Program TV na sobotę: "Szeregowiec Ryan", "Łotr 1", "Jason Bourne", "Drogówka" [19‑08-2017]
Dziś w TV "Łotr 1", czyli pierwszy pełnometrażowy spin-off "Gwiezdnych wojen". W sobotni wieczór poznamy również mroczne oblicze polskiej policji w "Drogówce" Wojciecha Smarzowskiego, zobaczymy, jak Matt Damon radzi sobie w roli Jasona Bourne'a, zaś miłośnicy filmów wojennych nie mogą przegapić "Szeregowca Ryana", jednego z najlepszych przedstawicieli gatunku. Na antenie telewizji WP zadebiutuje thriller "Śmiertelna gra", a to tylko część filmów godnych uwagi. Sprawdź, co jeszcze warto obejrzeć 19 sierpnia.
"Szeregowiec Ryan"
Jeden z najlepszych filmów wojennych wszech czasów. Historia oglądana oczami kilku amerykańskich żołnierzy zaczyna się w decydującym dniu inwazji na Normandię. Kapitan John Miller (Tom Hanks) otrzymuje rozkaz przedarcia się za linię wroga, aby odnaleźć szeregowca Jamesa Ryana, którego trzej bracia polegli w walce. Stojąc twarzą w twarz ze śmiercią żołnierze pytają o sens tej, zdawać by się mogło, beznadziejnej misji.
"Łotr 1: Gwiezdne wojny – Historie"
"Gwiezdne wojny" to nie tylko numerowane epizody czy seriale animowane, ale także pełnometrażowe spin-offy. Pierwszym z nich jest "Łotr 1", który stanowi fabularny pomost pomiędzy trzecim i czwartym epizodem. Film nie koncentruje się na popularnych bohaterach (Luke, Leia, Yoda), a zamiast tego ukazyje losy szeregowych rebeliantów, którzy swoim działaniem mogą odmienić losy galaktyki. Wyruszają bowiem na samobójczą misję z zamiarem wykradzenia planów Gwiazdy Śmierci... "Łotr 1" to zaskakujące widowisko, utrzymane w kilmacie kina wojennego. Twardy, bezkompromisowy, a miejscami wstrząsający film, po którym spojrzymy na uniwersum "Gwiezdnych wojen" zupełnie inaczej niż dotychczas.
"Śmiertelna gra"
Eve Duncan (Laura Prepon)
ciągle nie może dojść do siebie po stracie swojej córeczki Bonnie (Mamie Laverock), która została brutalnie zamordowana przed dziesięcioma laty. Zabójcy nigdy nie złapano, a sprawę zamknięto ze względu na brak dowodów. Pewnego dnia do Eve dzwoni tajemniczy mężczyzna. Twierdzi, że to on zabił Bonnie. Na dowód swoich słów podaje wiele szczegółów dotyczących jej śmierci. Wkrótce oświadcza, że planuje kolejną zbrodnię. Eve kontaktuje się z policją. Robi wszystko, by powstrzymać zwyrodnialca i ocalić życie kolejnej małej dziewczynki.
"Drogówka"
Głośny film Wojciecha Smarzowskiego ("Dom zły", "Róża", "Wołyń") to wstrząsający obraz polskiej policji, sfery biznesu i polityki, w którym korupcja, przemoc, a nawet morderstwa są na porządku dziennym. "Drogówka" skupia się na postaci sierżanta Króla (Bartłomiej Topa)
, który choć nie jest wzorowym policjantem, zaczyna się stopniowo przeciwstawiać bezprawiu w służbach mundurowych. Prowadząc prywatne śledztwo nie wie, że wystarczy jeden niewłaściwy ruch, by narazić się potędze mogącej uciszyć niewygodnego „krawężnika” bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.
"Hardcore Henry"
Zdecydowanie najbardziej oryginalny film 2015 roku, którego akcja jest przez cały czas ukazywany z perspektywy pierwszej osoby. Amerykańsko-rosyjska produkcja opowiada historię mężczyzny, który budzi w nieznanym sobie miejscu. Mężczyzna nie wie, kim jest, co dotychczas robił, ani kim są osoby w jego najbliższym otoczeniu. Pewna piękna kobieta, która czuwała przy jego boku, uważa, że jest jego żoną. Zaraz po przebudzeniu główny bohater znajduje się w samym sercu ostrzału. Szybko okazuje się, że mężczyzna jest prawdziwą maszyną do zabijania. Kobieta, z którą chwilę wcześniej rozmawiał, zostaje uprowadzona. Tytułowy Henry rusza z misją ratunkową. Wypełniony kaskaderskimi popisami i zawrotnymi scenami SF z elementami rasowego kina akcji.
"Wszyscy jesteśmy Chrystusami"
Obraz Marka Koterskiego to wnikliwe studium psychiki alkoholika (Marek Kondrat). Film pokazuje nałóg, który przekazywany jest z ojca na syna, o zamkniętym kręgu picia i bicia. Adaś Miauczyński w chwili desperacji, gdy nie może znaleźć alkoholu, napada na własną matkę i wypija jej perfumy. Mocne, bardzo osobiste kino, nagrodzone dwoma Orłami za montaż i scenariusz, a także Złotym Lwem za najlepszą reżyserię.
"Ajlawiu"
Pozycja obowiązkowa dla fanów "Dnia świra" i "Nic śmiesznego" z niezapomnianą kreacją Cezarego Pazury i Katarzyny Figury, za którą otrzymała Złotego Lwa na Festiwalu w Gdyni. Łodzianin Adaś Miaczyński - krytyk literacki, dawniej próbujący swych sił w poezji - marzy o wielkiej miłości. Na czyimś ślubie zwraca na siebie uwagę atrakcyjnej blondynki, która okazuje się być Gosią - jego znajomą sprzed wielu lat, kiedy oboje studiowali. Czas ich rozdzielił, lecz teraz wystarczyła krótka wymiana spojrzeń, by zakochali się w sobie bez pamięci. Adaś będzie od tej pory spędzać "pół życia" w pociągach relacji Łódź-Wrocław i powrotnej...
"Jason Bourne"
Reżyser Paul Greengrass i Matt Damon po raz kolejny spotkali się na planie, by nakręcić nową odsłonę przygód Jasona Bourne'a. Mimo upływu prawie 10 lat od premiery ich ostatniego filmu – "Ultimatum Bourne'a". panowie nadal doskonale się dogadują. Efekt – "Jason Bourne" to widowiskowe i trzymające w napięciu kino sensacyjne z motywem szpiegowskim. Świetna propozycja nie tylko dla fanów książkowego cyklu Ludluma.