Trwa ładowanie...

Prace kultowego reżysera w polskim muzeum. Poznaj wystawę "David Lynch. Silence And Dynamism"

Realizowana w ramach 25. edycji Camerimage Festival wystawa to unikalna na skalę europejską, przekrojowa prezentacja dorobku artystycznego Davida Lyncha – wybitnego twórcy kina, telewizji i sztuk plastycznych. Artysta był gościem specjalnym 25. edycji festiwalu i wziął udział w wernisażu wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Prace kultowego reżysera w polskim muzeum. Poznaj wystawę "David Lynch. Silence And Dynamism"Źródło: Materiały prasowe
d1fmbvz
d1fmbvz

David Lynch jest jednym z najbardziej uznanych i uwielbianych współczesnych twórców filmowych. Studiował sztuki piękne w Pennsylvania Academy of Fine Arts, gdzie jako dwudziestolatek zaczął tworzyć pierwsze animacje, ale ostatecznie związał się z kinem. Świat usłyszał o nim już za sprawą jego pełnometrażowego debiutu fabularnego Głowa do wycierania, następnie przyszły Człowiek słoń, Diuna, Blue Velvet, Miasteczko Twin Peaks, Dzikość serca, Twin Peaks: Ogniu krocz za mną, Zagubiona autostrada, Prosta historia, Mulholland Drive i Inland Empire. Za swój dorobek reżyserski, scenariuszowy i producencki Lynch był między innymi czterokrotnie nominowany do Oscara®, zdobył Złotą Palmę Festiwalu w Cannes i dwukrotnie nagrodę Césara.

Wystawa dorobku plastycznych poszukiwań Davida Lyncha to rzecz niezwykle ciekawa. Już sama jego aktywność na polu twórczości filmowej przejawia się w różnych formach: filmu kinowego, eksperymentalnego, serialu telewizyjnego, wideoartu, reklamy czy wideoklipu. David Lynch to także świetny malarz, rysownik, grafik i fotografik, kompozytor muzyki i jej wykonawca. Wystawa, na którą zapraszają Fundacja Tumult i Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, to największa jak dotąd ekspozycja tych wszystkich jego aktywności artystycznych. Na Silence and Dynamism złoży się około 400 prac Lyncha: od najwcześniejszych poszukiwań rysunkowych z lat 50., malarsko-filmowych z lat 60. do prac najnowszych z 2017 roku.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 18 lutego 2018 roku. W skład retrospektywnego pokazu dzieł – pochodzących zarówno z kolekcji artysty, jak i galerii amerykańskich, niemieckich i francuskich – wejdą między innymi obrazy olejne, akwarele, rysunki, litografie, fotografie, utwory muzyczne, reklamy, filmy krótkometrażowe oraz wideoklipy.

d1fmbvz

Wystawa współfinansowana przez Miasto Toruń, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Ambasadę USA w Warszawie.

Bilety: 12 zł normalny / 8 zł ulgowy
Bilet łączony na wystawę Lyncha i wystawę Crewdsona: 20 zł normalny / 14 zł ulgowy
Uwaga! Wystawa David Lynch. Silence and Dynamism będzie płatna również w czwartki.

Obejrzyj: David Lynch kończy z kręceniem filmów

d1fmbvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fmbvz