Olbrychski w Moskwie pokonał Dustina Hoffmana

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Daniel Olbrychski, został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Konstantego Stanisławskiego na 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie - dowiedziała się PAP. Konkurentami Olbrychskiego do tej nagrody byli Dustin Hoffman i John Malkovich.

Olbrychski w Moskwie pokonał Dustina Hoffmana
Źródło zdjęć: © AFP

Nagroda im. Konstantego Stanisławskiego jest przyznawana za twórczy wkład w rozwój światowego kina i realizowanie w sposobie gry założeń aktorskiej metody Stanisławskiego. Wśród jej zdobywców byli w latach poprzednich Meryl Streep i Jack Nicholson.

Nagrodę Olbrychskiemu wręczy znakomity francuski reżyser, Claude Lelouch, 30 czerwca, podczas ceremonii zamknięcia moskiewskiego festiwalu.

Daniel Olbrychski (ur. 1945 w Łowiczu) to jeden z najbardziej cenionych polskich aktorów. Jest odtwórcą ról w około 150 filmach polskich i zagranicznych.

Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują kreacje w filmach Andrzeja Wajdy. Drogę do sławy otworzyła mu rola szlachcica Rafała Olbromskiego w "Popiołach" Wajdy (1965) ekranizacji powieści Stefana Żeromskiego. W filmowym hołdzie złożonym zmarłemu tragicznie Zbigniewowi Cybulskiemu - "Wszystko na sprzedaż" (1969) - wcielił się w Daniela, aktora na progu swojej kariery. Z kolei w "Brzezinie" (1970), opartej na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza zagrał zgorzkniałego Bolesława, starszego brata umierającego na gruźlicę Stasia (Olgierd Łukaszewicz).

Wystąpił też w innych słynnych filmach Wajdy - "Krajobrazie po bitwie" (1970), "Weselu" (1973), w nominowanych do Oscara "Ziemi obiecanej" (1975) i "Pannach z Wilka" (1979), oraz w filmie "Pan Tadeusz" (1999).

Wysoko ocenione przez krytykę zostały również role, które Olbrychski stworzył w filmach innych reżyserów: Krzysztofa Zanussiego ("Życie rodzinne", 1971), Filipa Bajona ("Wizja lokalna 1901", 1981) i Radosława Piwowarskiego ("Kolejność uczuć", 1993).

Uwielbienie kobiet przyniosły mu role u Jerzego Hoffmana. W "Panu Wołodyjowskim" (1969) według Sienkiewicza zagrał Azję Tuhajbejowicza. Hoffman powierzył mu też rolę Andrzeja Kmicica w nominowanym do Oscara "Potopie" (1974). Olbrychskiego nie zabrakło też w "Ogniem i mieczem" (1999), gdzie wystąpił w roli Tuhajbeja.

Na Zachodzie nazwisko Olbrychskiego stało się znane m.in. dzięki jego kreacji w filmie Volkera Schloendorffa - aktor zagrał u niego w nagrodzonej Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego i Złotą Palmą w Cannes ekranizacji powieści Guentera Grassa "Blaszany bębenek" (1979).

Z kolei Claude Lelouch obsadził Olbrychskiego w roli austriackiego dyrygenta Karla Kremera w obrazie "Jedni i drudzy" (1981). Olbrychski zagrał też w "Nieznośnej lekkości bytu" Philipa Kaufmana (1987) według powieści Milana Kundery oraz u Nikity Michałkowa w "Cyruliku syberyjskim" (1998).

Z powodzeniem występował również w teatrze. Przed publicznością debiutował w 1969 r. Od tamtej pory miał okazję zagrać m.in. Hamleta, Otella, Mackbeta, Cześnika, Beniowskiego.

Jest laureatem licznych wyróżnień, m.in. Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego (1969, 1975), Złotej Maski (1971), odznaczeń Złotego Krzyża Zasługi (1974) oraz Legii Honorowej (1986). 22 grudnia 1999 r. otrzymał swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

  1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie rozpoczął się 21 czerwca, potrwa do 30 czerwca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)