Trwa ładowanie...
24-06-2014 11:07

Powstaje Gdyńskie Centrum Filmowe

Powstaje Gdyńskie Centrum FilmoweŹródło: AFP
d3owmay
d3owmay

Dziś nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego – miejsca, które połączy świat filmowców, gwiazd i wielbicieli kina stając się miejscem ich spotkań.

Podstawą działań Gdyńskiego Centrum Filmowego będą wydarzenia edukacyjne, kulturalne i artystyczne związane z filmem i sztukami audiowizualnymi. Powstanie GCF-u jest częścią projektu nowego centrum Gdyni, który na zawsze zmieni charakter oraz funkcje tego miejsca.

- Dzięki Festiwalowi Filmów Fabularnych rozpoczęła się miłość do kina, miłość o wielu twarzach. Dzięki twórcom rodziły się nowe pomysły – warsztaty filmowe, a następnie Gdyńska Szkoła Filmowa. Ukształtowało się tu nowe środowisko filmowe – zauważył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. - Było to możliwe dzięki ludziom, którzy do tego łańcuszka dodawali nowe pomysły. To miejsce będzie przez cały rok wizytówką polskiego i światowego kina.

Gdyńskie Centrum Filmowe to inicjatywa realizowana przez Forum Kultury w Gdyni przy współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni. Budynek, zaprojektowany przez pracownię Arch Deco i wznoszony przez Budimex, stanie na Placu Grunwaldzkim. Umiejscowiony w bezpośrednim sąsiedztwie Skweru Kościuszki, Bulwaru Nadmorskiego, Plaży Miejskiej, Muzeum Miasta Gdyni i planowanego Forum Morskiego, wedle koncepcji Fundacji i władz samorządowych ma stać się nowym, kulturalnym centrum Gdyni.

d3owmay

Prowadzący uroczystość Maciej Orłoś przypomniał podstawowe założenia projektu. Gdyńskie Centrum Filmowe będzie budynkiem o powierzchni 3400 m2 o monolitycznej, nowoczesnej bryle i jednolitej, szklanej elewacji. „Centralna lokalizacja i nowoczesna infrastruktura umożliwiają Gdyńskiemu Centrum Filmowemu realizację programu, którego celem jest poszerzenie oferty edukacyjnej, kulturalnej i artystycznej miasta Gdyni”, przeczytał informacje zawarte w akcie erekcyjnym, który wraz ze świadectwami dzisiejszej działalności Pomorskiej Fundacji Filmowej, Gdyńskiej Szkoły Filmowej i miasta został umieszczony w kamieniu węgielnym.

Jak zauważył Leszek Kopeć, prezes zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej i dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, szybkie tempo prac na budowie daje realne widoki na to, że już przyszły, jubileuszowy – 40. Festiwal Filmowy poszerzy się o nową, bardzo dzisiaj potrzebną powierzchnię z salami kinowymi, klubem i miejscem spotkań twórców i publiczności.

- Wizja ta wspólna jest nam wszystkim. Będzie to miejsce szkoły, a więc twórczej pracy, Festiwalu, kina studyjnego, spotkań twórców z młodą widownią. To tu odbywać się będą konkursy wiedzy o filmie, na których spotykać się będą młodzi filmoznawcy – zwróciła uwagę Anna Sienkiewicz-Rogowska, Pełnomocnik Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - Dziękuję, panie prezydencie, za to, że tak konsekwentnie wspiera pan polską kinematografię – zwróciła się do prezydenta Szczurka.

d3owmay

Pod aktem erekcyjnym podpisali się założyciele, władze miasta, a także twórcy. Swój podpis złożyli m.in. prezydent Wojciech Szczurek, dyrektor Anna Sienkiewicz-Rogowska, dyrektorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni, autor projektu Zbigniew Reszka, reżyserzy i wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej: Jacek Bławut, Robert Gliński, Piotr Mikucki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Jerzy Rados, Irena Siedlar; Andrzej Jasiewicz z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Włodzimierz Niderhaus, aktorki: Bożena Dykiel, Katarzyna Figura, Dorota Kolak i Danuta Stenka.

Otwarcie Centrum planowane jest na drugą połowę 2015 roku. Budynek GCF jest jednym z Projektów Miejskich, sfinansowanych ze środków Inicjatywy JESSICA wdrażanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

d3owmay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3owmay

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj