Trwa ładowanie...

"Powstanie Warszawskie" powalczy o nominację do Oscara

"Powstanie Warszawskie" powalczy o nominację do OscaraŹródło: Studio Munka-SFP
dhjsgr1

"Powstanie Warszawskie" powalczy o nominację do Oscara w kategorii "film dokumentalny" - potwierdza dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Międzynarodową wersję filmu, stworzonego z powstańczych, pokolorowanych i udźwiękowionych kronik, wyreżyserował *Władysław Pasikowski.*

Jan Ołdakowski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wyjaśnia, że Jan Komasa, który jest współtwórcą polskiej wersji "Powstania Warszawskiego", był zajęty kończeniem swojego fabularnego filmu "Miasto 44". Dlatego - mówi dyrektor Muzeum - wybór padł na Władysława Pasikowskiego, który "potrafi robić amerykańskie kino". Dzięki temu - zdaniem Ołdakowskiego - film może być bardziej zrozumiały dla zagranicznych widzów.

W międzynarodowej wersji filmu pojawia się trzeci bohater - Amerykanin, któremu dwaj pozostali opowiadają o Warszawie w 1944 roku. Te dialogi są po angielsku, natomiast głosy ludzi z kronik pozostaną polskie, choć będą pojawiały się angielskie napisy. W filmie zostały również wprowadzone niewielkie zmiany fabularne w stosunku do wersji oryginalnej.

dhjsgr1

Jan Ołdakowski tłumaczy, że Muzeum rozpoczyna akcję promocyjną obrazu, który jest rozsyłany do członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Przygotowywane są także pokazy kinowe w Stanach Zjednoczonych. "Powstanie Warszawskie" będzie wyświetlane również na międzynarodowych festiwalach filmowych.

Innym polskim filmem, który walczy o oscarową nominację jest "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Ten obraz będzie rywalizował w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Decyzję o zgłoszeniu obrazu Pawlikowskiego podjęła komisja w składzie Filip Bajon (przewodniczący), Katarzyna Adamik, Jacek Bławut, Michał Komar, Agnieszka Odorowicz, Anda Rottenberg, Janusz Zaorski oraz Marek Żydowicz.

"Idę" dystrybuowano m.in. w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Nowej Zelandii, Szwajcarii i na Tajwanie. Film łącznie został zakupiony na 52 terytoria, a zainteresowanie tytułem nadal się utrzymuje. 26 września "Ida" trafi na ekrany kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a w październiku - w Danii i Szwecji. Do dziś "Idę" pokazano na blisko 50 festiwalach, na których twórcy filmu zdobyli ponad 30 nagród.

dhjsgr1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhjsgr1