Trwa ładowanie...
oculus
24-03-2015 14:37

"Oculus": Zobacz przerażający fragment [WIDEO]

"Oculus": Zobacz przerażający fragment [WIDEO]Źródło: East
duclavz
duclavz

Już w najbliższy piątek na ekranach kin pojawi się psychologiczny horror *"Oculus", którego bohaterowie przypominają rewelacyjny duet Mulder i Scully. Po tym filmie z trudem będziecie mogli spojrzeć w lustro i... zjeść jabłko.*

Tym, co napędza całą fabułę w „Oculusie”, jest demoniczne lustro, które bawi się ludzką percepcją, przejmując kontrolę nad umysłem patrzącego i wywołując u niego paranoję, halucynacje i wreszcie opętanie. Swoją siłą doprowadza do śmierci ponad 45 osób, w tym rodziców kilkuletnich Kaylie oraz Tima, głównych bohaterów filmu. Po latach rodzeństwo próbuje udokumentować nadprzyrodzone działanie lustra, narażając własne życie. Poprzez rewelacyjny montaż i doskonale skonstruowane zbiegi okoliczności również widz doświadcza tego, co bohaterowie. Ma poczucie, że jego postrzeganie poddawane jest również złożonym manipulacjom.

Twórcy filmu „Oculus” stworzyli też coś, co nazywają dynamiką „Muldera/Scully”.

duclavz

- Wszystko zasadza się na dwóch skrajnościach, czyli świecie mistycznym i racjonalnym - wyjaśnia scenarzysta. - Mamy więc Kaylie, która jest absolutnie przekonana, że staje do walki z siłami nadprzyrodzonymi oraz Tima, który po latach terapii stworzył sobie całkowicie racjonalne wyjaśnienie wydarzeń, zapamiętanych z dzieciństwa. Siłą napędową filmu jest więc napięcie pomiędzy dwojgiem zranionych ludzi, bratem i siostrą, pomiędzy aspektem nadprzyrodzonym i racjonalnym. I w pewnym momencie widz zaczyna widzieć wyraźnie, kto ma rację, a kto się myli.

Próby ustalenia, co jest prawdziwe, a co złudne prowadzi zarówno dwójkę bohaterów jak i widzów przez zakamarki psychologicznego nawiedzonego domu.

- W filmie "Oculus", źródło strachu jest jednocześnie podejrzanie proste i osadzone w głębokim, pierwotnym poczuciu niepokoju. Jego najbardziej przerażające aspekty mają wymiar uniwersalny. Obserwując, jak dwójka głównych bohaterów poddaje się manipulacjom demonicznego lustra, my też stajemy się jego ofiarami.

Producent wykonawczy Anil Kurian mówi, że „Mike'owi udało się zbudować pełnych wad, lecz jakże w tym ludzkich bohaterów, z którymi widz czuje głęboką więź. Dlatego, kiedy pojawiają się elementy horroru i zaczyna być naprawdę przerażająco, ten strach udziela się także widzom".

"Lustro, pokazując, iż nasze najgłębsze lęki wyrastają na podłożu naszych własnych kompleksów, jest idealną metaforą niewyczerpanego potencjału gatunku horroru” – piszą krytycy na stronach Indiewire.

„Oculus” spotkał się z rewelacyjną oceną zagranicznych krytyków. Na czołowym, opiniotwórczym portalu filmowym Rotten Tomatoes aż 73 proc. recenzji miało charakter pozytywny. „To bez wątpienia najbardziej przerażający film od czasu »Obecności«” – zauważa Indiewire. „Starannie zrealizowany i przeniknięty emocjonalną głębią” - dodaje Fangoria. „Ten bezpretensjonalny i udany horror umiejętnie prowadzi dwutorową narrację, przechodząc pomiędzy zdarzeniami z przeszłości i chwili obecnej, a na dodatek ma w rękawie kilka niespodzianek paskudnych aż miło” – pisze Variety.com.

"Oculus" w kinach od 27 marca.

duclavz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duclavz