Trwa ładowanie...
zbigniew preisner
14-04-2009 11:02

Preisner skomponował muzykę do "Kobiety w Berlinie"

Preisner skomponował muzykę do "Kobiety w Berlinie"Źródło: Monolith Films
d3z5spk
d3z5spk

Kompozytor Zbigniew Preisner jest autorem muzyki do polsko-niemieckiego filmu "Kobieta w Berlinie". Obraz trafi do kin 8 maja. Wyreżyserował go Max Farberbock.

"Kobieta w Berlinie" ("Anonyma - Eine Frau in Berlin") to, jak informuje jej polski dystrybutor, "poruszający film, którego akcja rozgrywa się w momencie wkroczenia Armii Czerwonej do upadającego Berlina, tuż przed ogłoszeniem kapitulacji 8 maja 1945 r. - opowieść o kobietach zdanych na łaskę radzieckich żołnierzy, próbujących wśród nich znaleźć protektora, któremu mogłyby zaufać".

Scenariusz filmu powstał na motywach pamiętników niemieckiej dziennikarki, wydanych anonimowo w latach 50. "Ze względu na kontrowersyjność i pozostającą w sferze tabu tematykę, książka nie zwróciła wówczas należytej uwagi. Dopiero w 2003 r., po kilkudziesięciu latach od pierwszego wydania, stała się bestsellerem" - zwrócił uwagę dystrybutor "Kobiety w Berlinie". Reżyser Max Farberbock znany jest polskim widzom jako twórca filmu "Aimee i Jaguar" z 1999 r., z muzyką innego polskiego kompozytora, Jana A.P. Kaczmarka.

W "Kobiecie w Berlinie" zagrały m.in. dwie laureatki nagród Srebrnego Niedźwiedzia przyznanych na festiwalu Berlinale dla najlepszych aktorek - Nina Hoss (nagrodzona w 2007 r. za rolę w filmie "Yella" Christiana Petzolda) i Juliane Koehler (nagrodzona w 1999 r. za rolę w filmie "Aimee i Jaguar" Farberbocka).

d3z5spk

W drugiej połowie kwietnia Max Farberbock przyjedzie do Polski. Zasiądzie w jury Off Plus Camera '09 - Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego w Krakowie, który potrwa od 17 do 26 kwietnia - poinformował PAP dystrybutor "Kobiety w Berlinie".

W jury tego krakowskiego festiwalu znajdzie się też m.in. znany reżyser rosyjski Andriej Zwiagincew, twórca głośnych filmów "Powrót" (2003) i "Wygnanie" (2007).

d3z5spk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z5spk