Najlepsze filmy o modzie 2018

Najlepsze filmy o modzie 2018
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Bleecker Street

Film dokumentalny "McQueen" opowiada historię jednego z najbardziej ekscentrycznych kreatorów mody. Jego ubrania wyróżniała pomysłowość, a pokazy ekstrawagancja.

Projektant Alexander McQueen urodził się w ubogiej dzielnicy Londynu, w robotniczej rodzinie. Już jako dziecko lubił stroić swoje siostry. Nie miał ani znajomości, ani pieniędzy, żeby znaleźć się na szczycie. To ciężka praca i odwaga podejmowania nowych wyzwań zaprowadziła go na salony i największe światowe wybiegi. Pracował dla domów mody takich jak Givenchy i Gucci. Ubrania McQueena nosiły największe gwiazdy światowe, między innymi Nicole Kidman czy Lady Gaga. Tworzył również dla samej królowej Elżbiety II.

Na kres życia doprowadziły Alexandra McQueena narkotyki i depresja. Mimo oszałamiającej kariery i spełnienia w małżeństwie z Georgem Forsythem projektant popełnił samobójstwo 11 lutego 2010 roku.

Film "McQueen" powstał jako hołd dla twórczości Alexandra McQueena. Materiał stworzony został na podstawie wypowiedzi artysty oraz jego bliskich i współpracowników, jak również archiwalnych nagrań zza kulis pokazów.

1 / 4

Nić widmo (Phantom Thread) - najlepsze filmy o modzie 2018

Obraz
© Materiały prasowe

"Nić widmo" to film fabularny, którego głównym bohaterem jest znany londyński krawiec. Film powstał co prawda w 2017 roku, jednak do polskich kin zawitał dopiero na początku 2018 roku.

Fabuła "Nici widmo" dotyczy wybitnego brytyjskiego krawca, Reynoldsa Woodcocka, który wraz z siostrą, Cyril, prowadzi w Londynie prestiżowy dom mody The House of Woodcock. Ubiera rodzinę królewską, gwiazdy filmowe i brytyjską socjetę. Woodcock jest zadeklarowanym kawalerem. Od czasu do czasu w jego życiu pojawiają się kobiety, które stają się jego muzami.

Wszystko zmienia się, gdy Reynolds poznaje kelnerkę Almę. Para zakochuje się w sobie, a dziewczyna przeprowadza się do rezydencji projektanta. Jest jego muzą i kochanką. Nie jest to jednak relacja łatwa. Gdy Alma zaczyna sprzeciwiać się ukochanemu, ten nie pozostaje dłużny. W obsesyjnie poukładane życie Reynoldsa wkrada się chaos.

W filmie oprócz pogmatwanej historii na ekranie pojawiają się liczne kreacje, nowatorskie, jak na modę lat 50. XX wieku, w których osadzona jest akcja. Film "Nić widmo" to laureat wielu prestiżowych nagród filmowych, w tym Oscara i nagrodę BEFTA za najlepsze kostiumy.

2 / 4

Westwood: punkówa, ikona, aktywistka (Westwood: Punk, Icon, Activist) - najlepsze filmy o modzie 2018

Obraz
© Youtube.com | Dogwoof

Film dokumentalny "Westwood: punkówa, ikona, aktywistka" to portret ekscentrycznej angielskiej projektantki mody, która z powodzeniem łączyła haute couture z trendami rockowymi i new romantic.

Bohaterka dokumentu "Westwood: punkówa, ikona, aktywistka" projektantka Vivienne Westwood urodziła się w niewielkim miasteczku na północy Anglii. Studiowała złotnictwo, pracowała jako nauczycielka. Przełom w jej życiu nastąpił, gdy poznała swojego drugiego męża, Malcolma McLarena. Razem stworzyli pierwszy butik, w którym kupić można było ekstrawaganckie stroje nawiązujące do fetyszyzmu, sadomasochizmu i pornografii. Sława przyszła wraz z nawiązaniem współpracy z kultowym zespołem Sex Pistols.

Ubrania tworzone przez projektantkę, jak sam tytuł dokumentu mówi były punkowe i ikoniczne. Pojawiały się na wybiegach w Paryżu i Mediolanie. Vivienne Westwood za zasługi w dziedzinie mody otrzymała Order Imperium Brytyjskiego i tytuł szlachecki z rąk samej królowej Elżbiety II.

Jak pokazuje* dokument "Westwood: punkówa, ikona, aktywistka"* Vivienne była również aktywistką działającą na rzecz ochrony środowiska. Nie tylko brała udział w wyprawach ekologów, ale również promowała nurt w swoich kolekcjach.

3 / 4

The Times of Bill - najlepsze filmy o modzie 2018

Obraz
© East News

Bohaterem filmu dokumentalnego o modzie "The Times of Bill" jest popularny fotograf gazety New York Times, Bill Cunningham. Zakochany w modzie damskiej przenosił stroje przypadkowych przechodniów na łamy kultowej gazety.

Film "The Times of Bill" to hołd złożony zmarłemu w 2016 roku na udar mózgu fotografowi Billowi Cunninghamowi. Artysta urodził się w Bostonie, gdzie jako nastolatek miał pierwszy kontakt z modą, gdy został zatrudniony w magazynie sklepu Bonvit Teller's Boston Store. Podjął studia na Harvardzie, ale szybko je rzucił i wyjechał do Nowego Jorku.

Po kilku nieudanych próbach w życiu zawodowym rozpoczął praktykę fotografowania ludzi na ulicach. Jako freelancer robił zdjęcia na ulicach kobietom, które zwróciły jego uwagę swoim strojem. Wkrótce rozpoczął współpracę z magazynem New York Times, z którym związany był aż do śmierci. Zdjęcia Billa Cunninghama portretowały zarówno gwiazdy, jak i zwykłe kobiety.

Film dokumentalny "The Times of Bill" nie doczekał się jeszcze premiery w Polsce.

4 / 4

Ocean's 8 - najlepsze filmy o modzie 2018

Obraz
© Youtube.com

Film akcji "Ocean's 8" to kobieca odpowiedź na serię z Georgem Clooneyem, Bradem Pittem i Matem Damonem. To nie tylko sprytny plan i sceny akcji, ale również festiwal niesamowitych kreacji.

Film "Ocean's 8" znalazł się zestawieniu, choć jego fabuła skupia się nie na samej modzie, ale na planie kradzieży, a sam obraz okraszony jest scenami akcji najwyższej klasy. Bohaterkami filmu są piękne i sprytne kobiety, które twórcy uczynili ikonami stylu. Operacją kieruje warunkowo zwolniona z więzienia Debbie Ocean. Nie zamierza jednak wypełniać warunków zwolnienia, ale zrobić to, w czym jest najlepsza – kraść miliony.

Punktem docelowym fabuły jest dokonanie rabunku wartego miliardy dolarów naszyjnika podczas... Gali MET, czyli imprezy, która uważana jest za największy festiwal modowy w [Nowym Jorkuhttps://turystyka.wp.pl/nowy-jork-6048611325276801c Dedykowane wydarzeniu kreacje wpasowujące się w motyw przewodni imprezy, splendor i okładki magazynów – oto cechy gali.

W filmie "Ocean's 8" nie brakuje zatem ani wątku kryminalnego, ani scen z najlepszymi kreacjami światowych domów mody.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)