Mira Sorvino
Amerykańska aktorka filmowa, święcąca sukcesy przede wszystkim w latach 90. Mimo aparycji seks bomby, ta biegle władająca językiem chińskim zdobywczyni Oskara, nigdy nie dała zaszufladkować się jako odtwórczyni jednego i tego samego typu ról. Jednak, choć zgodnie uznana jest za aktorkę utalentowaną i wszechstronną, od lat nie należy już do grona hollywoodzkiej czołówki aktorskiej.
07.12.2010 10:50
Urodziła się 28 września 1967 roku w Tenafly, pod New Jersey w rodzinie filmowców. Jej ojciec, Paul Sorvino był znanym aktorem, który, w przeciwieństwie do większości popularnych rodziców, starał się ochronić swoje latorośle przed dziecięcym gwiazdorstwem. Mira była pilną i inteligentną uczennicą, co zaprowadziło ją na studia sinologiczne na Harvardzie, które ukończyła w 1989 roku, wcześniej spędziwszy rok w Pekinie, gdzie zbierała materiały do pracy magisterskiej i szlifowała język.
Znajomość chińskiego przydała jej się później w pracy zawodowej, podczas występów w kilku amerykańsko-azjatyckich koprodukcjach (m.in. „New Yoork Cup” z Tôru Makamurą).
Debiutowała na początku lat 90-tych, dzięki występom w serialach TV, jak choćby „Swans Crossing” (1992). Już rok później dała występy na dużym ekranie, m.in. w gangsterskiej, niezależnej produkcji „Pośród przyjaciół” z udziałem brata, Michaela (1993), następnie dołączyła do obsady głośnego filmu Roberta Redforda „Quiz Show” z Johnem Turturro (1994), a w 1995 roku stworzyła wyśmienitą, drugoplanową kreację prostytutki Lindy Ash w komedii Woody’ego Allena „Jej wysokość Afrodyta”, zgarniając Oskara, Złoty Glob, National Board of Review Award, Chlotrudis Award, nominację do BAFTA oraz New York, SouthEastern i Broadcast Film Critics Associations’ Awards.
Kontynuowała wspaniale rozpoczętą karierę, dając znaczące występy zarówno na małym (jako Marilyn Monroe w biograficznym dramacie „Norma Jean & Marilyn”, nominacja do Emmy i Złotego Globu 1996), jak i dużym ekranie (głośna produkcja „Brooklyn Boogie” Wayne’a Wanga 1996, komedia „Romy i Michele na zjeździe absolwentów” z Lisą Kudrow 1997, horror sci-fi „Mutant” Guillermo del Toro 1997, „Lulu na moście” Paula Austera 1998, „Mordercze lato” Spike’a Lee, „Dotyk miłości” z Valem Kilmerem 1999).
Mimo stałych występów, z czasem straciła na popularności, co nierzadko przypisywano tzw. „klątwie Oskara” – pechowi, jaki zwykł spotykać wielu jego laureatów.
Najbardziej znanymi występami Sorvino w ostatniej dekadzie były: uhonorowany nominacją do Złotego Globu udział w dramacie TV „Dziewczyny z przemytu” z Donaldem Sutherlandem (2005), główna książęca rola w „Triumfie miłości” z Benem Kingsleyem (2001), występ u boku gwiazdy pop - Marii Carey w „Kłopotach na zamówienie” (2002), historyczna kreacja Fanny Chamberlain w wojennym filmie akcji „Generałowie” z Robertem Duvallem i Jeffem Danielsem (2003), udział w thrillerach: „Droga do przebaczenia” z Jennifer Connelly i Joaquinem Phoenixem (2007) i „Wersja ostateczna” z Robinem Williamsem (2004) oraz rola u boku Gabriela Byrne’a w rosyjsko-brytyjskim dramacie „Leningrad” (2007).
W 2002 roku zagrała w mało znanym thrillerze „Santa Semana”, który okazał się bardzo znaczący dla jej życia osobistego – na planie spotkała się z późniejszym mężem, aktorem Christopherem Backusem.