Ralph Fiennes

Brytyjski i amerykański aktor teatralny filmowy, jeden z ulubieńców żeńskiej części publiczności. Zasłynął przede wszystkim w latach 90-tych, jako odtwórca znaczących ról w Oscarowych produkcjach: „Lista Schindlera”, „Quiz Show”, „Angielski pacjent”. Fiennes tworzy kreacje niezapomniane, pełnowymiarowe, wyraziste.

Ralph Fiennes

Urodził się 22 grudnia 1962 roku w Ipswich w Wielkiej Brytanii jako jedno z sześciorga dzieci fotografa i pisarki. Dwójka z jego rodzeństwa również związana jest z przemysłem filmowym- brat, Joseph jest znanym aktorem, siostra Martha – reżyserką.

Zanim wstąpił do słynnej londyńskiej szkoły teatralnej Royal Academy of Dramatic Art, studiował malarstwo. Jak większość aktorów brytyjskich, także początki i „drugi tor” jego kariery wiążą się ze sceną teatralną. Występował m.in. na deskach England’s National Theatre, Royal Shakespeare Company oraz na Broadwayu.

Miał wyjątkowo pomyślne początki kariery. Debiutował w 1990 roku już jako uznany aktor teatralny, tytułową rolą w dramacie „Niebezpieczny człowiek: Lawrence po Arabii”.

Rok później wystąpił w jednej z części znanego brytyjskiego thrillera TV „Główny podejrzany” (1991) z Helen Mirren, a w 1992 roku zagrał Heathcliffa w znanej adaptacji „Wichrowych wzgórz” z Juliette Binoche.

** Rok 1993 to rewelacyjna kreacja w „Liście Schindlera” Spielberga, gdzie Fiennes wcielił się w postać komendanta obozu koncentracyjnego. Za tę rolę otrzymał nagrodę BAFTA, nominację do Oscara i Złotego Globu oraz liczne nagrody krytyków. Kolejne nominacje do wszystkich trzech nagród przyniosła mu główna rola w głośnym dramacie „Angielski pacjent” (1996).**

W międzyczasie zagrał u Petera Greenawaya w „Dzieciątku z Macon” (1993), u Roberta Redforda w „Quiz Show” (1994) oraz w znanym filmie sensacyjnym sci-fi „Dziwne dni” (1995) z Juliette Lewis.

W 1997 roku partnerował Cate Blanchett na planie „Oskara i Lucindy”,** a w 1998 – Umie Thurman w „Rewolwerze i meloniku”. Za występ w tym drugim „oberwał” dwie nominacje do Złotej Maliny.**

** Występ u Neila Jordana w obrazie „Koniec romansu” przyniósł mu kolejną nominację do BAFTA, a rola u Istvána Szabó w „Kropli słońca” - statuetkę Europejskiej Nagrody Filmowej dla Najlepszego Aktora (oba filmy z 1999 roku).**

W tym samym czasie zadebiutował jako producent „Oniegina” (1999) w reżyserii swojej siostry, Marthy Fiennes. Sam zagrał, oczywiście, tytułową rolę w tej adaptacji Puszkina.

Po trzech latach przerwy pojawił się w czterech znaczących produkcjach na raz: komedii romantycznej „Pokojówka na Manhattanie” Wayne’a Wanga z Jennifer Lopez, thrillerze „Czerwony smok”, będącym prequelem „Milczenia owiec” z Anthonym Hopkinsem, kolejnym filmie Jordana – „Podwójny blef”** oraz w głośnym „Pająku” Davida Cronenberga (wszystkie z 2002 roku). Rola w tym ostatnim przyniosła mu nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.**

Kolejnym znanym tytułem z udziałem aktora był „Wierny ogrodnik” (2005) z Rachel Weisz. Występ ten przyniósł mu nagrodę BIFA, kolejną nominację do BAFTA oraz liczne nagrody krytyków.

Oprócz tego, w 2005 roku wystąpił u Jamesa Ivory’ego w „Białej hrabinie”, jak również po raz pierwszy wziął udział w znanej produkcji „Harry Potter i Czara Ognia”, gdzie zagrał Lord Voldemort. Do roli powrócił dwa lata później, przy okazji kolejnej części serii, zatytułowanej „Harry Potter i Zakon Feniksa” (2007).

W międzyczasie ponownie wystąpił w filmie siostry, zatytułowanym „Chromofobia” (2005), na planie którego spotkał się z Penélope Cruz. Projektem z udziałem aktora z 2008 roku jest kostiumowy obraz „Księżna” z Keirą Knightley w roli głównej. W 2010 roku zagrał boga Hadesa w filmie “Starcie tytanów”. W latach 2010-2011 zagrał w dwóch częściach filmu “Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II”.

Fiennes ma na swoim koncie wiele znakomitych ról teatralnych.** W 1995 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą Tony za tytułową rolę w jednej z Broadwayowskich inscenizacji „Hamleta”.**

Ralph Fiennes

Data urodzenia1962-12-22
Miejsce urodzeniaSuffolk, England, UK
Reżyser
Filmografia
Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)