WAŻNE
TERAZ

Debiut jak marzenie. Ekspresowy mecz Igi Świątek

''Reality'': Dlaczego Aniello Arena odsiaduje dożywocie?

Krytycy porównują go Ala Pacino i Roberta De Niro. Podczas zeszłorocznego Cannes o mało nie zdobył nagrody dla najlepszego aktora festiwalu. W filmie „Reality” w reżyserii Matteo Garrone Aniello Arena wcielił się w skromnego sprzedawcę ryb. W życiu prywatnym jest aktorem-amatorem oraz… skazanym na dożywocie mordercą działającym na zlecenie włoskiej mafii.

Kiedy premiera?
Źródło zdjęć: © Film Point

/ 7Piekielnie zdolny morderca

Obraz
© Film Point

Kiedy reżyser ciepło przyjętej również w Polsce „Gomorry” zobaczył go po raz pierwszy podczas przedstawienia w więzieniu Volterra, był nim urzeczony.

Jak to możliwe, że ten utalentowany i charyzmatyczny aktor wziął udział w zbrodni, która wstrząsnęła włoską opinią publiczną na początku lat 90.?


/ 7Za co trafił do więzienia?

Obraz
© Film Point

Najnowszy obraz Matteo Garrone został uhonorowany Grand Prix na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.

To drugie tego typu wyróżnienie w karierze filmowca. W 2008 roku zdobył je za rewelacyjną „Gomorrę” – obrazie opartym na książce dziennikarza Roberto Saviano.

Przygotowując się w 2007 roku do jej zekranizowania chciał zaangażować Aranę. Niestety, komisja więzienna odrzuciła jego wniosek, argumentując, że rola zbyt niebezpiecznie przypomina życiorys osadzonego.

Co takiego zrobiła 44-letnia nadzieja włoskiego kina?

/ 7Zwykły chłopak z biednej dzielnicy

Obraz
© Film Point

Ed Vulliamy z brytyjskiego The Guardian pisze, że Aniello Arena odsiaduje wyrok dożywocia za przestępstwo, które we Włoszech określa się jako „strage”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono „zbrodnię”, bądź po prostu „masakrę”.

Arena wychował się w biednej dzielnicy Neapolu, gdzie przestępczość była na porządku dziennym. Dla chłopców często jedyną szansą na wyrwanie się z nędzy było wstąpienie w szeregi mafii.

Dziś aktor namawia młodych, aby nie szli tą drogą. Dla niego jest już niestety za późno.

/ 7To była prawdziwa masakra

Obraz
© Film Point

Do więzienia trafił w 1991 roku. Arana został skazany za zabicie trzech mężczyzn pracujących dla konkurencyjnej rodziny Liberti.

Do strzelaniny doszło w barze Crocelle w neapolitańskiej dzielnicy Barra. Dziennikarz The Guardian pisze, że w sumie wystrzelano 40 sztuk amunicji. W wymianie ognia został poszkodowany również dziewięcioletni chłopiec, który odniósł rany spowodowane rykoszetem.

Powodem ataku były próby handlowania narkotykami na terenach będących w strefie wpływów innej rodziny.

/ 7''Uważałem się za kretyna, przestępcę''

Obraz
© Film Point

Do więziennego teatru trafił przez przypadek w 1999 roku. W rozmowie z dziennikarzem The Guardian Aniello przyznał, że początkowo nie traktował możliwości grania zbyt poważnie.

– Byłem zachwycony. Ale nigdy bym nie przypuszczał, że to zajęcie dla takiego idioty jak ja. Uważałem się za kretyna, przestępcę. Kto chciałby oglądać bandziora na scenie? - wyznał Arena.

W końcu przełamał się i zgłosił na przesłuchanie do przedstawienia „Opera za trzy grosze” Bertolta Brechta. Jego monolog spodobał się na tyle, że Armando Punzo – pomysłodawca kółka teatralnego – postanowił dać mu szansę, podobnie jak władze więzienia, które wyraziły zgodę, aby pojawił się w obsadzie "Reality".

/ 7Zatrudnił sprawdzonych specjalistów

Obraz
© Film Point

Scenariusz do obrazu napisali Maurizio Braucci, Ugo Chiti, Matteo Garrone oraz Massimo Gaudioso. Wszyscy czterej pracowali przy ekranizacji "Gomorry".

W filmie oprócz Aniello Arena zagrali Loredana Simioli, Claudia Gerini, Paola Minaccioni, Ciro Petrone, Nunzia Schlano, Nando Paone, Arturo Gambardella oraz Angelica Borghes.

Za produkcję odpowiadają Matteo Garrone oraz stale współpracujący z reżyserem Domenico Procacci.

/ 7Kiedy premiera?

Obraz
© Film Point

Fabuła „Reality” koncentruje się na historii Luciano, neapolitańskiego sprzedawcy ryb, który chce jakoś uzupełnić swoje skromne zarobki.

Dzięki swej naturalnej przebojowości Luciano nie przegapi żadnej okazji, aby popisać się przed swoimi klientami i krewnymi.

Pewnego dnia za namową rodziny bierze udział w castingu do „Big Brothera”. Od tego momentu jego rozumienie rzeczywistości nigdy nie będzie takie samo…

Polska premiera najnowszego filmu Garrone zapowiedziana jest na 22 marca tego roku. (The Guardian/gk/mf)

Wybrane dla Ciebie

Kultowy bohater powraca. Niedawno myślano, że świat o nim zapomniał
Kultowy bohater powraca. Niedawno myślano, że świat o nim zapomniał
Droga do kapłaństwa i nieoczekiwane zakończenie. Wyrzucili go z seminarium
Droga do kapłaństwa i nieoczekiwane zakończenie. Wyrzucili go z seminarium
"Potwory" hitem na Netfliksie mimo krytyki. "Nie byłam gotowa na taką rolę"
"Potwory" hitem na Netfliksie mimo krytyki. "Nie byłam gotowa na taką rolę"
A miało być tak pięknie. Gwiazdor komentuje klęskę swojego filmu
A miało być tak pięknie. Gwiazdor komentuje klęskę swojego filmu
Płakała w sądzie. Denise Richards oskarża męża o przemoc
Płakała w sądzie. Denise Richards oskarża męża o przemoc
Cenzura Amazona już dopadła Bonda? "Przygnębiające, co się dzieje"
Cenzura Amazona już dopadła Bonda? "Przygnębiające, co się dzieje"
Półtora miliarda dolarów. Wielki hit nachodzi do tv
Półtora miliarda dolarów. Wielki hit nachodzi do tv
Nieuleczalnie chory aktor nie pojawił się na gali. Teraz wyjawiono powód
Nieuleczalnie chory aktor nie pojawił się na gali. Teraz wyjawiono powód
"Szczęsny" odsłania się jak nigdy. Gęsia skórka gwarantowana
"Szczęsny" odsłania się jak nigdy. Gęsia skórka gwarantowana
Powrócił do polskich kin. "Oszuści. Żądam zwrotu pieniędzy"
Powrócił do polskich kin. "Oszuści. Żądam zwrotu pieniędzy"
"Zagubiony". Tak opisuje separację z żoną
"Zagubiony". Tak opisuje separację z żoną
Zagrała w odważnym erotyku. Jej mąż otwarcie go nienawidził
Zagrała w odważnym erotyku. Jej mąż otwarcie go nienawidził