Trwa ładowanie...

Na co Polacy chodzą do kina?

2018 rok był w polskich kinach niezwykle pomyślny. Widzowie często oglądali filmy nie tylko na wielkich ekranach multipleksów, ale także wybierali seanse w kameralnych warunkach kin studyjnych. Według powstających rankingów kina odwiedziło więcej osób niż w 2017 roku. Jakie filmy wybierali najczęściej Polacy?
(Aktualizacja: 2019.02.04 poniedziałek)

Na co Polacy chodzą do kina?Źródło: 123RF
d4aoaud
d4aoaud

2018 rok w kinach – czym nas zaskoczył?

2018 rok w kinach z pewnością zaskoczył rekordową liczbą widzów. Na seansach pojawiło się ich prawie 18 milionów. Największym wydarzeniem był film Wojciecha Smarzowskiego "Kler", który w ciągu dwóch tygodni od daty premiery (28 września 2018 roku) obejrzało ponad 5 milionów widzów. Do popularności dramatu przyczyniły się zdecydowanie PR, a także kontrowersyjna tematyka.

Poprzedni film Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń" (2016) również zdobył ogromną popularność, jednak to właśnie "Kler" znalazł się na trzecim miejscu najchętniej oglądanych polskich filmów po 1989 roku. Nie udało mu się pobić rekordu z 1999 roku, który należy do "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. Polski film historyczny przyciągnął ponad 7 milionów widzów do kin. Drugi jest natomiast "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy z ponad 6 milionami odbiorców, również z 1999 roku.

Polskie filmy w kinach w 2018 roku

Jak pokazuje oglądalność "Kleru", a także innych polskich filmów, widzowie chętnie wybierają rodzime produkcje. W zestawieniu filmów z 2018 roku nie mogło zabraknąć "Kobiet mafii" Patryka Vegi, który zgromadził przed ekranami ponad 2 miliony widzów. Czy ten sam sukces osiągnie druga część kasowego hitu "Kobiety mafii 2"? Przekonamy się o tym już 22 lutego.

d4aoaud

Ponadto widzowie bardzo chętnie wybierają polskie komedie romantyczne. Prym wiedzie "Planeta singli 2", która była kręcona jednocześnie z trzecią częścią. Dzięki temu ostatnia odsłona przygód Ani i Tomka wejdzie do polskich kin już 8 lutego, czyli tuż przed walentynkami. W naszym zestawieniu dobrze poradził sobie także "Narzeczony na niby".

Co ciekawe, Polacy lubią również oglądać filmy historyczne. "Dywzjon 303. Historię prawdziwą" obejrzało 1,5 miliona osób. Film z Piotrem Adamczykiem i Maciejem Zakościelnym podobał się widzom o wiele bardziej niż "303. Bitwa o Anglię", w której zagrali Marcin Dorociński oraz Iwan Rheon.

Polecamy również: Najlepsze filmy wojenne 2018

d4aoaud

Dobrze poradziły sobie również takie produkcje jak "Fuga", "Jak pies z kotem", "53 wojny" czy "Juliusz".

Nie możemy również zapomnieć o "Zimnej wojnie", która święciła (i nadal święci) tryumfy nie tylko w polskich kinach, ale także na międzynarodowych festiwalach filmowych. O popularności świadczą z pewnością trzy nominacje do Oscara 2019 w kategoriach "Najlepszy film nieanglojęzyczny", "Najlepszy reżyser – Paweł Pawlikowski" oraz "Najlepsze zdjęcia – Łukasz Żal".

Zagraniczne filmy w polskich kinach – jak sobie poradziły?

Rozkwit kina polskiego nie sprawił jednak, że zagraniczne filmy były rzadziej oglądane, choć na pewno w rankingu najchętniej oglądanych obrazów zajmują dalsze miejsca. Kasowy sukces superprodukcji "Avengers: Wojna bez granic" nie przełożył się na wysoką notę u polskich widzów. Film obejrzało jedynie 1,2 miliona widzów.

d4aoaud

O wiele większym zainteresowaniem cieszyli się "Iniemamocni 2" oraz "Nowe oblicze Greya", czyli zakończenie romansu Anastasii i Christiana. Wynik ostatniej części trylogii z pewnością może być powiązany z tym, że film pojawił się w polskich kinach w okresie walentynkowym.

Polecamy również: Najlepsze filmy kinowe 2018

Prognozy na 2019 rok w polskich kinach

2019 rok w kinach również obfituje w tytuły, które przyciągną do kin wiele widzów. Już w lutym zobaczymy drugą odsłonę "Kobiet mafii", a także trzecią część "Planety singli". Nie możemy się na pewno doczekać filmu historycznego "Kurier" w reżyserii Władysława Pasikowskiego, którego premiera zaplanowana jest na połowę marca 2019 roku.

d4aoaud

Warto również wspomnieć o międzynarodowych hitach takich jak "Avengers: Koniec gry", "Kapitan Marvel" czy "Alita: Battle angel".

Disney również nie zawiedzie największych fanów – "Aladyn", "Dumbo" oraz "Król Lew" to wielkie tytuły w odświeżonych wersjach. Z niecierpliwością czekamy również na "Toy Story 4".

"To: Rozdział drugi" oraz "Smętarz dla zwierzaków" to propozycje na 2019 rok dla fanów horrorów.

d4aoaud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aoaud