Trwa ładowanie...
d351tbr

Michał Kula

Najnowsze informacje
3.6
(11 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Będzin

Filmografia:

Bez znieczulenia (1978) (student Michałowskiego)

Darmozjad polski (1997) (Personalny)

PitBull (2005) (Barszczyk)

Smoleńsk (2015) (członek rodziny ofiary)

Egzamin z życia () (Norbert Kowalczyk)

Pitbull (serial) () (Barszczyk)

Nie ma takiego numeru (2005) (obsada dubbingu)

Na Wspólnej () (lekarz)

Plebania () (Kostia Sawczenko, ojciec Daniły)

Pierwsza miłość () ( prezes Marker Trader, ojciec Aleksandra)

Kryminalni () (biznesmen Janusz Gawroński, ojciec Tomka)

Klan () ( Zygmunt Piątkowski, ojciec Norberta)

Botoks (2017)

d351tbr
Fot: Sławek Skonieczny

Michał Kula – życiorys

Michał Kula to polski aktor, urodzony 12 stycznia 1955 roku w Będzinie. W 1978 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku miał miejsce* debiut Michała Kuli* – wcielił się w Rozzante w Miłości nad Padwą Izabeli Cywińskiej. Można było go spotkać w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu, Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie i Kochanowskiego w Opolu oraz w Teatrze Nowym w Poznaniu. Michał Kula podejmował współpracę także z krakowskim Teatrem STU oraz Grupą Rafała Kmity. Od 1994 roku związany jest z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Michał Kula to były mąż aktorki Ewy Agopsowicz-Kuli.

Michał Kula – kariera zawodowa

Michał Kula znany jest licznej publiczności z roli Barszczyka, naczelnika wydziału w serialu Pitbull. Ponadto, wystąpił w takich filmach, jak Bez znieczulenia ( 1978), Darmozjad polski (1997), Nie ma takiego numeru (2005), Smoleńsk ( 2016). Michała Kulę można było podziwiać również w serialach Popielec ( 1982), Na Wspólnej (2003), Kryminalni (2005), Plebania (2006–2007), Egzamin z życia (2006), Klan (2011), Prawo Agaty (2012), Komisja morderstw (2016), Pierwsza miłość (2017).

Z ważniejszych ról teatralnych Michała Kuli można wyróżnić: Ribandel w Balu Manekinów, B. Jasieńskiego – w reżyserii B. Michalika, Jan Sebastian Bach w Kolacji na cztery ręce, P. Barza – w reżyserii J. Kijańskiego, Filon w Balladynie, J. Słowackiego – w reżyserii A. Hanuszkiewicza, Stanley Gardner w spektaklu Mayday, R. Cooney'a wyreżyserowany przez . W. Pokorę, Poeta w Weselu, S. Wyspiańskiego – wyreżyserował A. Hanuszkiewicz, Judasz w sztuce Judasz z Kariotu, M. Rostworowskiego – w reżyserii. Sz. Szczykno, Thibault w Miłości i polityce, Pierre'a Sauvil'a – reżyseria Jerzy Bończak, Zeflikw sztuce Mąż mojej żony, M. Gavrana – wyreżyserowany przez A. Kękuś, Opas w Lękach porannych, S. Grochowiaka – w reżyserii. B. Michalika, Arnold Piper w spektaklu Jeszcze jeden do puli?!, Ray'a Cooney'a i Tony'ego Hiltona – wyreżyserowany przez Jerzy Bończaka.

Michał Kula – nagrody i wyróżnienia

Jednym z ostatnich osiągnięć Michała Kuli jest zdobycie Złotej Maski za rolę Szmuela Sprola w spektaklu "Sprzedawcy gumek" Hanocha Levina. Sztukę wyreżyserował Andrzej Bartnikowski. Został nagrodzony również za rolę Grabarza w Hamlecie Williama Szekspira w reżyserii Andre Hubnera – Ochodlo. Ponadto, w 1986 roku otrzymał ogólnopolską nagrodę za rolę Manekina I w spektaklu Bal Manekinów na festiwalu w Rzeszowie. W 1987 Michał Kula został laureatem Złotej Maski za rolę Manekina I w spektaklu Bal manekinów (1987) – była to nagroda przyznawana przez dziennikarzy z województwa częstochowskiego, bielskiego, katowickiego i opolskiego. Prezydent Miasta Częstochowa nagrodził Michała Kulę za rolę Profesora w Lekcji Ionesco. W VII Konkursie Teatrów Ogródkowych w Warszawie został uhonorowany nagrodą publiczności za przedstawienie muzyczne Pieśni z Szynela (z repertuaru Kabaretu Rafała Kmity). Z kolei, na Festiwalu Teatrów Dramatycznych w Zabrzu Michał Kula został wyróżniony za za rolę Pozza w Czekając na Godota.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d351tbr
d351tbr
d351tbr