Przegląd filmów w reżyserii Charliego Chaplina w najbliższy weekend w Warszawie

Przegląd filmów wyreżyserowanych przez króla komedii Charliego Chaplina odbędzie się w dniach 18-20 stycznia w warszawskiej Kinotece.

Przegląd filmów w reżyserii Charliego Chaplina w najbliższy weekend w Warszawie
Źródło zdjęć: © EastNews

W programie znajdą się trzy filmy: "Brzdąc" (1921), "Gorączka złota" (1925) i "Dyktator" (1940). Organizatorem przeglądu jest firma Vivarto, zajmująca się dystrybucją filmową.

Charlie Chaplin - angielski aktor, reżyser, scenarzysta, producent i kompozytor, jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina - urodził się w 1889 r. w Londynie. Do historii przeszedł jako czołowy reprezentant komedii slapstickowej, opartej przede wszystkim na gagach.

Od dzieciństwa występował razem z rodziną w prowincjonalnym music hallu. Po śmierci ojca w 1901 r. podejmował się różnych zajęć, pracował m.in. jako sprzedawca kwiatów, u fryzjera, w mydlarni, gabinecie lekarskim, fabryce szkła i składzie papierniczym.

Pierwsze sukcesy teatralne zaczął odnosić w wieku 14 lat. Drogę do światowej kariery otworzyły mu występy w zespole Freda Karno - od 1908 r. wykonywał tam numery cyrkowe i pantomimiczne. W 1914 r. podczas tournee po USA został po raz pierwszy zaangażowany do filmu. Jeszcze przed wyreżyserowaniem "Brzdąca", pojawił się jako aktor w kilkudziesięciu filmach, m.in.: w "Charlie bokserem", "Charlie włóczęga" i "Charlie żołnierzem".

W reżyserskim dorobku - oprócz "Brzdąca", "Gorączki złota" i "Dyktatora" - miał m.in.: "Światła wielkiego miasta" (1931), "Dzisiejsze czasy" (1936) i "Król w Nowym Jorku" (1957). Do swoich komedii wprowadzał stopniowo dramatyczne tematy, takie jak nędza, głód, bezrobocie czy zagrożenie wojną.

Miał romans z polską aktorką Polą Negri. W 1971 r. otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Zmarł w 1977 r. w Szwajcarii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)