, R. Cooney'a wyreżyserowany przez . W. Pokorę, Poeta w Weselu, S. Wyspiańskiego – wyreżyserował A. Hanuszkiewicz, Judasz w sztuce Judasz z Kariotu, M. Rostworowskiego – w reżyserii. Sz. Szczykno, Thibault w Miłości i polityce, Pierre'a Sauvil'a – reżyseria Jerzy Bończak, Zeflikw sztuce Mąż mojej żony, M. Gavrana – wyreżyserowany przez A. Kękuś, Opas w Lękach porannych, S. Grochowiaka – w reżyserii. B. Michalika, Arnold Piper w spektaklu Jeszcze jeden do puli?!, Ray'a Cooney'a i Tony'ego Hiltona – wyreżyserowany przez Jerzy Bończaka.

WP

Michał Kula – nagrody i wyróżnienia

Jednym z ostatnich osiągnięć Michała Kuli jest zdobycie Złotej Maski za rolę Szmuela Sprola w spektaklu "Sprzedawcy gumek" Hanocha Levina. Sztukę wyreżyserował Andrzej Bartnikowski. Został nagrodzony również za rolę Grabarza w Hamlecie Williama Szekspira w reżyserii Andre Hubnera – Ochodlo. Ponadto, w 1986 roku otrzymał ogólnopolską nagrodę za rolę Manekina I w spektaklu Bal Manekinów na festiwalu w Rzeszowie. W 1987 Michał Kula został laureatem Złotej Maski za rolę Manekina I w spektaklu Bal manekinów (1987) – była to nagroda przyznawana przez dziennikarzy z województwa częstochowskiego, bielskiego, katowickiego i opolskiego. Prezydent Miasta Częstochowa nagrodził Michała Kulę za rolę Profesora w Lekcji Ionesco. W VII Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie został uhonorowany nagrodą publiczności za przedstawienie muzyczne Pieśni z Szynela (z repertuaru Kabaretu Rafała Kmity). Z kolei, na Festiwalu Teatrów Dramatycznych w Zabrzu Michał Kula został wyróżniony za za rolę Pozza w Czekając na Godota.

WP
Data urodzenia

12.01.1955

Miejsce urodzenia

Będzin

Profesja

aktor

Filmografia

Bez znieczulenia (1978) (student Michałowskiego)

Darmozjad polski (1997) (Personalny)

PitBull (2005) (Barszczyk)

Smoleńsk (2015) (członek rodziny ofiary)

Egzamin z życia () (Norbert Kowalczyk)

Pitbull (serial) () (Barszczyk)

Nie ma takiego numeru (2005) (obsada dubbingu)

Na Wspólnej () (lekarz)

Plebania () (Kostia Sawczenko, ojciec Daniły)

Pierwsza miłość () ( prezes Marker Trader, ojciec Aleksandra)

Kryminalni () (biznesmen Janusz Gawroński, ojciec Tomka)

Klan () ( Zygmunt Piątkowski, ojciec Norberta)

Botoks (2017)

WP
WP
WP