Trwa ładowanie...

O II wojnie światowej w stylu "Sin City"

Share
O II wojnie światowej w stylu "Sin City"
Źródło: TVP
d1p1kni

Od 2 września na antenie TVP 2 śledzić będzie można serię "Portrety wojenne", w której losy polskich bohaterów II wojny światowej twórcy przedstawiają w stylistyce wzorowanej na komiksach.

W pięcioodcinkowym cyklu widzowie zobaczą historie Jana Zumbacha, Bronisława Hellwiga, Zdzisława Pacaka - Kuźmirskiego, Józefa Becka oraz Jana Gruzińskiego. W każdej z odsłon autorzy połączyli materiały archiwalne, wywiady z ekspertami oraz sekwencje fabularyzowane stylizowane na kadry komiksowe.

- Na wojnie walczyli w dużej mierze młodzi ludzie - mówi producent serii Dawid Janicki. - Jako producenci, szukaliśmy pomysłu jak o tamtych młodych opowiedzieć ich dzisiejszym rówieśnikom.

- Od samego początku założyliśmy, że każdy z odcinków będzie składał się z trzech elementów: wywiadów z ekspertami, materiałów archiwalnych i części fabularyzowanej. W tym ostatnim elemencie, nie chodziło nam jednak o to, żeby jakaś grupa rekonstrukcyjna odtwarzała realia epoki - dodaje Janicki. - Bez odpowiednich pieniędzy nie da się przecież zrobić "Szeregowca Ryana". Chcieliśmy więc znaleźć taki język i takie środki wyrazu, by przy niewielkim budżecie przedstawić to maksymalnie atrakcyjnie.

d1p1kni

Najpierw nagrywano aktorów na greenscreenie. Później łączono ich ze scenografią przygotowaną przez komiksowych rysowników Michała "Śledzia" Śledzińskiego oraz Michała Araszkiewicza, których wsparli operator i animator Jacek Kościuszko oraz animatorka Agnieszka Boryczko.

- Wydaje mi się, że zrobiliśmy coś naprawdę świeżego, nowego - podkreśla Janicki. - Wszyscy, którym pokazujemy efekty naszej pracy mówią, że to znakomicie trafi do młodych ludzi, bo jest opowiedziane ich językiem. Dokładnie o to nam chodziło.

- Wiele osób oglądających wyniki naszej pracy porównuje je do "Sin City" - dodaje producent. - To skojarzenie bardzo nam pochlebia, szczególnie, że ten film był naszą referencją w scenach fabularnych.

Nad całą serią czuwała trójka młodych reżyserów Tomasz Matuszczak, Cezary Iber i Rafał Skalski.

Zwiastun pierwszego odcinka obejrzeć można poniżej:

d1p1kni

Podziel się opinią

Share
d1p1kni
d1p1kni