Peter Billingsley
Miejsce urodzenia: | Nowy Jork |
Reżyser: | |
Filmografia: | Beverly Hills Brats (1989) (Scooter) Massarati and the Brain (1982) (Christopher 'The Brain' Massarati) Ojcostwo (1981) (Tad) Słodko-gorzka autostrada (1981) (mały Billy) Elf (2003) (elf) A Case of You (2013) (Scott) Iron Man (2008) (William Ginter Riva) Sztuka zrywania (2006) (Andrew) Russkies (1987) (Adam) Cztery gwiazdki (2008) (bileter) |
Aktor, producent, a ostatnio również reżyser filmowy, znany z owocnej współpracy z Jonem Favreau i Vincem Vaughnem. Przez wielu kojarzony z dziecięcymi występami m.in. w klasyce świątecznego kina familijnego – „Prezencie pod choinkę”.
Urodził się 16 kwietnia 1971 roku w Nowym Jorku.* Dorastał w błysku fleszy, jako dziecięca gwiazda reklam telewizyjnych. Do kariery na ekranie, którą rozpoczął już jako trzyletni chłopiec, predestynowała go urocza fizjonomia ‘słodkiego aniołka’.*
Jako aktor filmowy zadebiutował w 1978 roku, grając dziecko w dramacie/romansie „If I Ever See You Again”. Wkrótce nastąpiły kolejne role – w komediach „Honky Tonk Freeway: Johna Schlesingera oraz „Ojcostwo” z Burtem Reynoldsem i Beverly D’Angelo (1981), horrorze „Death Valley” (1982), telewizyjnych serialach („Domek na prerii”, „Who’s the Boss?”, „Autostrada do nieba”).
Niezwykłą popularność osiągnął jako prowadzący familijny program telewizyjny „Real People” (1982-84), jednak najsłynniejszym występem jego dziecięcej kariery pozostaje zdecydowanie rola Ralphiego w filmie uważanym za klasyk kina gatunku ‘świąteczno-familijnego’ – „Prezent pod choinkę” (ang. „A Christmas Story” Boba Clarka 1983).
Jako dzieciak zgarnął w sumie trzy nominacje do Young Artist Award, a jedyną statuetkę przyniosła mu pierwszoplanowa rola w familijnej komedii fantasy „Odlotowy małolat” (1985). Pozostałe filmy dekady z jego udziałem to m.in. dramat „Russkies” z Joaquinem Phoenixem (1987) i komedia „Urwisy z Hollywood” (1989).
Dorosła kariera Billingsleya bazuje przede wszystkim na jego producenckiej działalności. Debiutował jako producent (oraz scenarzysta i reżyser) krótkometrażówki sci-fi „The Sacred Fire” (1994). Największy sukces w tej dziedzinie osiągnął dzięki współpracy z Jonem Favreau. Był jednym z producentów takich filmów tego filmowca i aktora, jak: komedia „Zrobione!” z Vincem Vaughnem (2001), familijna komedia fantasy „Elf” z Willem Ferrellem (2003), sequel filmu "Jumanji" - „Zathura – kosmiczna przygoda” i ekranizacja słynnego komiksu „Iron Man” (2008).W dwóch z nich („Elf” i „Iron Man”) również sam wystąpił.
Losy jego filmowej kariery wielokrotnie krzyżowały się też z osobą Vince’a Vaughna.Panowie spotkali się po raz pierwszy na planie serialu „CBS Schoolbreak Special” w 1990 roku i już wówczas się zaprzyjaźnili. Twórczą współpracę rozpoczęli ponad dekadę później, a ich najsłynniejszymi, wspólnymi realizacjami są komedie romantyczne: „Sztuka zrywania” z Jennifer Aniston (2006) i „Cztery gwiazdki” z Reese Witherspoon (2008). Billingsley był producentem wykonawczym obu filmów, w obu pojawił się też jako aktor.
Ostatnim owocem współpracy, zarówno z Favreau, jak i z Vaughnem jest komedia „Raj dla par” (2009), będąca pełnometrażowym debiutem reżyserskim aktora.
Dwukrotnie w karierze wyróżniono go nominacjami do telewizyjnej nagrody Emmy: w 1995 roku za gościnny występ we wspomnianym już serialu „CBS Schoolbreak Special” (nominacja do tzw. Daytime Emmy) oraz w 2005 roku za współprodukcję programu rozrywkowego „Dinner for Five” (m.in. wspólnie z Jonem Favreau).
Komentarze