WP
WP

Olga Frycz - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Aktorka filmowa i telewizyjna, najsłynniejsza córka aktora Jana Frycza. Popularność przyniosła jej rola Marysi Jantar, córki głównej bohaterki (Joanna Brodzik) osławionego serialu „Dom nad rozlewiskiem”.

Urodziła się 10 czerwca 1986 roku w Krakowie. Ma w sumie aż czworo rodzeństwa: siostrę Gabrielę, która również jest aktorką oraz braci: Antoniego, Wojciecha i Michała. Większość z nich także ma za sobą dziecięce występy w filmach.

Na ekranie debiutowała jako ośmiolatka, w spektaklu dla dzieci „Chmura na sznurku” Waldemara Śmigasiewicza (1994). Później zagrała m.in. Czerwonego Kapturka w „Bajkowym lesie” (1995) i koleżankę głównej bohaterki filmu TV „Gdzie jesteś Święty Mikołaju?” (1996) w reżyserii Igora Mołodeckiego. Pierwszym ‘dorosłym’ filmem, w którym wzięła udział były „Gry uliczne” Krzysztofa Krauze (1996).

Po kilku latach przerwy ponownie pojawiła się na ekranach – w 2001 roku miała okazję wystąpić u samego Andrzeja Wajdy w spektaklu Teatru TV „Noc czerwcowa” wg Jarosława Iwaszkiewicza, natomiast rok później zrobiło się o niej głośno za sprawą nominacji do Polskiej Nagrody Filmowej ‘Orzeł’. Na to wyróżnienie zapracowała sobie dzięki dwóm, drugoplanowym kreacjom: w „Weiserze” Wojciecha Marczewskiego (2000) i w „Bożych skrawkach” Yurka Bogayevicza (2001). Udział w „Weiserze” był dla niej szansą współpracy z tak wybitnymi aktorami, jak Krystyna Janda, Krzysztof Globisz, Marek Kondrat, czy Zbigniew Zamachowski, z kolei zrealizowane w koprodukcji z USA „Boże skrawki” stały się okazją do spotkania ze słynnym, amerykańskim aktorem Willemem Dafoe.

Olgę Frycz w kolejnej, tym razem całkiem dorosłej odsłonie można było zobaczyć dopiero za cztery lata, kiedy powróciła na ekrany dzięki epizodowi w filmie „Z odzysku” Sławomira Fabickiego i gościnnemu udziałowi w serialu „Pensjonat pod Różą” (2005). Rok później związała się na dłużej z serialem „Królowie przedmieścia” Anny Jadowskiej, Macieja Migasa i Bartosza Konopki, wzięła też udział w filmie „Rzeźnia numer 1” w reżyserii jednego z czołowych twórców polskiego kina niezależnego – Dominika Matwiejczyka.

WP

Przełom w jej dotychczasowej karierze nastąpił w 2009 roku. Zanim jednak tak się stało, aktorka zaliczyła nieduży występ u boku Aliny Janowskiej w komedii „Niezawodny system” Izabeli Szylko (2008) i obok Izy Kuny w „Jak to jest być moją matką” Nory McGettigan (2007), a także szereg gościnnych ról w serialach („Faceci do wzięcia”, „M jak miłość”, „Londyńczycy”, „Na dobre i na złe”).

W 2009 roku zagrała jedną z głównych ról w długo oklaskiwanym na FPFF w Gdyni obrazie Jacka Borcucha „Wszystko co kocham”, współpracowała przy wyborze obsady do filmu „Generał. Zamach na Gibraltarze” Anny Jadowskiej, zagrała drugoplanową rolę siostry Marcina Dorocińskiego w głośnej komedii romantycznej „Miłość na wybiegu” Krzysztofa Langa, zaś przede wszystkim pojawiła się w roli Marysi Jantar, córki głównej bohaterki (Joanna Brodzik) osławionego serialu „Dom nad rozlewiskiem” w reżyserii Adka Drabińskiego. To właśnie serialowa rola przyczyniła się do nagłego wzrostu popularności młodej aktorki, a oliwy do ognia dolał pamiętny udział w telewizyjnym show Kuby Wojewódzkiego.

Najświeższą produkcją z udziałem Olgi Frycz jest realizowany właśnie „Maraton tańca” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz (2010).

W 2010 roku media donosiły, że aktorka prawdopodobnie wdała się w romans ze znanym reżyserem, Jackiem Boruchem.

Data urodzenia

10.06.1986

Miejsce urodzenia

Kraków, Polska

WP
WP
WP