"Przeminęło z wiatrem" wróci na HBO w zmienionej formie

Jeden z największych klasyków w historii kina został usunięty z HBO Max ze względu na rasizm i sposób przedstawiania niewolnictwa. Władze platformy streamingowej przywrócą "Przeminęło z wiatrem", ale ze stosownym wprowadzeniem.

"Przeminęło z wiatrem" wróci na HBO w zmienionej formie
Źródło zdjęć: © Getty Images

Zamieszki w USA przeniosły się nie tylko na ulice miast w różnych zakątkach globu, ale także do świata filmu i telewizji. Serial dokumentalny "Cops" (o pracy amerykańskich policjantów) zniknął z anteny po 31 latach, to samo spotkało "Małą Brytanię" czy "Przeminęło z wiatrem". Największy hit kasowy wszech czasów (po uwzględnieniu inflacji) i zdobywca 8 Oscarów został usunięty z HBO Max. Ale wróci. Pod jednym warunkiem.

Obejrzyj: Najgłupsze wypowiedzi gwiazd o koronawirusie

Jak podaje Fox News, "Przeminęło z wiatrem" będzie można obejrzeć na HBO Max dopiero po zapoznaniu się z kontekstem historycznym tego dzieła. Autorką wprowadzenia będzie Jacqueline Stewart, prezenterka stacji TCM (emituje klasykę amerykańskiego kina) i wykładowczyni Uniwersytetu w Chicago.

Stewart od początku mówiła, że nie można zamiatać "Przeminęło z wiatrem" pod dywan historii. I cieszy się, że będzie mogła pokazać słynny film w nowym świetle.

Obraz
© Getty Images

- Dla mnie jest to szansa na zastanowienie się, czego klasyczne filmy mogą nas nauczyć. Właśnie teraz ludzie sięgają po filmy, by reedukować się w temacie rasizmu. Na Amazonie najlepiej sprzedające się książki to te o antyrasizmie i rasowej nierówności – mówiła Stewart (na zdjęciu).

Jej zdaniem "Przeminęło z wiatrem" jest "podstawowym tekstem do badania przejawów białej supremacji w kulturze popularnej". I trzeba z niego korzystać.

Po usunięciu "Przeminęło z wiatrem" z HBO Max szef WarnerMedia Bob Greenblatt powiedział, że taki ruch był dla niego oczywistością. I wcale nie żałuje decyzji o usunięciu jednego z najsłynniejszych filmów w historii kina, co doprowadziło do powszechnego oburzenia (i zaowocowało zwiększoną oglądalnością u konkurencji). Żałuje tylko jednego – że stosowne wprowadzenie, tłumaczące kontekst historyczny, nie zostało nagrane wcześniej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)