Trwa ładowanie...

Nierówność płci w Hollywood bije po oczach. Emma Stone zarobiła o 42 mln dol. mniej od najlepiej opłacanego aktora

Kilka dni temu ogłoszono, że Emma Stone zdetronizowała Jennifer Lawrence na liście najlepiej zarabiających aktorek. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na konto gwiazdy "La La Land" wpłynęło 26 mln dol. Jak się okazuje, z takim wynikiem Stone nie załapałaby się nawet do pierwszej dziesiątki najlepiej opłacanych męskich aktorów.

Nierówność płci w Hollywood bije po oczach. Emma Stone zarobiła o 42 mln dol. mniej od najlepiej opłacanego aktoraŹródło: newspix/Getty Images
d1410ds
d1410ds

Jak podaje Forbes, nierówność płac w Hollywood bije po oczach, kiedy porównamy najlepiej zarabiających aktorów i aktorki. *W 2016 roku dziesięciu topowych panów zgarnęło w sumie prawie pół mld dol., podczas gdy dziesięć najlepiej opłacanych pań dostało zaledwie 172,5 mln dol. *

Emma Stone, którą nota bene obejrzymy wkrótce w filmie pt. "Wojna płci", przyznała w wywiadzie, że jej męscy partnerzy filmowi zgadzali się na obniżanie własnych pensji, by wyrównać zarobki kobiecej gwiazdy. O nierównościach płacowych, wynikających z płci aktora, wypowiadały się także Natalie Portman i Jennifer Lawrence (24 mln dol., 3. miejse).

Tylko u nas. Emma Stone o kulisach "La La Land":

Jak podaje BBC, zdaniem Portman kobiety w Hollywood zarabiają znacznie mniej, ponieważ w największych hitach kinowych (blockbusterach, filmach o superbohaterach) aktorki są zazwyczaj marginalizowane lub spychane na drugi plan. Panowie, którzy grają tam główne role, mogą liczyć na ogromne gaże, negocjowane przy kręceniu kontynuacji.

d1410ds

Wyjątkiem potwierdzającym regułę może być Gal Gadot, czyli tytułowa "Wonder Woman" (800 mln dol. w Box Office), która ma szansę wspiąć się w tym roku na listę najlepiej zarabiających aktorek. Jakiś czas temu spekulowano, że Gadot dostała za główną rolę zaledwie 300 tys. dol., podczas gdy Henry Cavill za supermanowy debiut w "Man of Steel" aż 14 mln dol. Specjaliści podkreślili jednak, że gaża aktorki to podstawowa pensja bez bonusów za sukces w Box Office.

Poniżej prezentujemy listy 10 najlepiej zarabiających aktorów i aktorek w Hollywood w 2016 r.:

Mark Wahlberg - 68 mln dol.
Dwayne "The Rock" Johnson - 65 mln dol.
Vin Diesel - 54,5 mln dol.
Adam Sandler - 50,5 mln dol.
Jackie Chan - 49 mln dol.
Robert Downey Jr - 48 mln dol.
Tom Cruise - 43 mln dol.
Shah Rukh Khan - 38 mln dol.
Salman Khan - 37 mln dol.
Akshay Kumar - 35,5 mln dol.

Emma Stone - 26 mln dol.
Jennifer Aniston - 25,5 mln dol.
Jennifer Lawrence - 24 mln dol.
Melissa McCarthy - 18 mln dol.
Mila Kunis - 15,5 mln dol.
Emma Watson - 14 mln dol.
Charlize Theron - 14 mln dol.
Cate Blanchett - 12 mln dol.
Julia Roberts - 12 mln dol.
Amy Adams - 10,5 mln dol.

d1410ds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1410ds