Trwa ładowanie...

Nie żyje Pat E. Johnson. Jednym kopnięciem przeszedł do historii kina

Pat E. Johnson był karateką przynajmniej równym Chuckowi Norrisowi. Tworzył choreografię walk w słynnym 'Karate Kid". Rozstrzygające uderzenie nogą w finale filmu, które tak rozpalało widzów na całym świecie, wymyślił na poczekaniu.

kadr z filmu "Pat E. Johnson Documentary"kadr z filmu "Pat E. Johnson Documentary"Źródło: YouTube
dpw8kl0
dpw8kl0

Pat E. Johnson był kaskaderem i koordynatorem walk w wielu hollywoodzkich filmach m.in. w "Wojowniczych żółwiach ninja", "Mortal Kombat", "Batman i Robin". Jego specjalnością było Tang Soo Do, koreańska odmiana karate, której nauczył się w Korei, gdzie na początku lat 60. służył w armii amerykańskiej jako kapelan. Po nabożeństwach ćwiczył razem z innym żołnierzem Chuckiem Norrisem. Czarny pas zdobył w 13 miesięcy. Po przejściu "do cywila" Johnson przeniósł się do Los Angeles i został instruktorem w jednej ze szkół prowadzonej przez sławnego kolegę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odeszli w 2023 roku. Pozostaną w naszej pamięci

Johnson uczył karate wielu gwiazdorów, w tym Steve'a McQueena. Szybko trafił do Fabryki Snów, udało mu się nawet zagrać małą rolę w "Wejściu smoka". Jego przeciwnikiem nie był jednak Bruce Lee, a John Saxon, który na ekranie spuścił swojemu nauczycielowi łomot.

dpw8kl0

Najsłynniejszym filmowym "dzieckiem" Pata E. Johnsona był oczywiście "Karate Kid" ze słynnym "kopnięciem żurawia". W rozmowie ze "Sports Illustrated" przyznał, że uderzenie, którym główny bohater nokautuje na końcu turnieju przeciwnika, nie ma żadnego zastosowania w prawdziwych sztukach walki i jest czystą filmową fikcją. W tej kulminacyjnej scenie Johnson zagrał sędziego pojedynku.

Jak poinformował "The Hollywood Reporter", Pat E. Johnson zmarł w swoim domu w Los Angeles w niedzielę, 5 października. Miał 84 lata.

kadr z filmu "Karate Kid" YouTube
Scena z filmu "Karate Kid" z figurą żurawia. W roli sędziego wystąpił Pat E. JohnsonŹródło: YouTube

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" rozmawiamy o "Czasie krwawego księżyca" i prawdziwej historii stojącej za filmem Martina Scorsese, sprawdzamy, czy jest się czego bać w "Zagładzie domu Usherów" i czy leniwiec-morderca ze "Slotherhouse" to taki słodziak, na jakiego wygląda. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpw8kl0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpw8kl0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj