Trwa ładowanie...

"Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego w konkursie głównym festiwalu filmowego w Gdyni. Jednak się udało!

Niedawno Komitet Organizacyjny 44. Festiwalu Polskich Fabularnych w Gdyni zdecydował się nie pokazać w ramach konkursu głównego "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego. Przeciwko temu zaprotestowali uznani polscy artyści. Dzięki nim udało się – "Mowa ptaków" powalczy o Złote Lwy.

"Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego w konkursie głównym festiwalu filmowego w Gdyni. Jednak się udało!Źródło: East News, fot: wojciech olszanka
d3vfbjs
d3vfbjs

44 Festiwal Polskich Fabularnych w Gdyni zbliża się wielkimi krokami. Jednym z głównych kandydatów do odebrania statuetki dla najlepszego filmu 2019 r. był według selekcjonerów obraz Xawerego Żuławskiego "Mowa ptaków".

Pochwały krytyków, a także rekomendacje zespołu selekcjonerów nie pomogły. W finałowej 16 zabrakło miejsca dla "Mowy ptaków", co wywołało niemałe oburzenie.

W sprawie zabrała głos Gildia Reżyserów Polskich (Agnieszka Smoczyńska czy Kinga Dębska)
, a także osoby związane ze światem filmu, w tym Karolina Korwin-Piotrowska. Ostatecznie Komitet Organizacyjny ugiął się pod naciskiem artystów.

W oficjalnym oświadczeniu KO można przeczytać: "W związku z nieporozumieniami wokół interpretacji Regulaminu Festiwalu, Komitet Organizacyjny przychylił się do apeli przedstawicieli środowiska filmowego, w tym Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Gildii Reżyserów Polskich oraz PSC Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych".

d3vfbjs

Poza "Mową ptaków" Xawerego Żuławskiego na liście filmów, które zostały dodane, pojawiły się także: "Interior" Marka Lechki, "Supernova" Bartosza Kruhlika i "Żużel" Doroty Kędzierzawskiej.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Dzięki tej decyzji dołączyły do takich tytułów jak "Ciemno, prawie noc" Borysa Lankosza, "Kurier" Władysława Pasikowskiego czy "Boże Ciało" Jana Komasy.

"Mowa ptaków" – dlaczego wywołuje tyle kontrowersji?

"Mowa ptaków" powstała na bazie scenariusza nieżyjącego już Andrzeja Żuławskiego. Syn Xawery postanowił zrealizować dramat o trzech mężczyznach, Ludwiku, Józefie i Marianie, których losy splatają się w nieciekawych okolicznościach.

W głównych rolach w głośnym filmie wystąpili Sebastian Fabijański, Eryk Kulm i Sebastian Pawlak. Na ekranie towarzyszą im Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski czy Borys Szyc.

d3vfbjs

Polska premiera "Mowy ptaków" Żuławskiego została zaplanowana na 27 września 2019 r.

d3vfbjs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vfbjs