Trwa ładowanie...
d10t05d
Aktualności

''Myszy strajkują'': Myszy strajkują na Cartoon Movie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
''Myszy strajkują'': Myszy strajkują na Cartoon Movie
(Materiały promocyjne)
d10t05d

"Myszy strajkują", projekt pełnometrażowej animacji Grupy Smacznego zakwalifikował się na prestiżowe targi koproducenckie Cartoon Movie w Lionie.

"Myszy strajkują" to historia myszy, które od lat żyją w świecie rządzonym przez szczury – i są przez nie traktowane jak coraz tańsza siła robocza. Racje żywnościowe są absurdalnie małe, do sklepów, w których z rzadka pojawia się towar, stoją metrowe kolejki (jak na myszy to kawał drogi), a niezadowolenia nie można wyrażać głośno. Do tego wszystko dzieje się pod podłogą Stoczni Gdańskiej. Czy coś nam to przypomina?

"Myszy strajkują" to jednak nie opowieść o Solidarności – a Kliper, mysz, która odegra w całej opowieści centralną rolę, nie jest odpowiednikiem Lecha Wałęsy. Autorzy projektu, Grupa Smacznego, czyli Robert Jaszczurowski, Łukasz Kacprowicz i Marcin Wasilewski nie chcą zagłębiać się w polityczne niuanse – chcą za to przywrócić idei solidarności należne jej znaczenie. Myszy z ich filmu szybko przekonają się, że choć każde z nich w pojedynkę nie ma szans ze szczurami, razem mogą dokonać cudów.

Kliper jest marzycielem z ukrywana przed światem traumą, kochającym mężem i ojcem małego Bogdi, który marzy, żeby uciec stąd za ocean, do lepszego świata, gdzie kiedyś uciekł jego dziadek. Inka jest rezolutną, odważną myszą, którą ze światem szczurów połączy relacja na miarę opowieści o Romeo i Julii, a jej brat Dobrosław to urodzony przywódca, który jednak jest niewolnikiem swojej miłości własnej. Jest jeszcze Student, który w świecie ludzi byłby pewnie nadzwyczaj uzdolnionym geekiem i Baltazar, bardzo stara, acz wciąż pełna energii mysz, która – na skutek głuchoty – interpretuje rzeczywistość w drastycznie inny sposób od swoich przyjaciół.

d10t05d

Cartoon Movie to coroczne forum koproducenckie i szereg pitchingów, podczas których są prezentowane, oceniane i dyskutowane najciekawsze projekty animowane z całego świata. Na forum przyjeżdżają twórcy i producenci, dystrybutorzy, inwestorzy, mecenasi i krytycy.

* W tym roku Cartoon Movie potrwa od 5 do 7 marca 2014 – jak co roku w Lyonie.*

d10t05d

Podziel się opinią

Share

d10t05d

d10t05d