Trwa ładowanie...

Performatywne czytanie "Mordu". Ostatni scenariusz Marcina Wrony

"Mord” to ostatni wspólny scenariusz duetu Marcin Wrona i Paweł Maślona. 23 listopada o godz. 19.00 w Szkole Wajdy odbędzie się czytanie tekstu, będącego ostatnim utworem zmarłego w 2015 r. reżysera i scenarzysty.

Performatywne czytanie "Mordu". Ostatni scenariusz Marcina WronyŹródło: Materiały prasowe
d4kqawk
d4kqawk

Szkoła Wajdy, jak i inicjujący ten wieczór Maciej Sobieszczański, chcą w ten sposób upamiętnić życie i twórczość związanego blisko z placówką Marcina Wrony. Reżyser odszedł 19 września 2015 r. podczas 40. Festiwalu Polskich FilmówFilmów Fabularnych w Gdyni, gdzie jego "Demon” pokazywany był w Konkursie Głównym. Na dużym ekranie Wrona zadebiutował w 2009 r. filmem "Moja krew”, którego scenariusz zatytułowany wcześniej "Tamagotchi” zajął 3. miejsce w Międzynarodowej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill. Był też jednym z pierwszych absolwentów Szkoły Wajdy.

"Mord” miał być kolejnym, po "Demonie", wspólnym przedsięwzięciem duetu Marcin Wrona i Paweł Maślona - autora doskonale przyjętego na tegorocznym FPFF w Gdyni "Ataku paniki”. Tak się jednak nie stało i już niestety nie stanie. Stąd niepowtarzalną okazja, aby poznać tę wciągającą kryminalną historię podczas czytania performatywnego zorganizowanego przez Szkołę Wajdy.

Kadr z filmu "Demon"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Tekst odczytają, przybliżą publiczności i zagrają (pod opieką Macieja Sobieszczańskiego) osoby, które z Marcinem Wroną pracowały również na planie. Agnieszka Żulewska zagrała w jego ostatnim obrazie, czyli "Demonie”. Z kolei Eryk Lubos zagrał w głośnym debiucie Wrony pt. "Moja krew”, a za rolę otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Natomiast Tomasz Schuchardt wystąpił w dwóch filmach reżysera: "Chrzcie” i "Demonie”. Udział w pierwszym obrazie przyniósł mu nagrodę za pierwszoplanową rolę męską w Gdyni. W czytaniu weźmie również udział Wojciech Zieliński, który z Marcinem Wroną spotykał się na planie dwukrotnie. Ponadto na odczycie pojawią się: Sebastian Łach, Magdalena Celmer, Jakub Kamieński i Julian Świeżewski.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Marcin Wrona był jednym ze zdolniejszych polskich filmowców swojego pokolenia. Był wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Do jego najbardziej znanych dzieł należy studencki obraz "Człowiek magnes", debiutancki film "Moja krew", a także "Chrzest". W telewizji wyreżyserował wiele nagradzanych spektakli, m.in. "Kolekcję" wg. Harolda Pintera oraz "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Reżyserował też seriale - "Lekarzy" i "Ratowników".

d4kqawk

Wrona zajmował się też reżyserią teatralną. W roku 2004 r. zrealizował spektakl "Uwięzieni" w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, w 2013 r. musical "Chopin musi umrzeć” wystawiony w Warszawie i Londynie.

Marcin Wrona urodził się 25 marca 1973 r. w Tarnowie. Ukończył filmoznawstwo na UJ i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, a także Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie. Był członkiem Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej.

#dziejesiewkulturze: ''Demon'' Marcina Wrony z szansą na nagrodę Amerykańskiej Akademii. To jeden z najlepszych horrorów ostatnich lat

d4kqawk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kqawk