Trwa ładowanie...
d34nj1h
Aktualności

Premiera "Krzyku" z udziałem Sass i Stalińskiej

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premiera "Krzyku" z udziałem Sass i Stalińskiej
(Studio Munka-SFP)
d34nj1h

- Nie robiłam tak naprawdę filmów o sytuacji kobiet, tylko za pomocą moich bohaterek starałam się opowiadać o ludziach w ogóle. Chciałam pokazać samotność, los ludzi przegranych – mówi Barbara Sass.

"Miałam ogromne szczęście, które rzadko dane jest naszym aktorom, że scenariusz ten powstał z myślą o mnie” – wspominała Dorota Stalińska. "Krzyk" to trzeci – po „Bez miłości” i „Debiutantce” wspólny film jej i Barbary Sass. Po raz kolejny aktorka zagrała wyrazistą bohaterkę, współczesną młodą kobietę, ale w tym przypadku, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch, stawką w walce, jaką toczy, nie jest wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej, ale nowe życie.

Marianna – wychowana na Pradze dziewczyna z przeszłością (i odsiadką w więzieniu) – chce wreszcie „mieć kawałek jakiegoś domu”, z dala od podejrzanych kolegów, matki-alkoholiczki (znakomita rola Igi Cembrzyńskiej), jej konkubenta i swojej przeszłości. Praca sprzątaczki w luksusowym domu starców zdaje się dawać szansę na zmianę, zwłaszcza że bohaterka zakochuje się w młodym pielęgniarzu Marku (Krzysztof Pieczyński).

d34nj1h

Dorota Stalińska w filmie „Krzyk”, fot. KinoRP „Zdawałyśmy sobie z Basią sprawę z tego, że „Krzyk” jest filmem ostrym, że moja rola kreowana jest środkami wyrazistymi, że balansuje na granicy, którą łatwo przekroczyć”. Ryzyko jednak się opłaciło: za swoją kreację – jedną z najciekawszych kobiecych w polskim kinie lat 80. – Dorota Stalińska została nagrodzona na festiwalach w Gdyni, Koszalinie i San Sebastian, a czytelnicy „Filmu” przyznali jej Złotą Kaczkę.

„Krzyk” to pierwszy film Barbary Sass zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP i kolejna – po m.in. „Arii dla atlety”, „Bez znieczulenia”, „Dreszczach” czy „Jak być kochaną” – tegoroczna premiera. Inne polskie obrazy z lat 80. – „Konopielka”, „Siekierezada”, „Wielki Szu”, „Kingsajz” – w nowych, cyfrowych wersjach jeszcze we wrześniu obejrzeć będzie można na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, w tradycyjnym już festiwalowym cyklu Czysta klasyka. Premierę będzie miał tam również głośny debiut Andrzeja Jakimowskiego „Zmruż oczy”.

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD, którego partnerami są obecnie: Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Fixafilm, DI Factory, reKINO, Chimney, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Soundplace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios.

Patroni medialni projektu KinoRP to: KINO, Telewizja Kino Polska, Radio TOK FM, FilmPRO, KronikaRP.pl, Serwis sfp.org.pl, Audiowizualni.pl.

Premiery Rekonstrukcji Cyfrowych odbywają się w kinie Kultura w Warszawie, którego operatorem jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

d34nj1h

Podziel się opinią

Share
d34nj1h
d34nj1h