Trwa ładowanie...
czyngis chan
15-10-2008 15:40

Nominowany do Oscara film o Czyngis - Chanie niebawem w Polsce

Nominowany do Oscara film o Czyngis - Chanie niebawem w Polsce
d3ejust
d3ejust

Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny: "Czyngis-Chan (Mongoł)" Siergieja Bodrowa 21 listopada pojawi się w polskich kinach.

Film to epicka opowieść o największym wojowniku wszech czasów. „Czyngis-Chan” przenosi widza w miejsca, w których rozkwitała legenda tytułowego bohatera oraz w jeden z najbardziej dla współczesnego kina egzotycznych okresów w historii. Bodrow przyjmuje punkt widzenia azjatyckich nomadów i wypełnia ekran obrazami bezkresnych stepów.

Majestatyczna i niezwykle subtelna kreacja japońskiego aktora Asano Tadanobu (znanego polskim widzom z filmu Takeshi Kitano „Zatoichi”) pozwala zrozumieć przemianę prześladowanego przez rozlicznych wrogów młodzieńca we władcę połowy świata.

Odtwórcy tytułowej roli dorównują ekranowi partnerzy – debiutująca na ekranie Khulan Chuluun jako pełna temperamentu żona Temudżyna – Borte oraz chiński aktor Honglei Sun („Pociąg” i „Długa droga do domu”) jako wódz Mongołów, początkowo przyjaciel, a później śmiertelny wróg głównego bohatera.

d3ejust

Zdjęcia do „Czyngis Chana” kręcono w nieskażonych śladami cywilizacji krajobrazach Chin, Mongolii i Kazachstanu. Bodrowowi zależało na pokazaniu charakterystycznych terenów Mongolskiego Imperium – olbrzymich stepów i gęstych lasów, które przemierzył młody Temudżyn.

Praca na planie trwała ponad pół roku i podzielona była na okresy zdjęciowe w zależności od pór roku, w jakich filmowcom przyszło pracować. Początkowe lata życia Temudżyna oraz część jego dorosłości uwieczniły zdjęcia operatora Rogiera Stoffersa, który wsławił się pracą nad oscarowym „Charakterem” i niedawnym „Niepokojem”.

Pozostałą partię zdjęć wykonał Siergiej Trofimow, operator najpopularniejszych rosyjskich filmów ostatnich lat – „Straż nocna” i „Straż dzienna”. Muzykę do filmu skomponował Fin Tuomas Kantelinen, a całość zmontował współtwórca sukcesy trylogii „Matrix” Zach Staenberg i nagrodzony BAFTĄ Valdis Oskarsdottir („Festen” i „Zakochany bez pamięci”).

d3ejust
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ejust

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj