Trwa ładowanie...
d88trdo

Solaris

Najnowsze informacje
4.0
(3352 głosy)
Oceń:
"Solaris" to amerykański film science fiction w reżyserii Stevena Soderbergha. Scenariusz produkcji powstał na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa polskiego pisarza Stanisława Lema. Główne role w filmie odegrali George Clooney, Natascha McElhone, Viola Davis, Jeremy Davies, Ulrich Tukur oraz John Cho. Za produkcję odpowiadali James Cameron, Jon Landa oraz Rae Sanchini.
d88trdo

Solaris - opis fabuły

Fabuła filmu "Solaris" opowiada historię psychologa dr Chrisa Kelvina (w tej roli George Clooney), wysłanego na stację kosmiczną "Prometeusz", która utraciła kontakt z Ziemią. Mężczyzna podejmuje się trudnej misji przeprowadzenia dochodzenia na pokładzie stacji, o co poprosił go przyjaciel i jednocześnie dowódca. Jest on zaniepokojony dziwnym zachowaniem załogi, jednak nie zdradza Kelvinowi żadnych istotnych szczegółów na temat problemu. Gdy psycholog dociera na pokład "Prometeusza" okazuje się, że Gibarian (Ulrich Tukur) nie żyje, a załoga zdradza objawy choroby psychicznej.

Zaniepokojony takim obrotem spraw Chris Kelvin rozpoczyna dochodzenie. Wkrótce okazuje się, że źródłem problemów i złej kondycji załogi jest tajemnicza planeta Solaris, która jest pokryta galaretowatym oceanem. Mężczyzna ma podejrzenia, że jej wpływ na ludzkie organizmy może być niezwykle szkodliwy, a ponadto na pokładzie "Prometeusza" zaczynają się dziać coraz dziwniejsze rzeczy. Pokazują się na niej między innymi kopie, a raczej klony, bliskich i zmarłych osób. Pojawia się nawet syn Gibariana (w tej roli Shane Skelton), a sprawy coraz bardziej się komplikują. Jaka tajemnica tkwi w planiecie Solaris i czy uda się ją rozwiązać?

Solaris - bohaterowie, obsada

Głównym bohaterem filmu "Solaris" jest przede wszystkim George Clooney, który wciela się w rolą dr Chrisa Kelvina. W toku wydarzeń widzowie poznają też kolejnych bohaterów produkcji, między innymi Gibariana (w tej roli Ulrich Tukur), Gordon (Viola Davis), Snowa (Jemery Davies) oraz zmarłą żonę głównego bohatera, Rheyę (Natascha McElhone). Pojawia się też syn Girabiana, w którego wcielił się Shane Skelton. W obsadzie filmu "Solaris" rolę otrzymał również również John Cho.

Solaris - scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Solaris" został Steven Soderbergh, który pełnił tę rolę także przy okazji produkcji "Erin Brockovich", "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra", "Ścigana", "Magic Mike", "Panaceum" i "Wielki Liberace". Kierownikami produkcji byli z kolei James Cameron, Jon Landau i Rae Sanchini. Scenariusz filmu "Solaris" stworzył jednocześnie jego reżyser na podstawie powieści science fiction o tym samym tytule napisanej przez polskiego pisarza Stanisława Lema. Co ciekawe, po sprzedaży praw do adaptacji, Stanisław Lem nie chciał mieć żadnego wkładu w produkcję filmu, co było także warunkiem umowy odsprzedania praw. Produkcją zajęła się wytwórnia Lightstorm Entertainment.

Solaris - muzyka

Ścieżkę dźwiękową do filmu "Solaris" stworzył Cliff Martinez w 2002 roku. Muzyka do produkcji została po raz pierwszy wydana fizycznie w styczniu 2011 roku, na kilka lat po premierze samej produkcji. Martinez stworzył wszystkie melodie i motywy obecne w filmie. Oprócz tego, wychodząc na przeciw prośbom fanów filmu, Invada Records wydało również soundtrack do filmu "Solaris" na płycie winylowej w sześciu wariantach. Pierwsze trzy wersje, na płytach czarnej, białej i ze specjalnym nadrukiem z motywem z filmu, ukazały się w 2013 roku. Cztery lata później dołączyły do nich trzy kolejne.

Solaris - budżet, recenzje

Budżet filmu "Solaris" określono na około 47 milionów dolarów. Film miał swoją premierę w listopadzie 2002 roku i zarobił niecałe 15 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych, a niewiele ponad 15 kolejnych w innych rejonach świata. Z tego powodu film nie okazał się sukcesem komercyjnym, co zdaniem reżysera było powodem trudnej i nieudanej kampanii marketingowej. Z tego powodu "Solaris" stał się też zdaniem wielu jednym z najbardziej niedocenionych filmów.

O porażce produkcji wypowiedział się też George Clooney, który powiedział, że trailer filmu "Solaris" miał niewiele wspólnego z rzeczywistym efektem finalnym, co mogło wprowadzić ludzi w błąd. Recenzje filmu "Solaris", mimo słabych wyników komercyjnych, okazały się dla twórców stosunkowo pozytywne. W serwisie Rotten Tomatoes film uzyskał 66 proc. pozytywnych recenzji, natomiast na stronie Metacritic wystawiono mu ocenę 65/100, co wskazuje na mieszane recenzje, ze wskazaniem na pozytywne.

Solaris - premiera

Premiera filmu "Solaris" odbyła się 29 listopada 2002 roku, jednak produkcja była wyświetlana na dużym ekranie jeszcze kilkanaście dni wcześniej w ramach pokazów przedpremierowych. Polska premiera "Solaris" miała miejsce 14 lutego 2003 roku. Film nie odniósł na naszym rynku wielkiego sukcesu, jednak wzbudził zainteresowanie z racji zekranizowania powieści rodzimego twórcy, Stanisława Lema.

Solaris
Tytuł oryginalny

Solaris

Gatunek

sci-fi

Kraj produkcji

USA

Rok produkcji

2002

Data światowej premiery

29.11.2002

Data polskiej premiery

14.02.2003

Czas trwania

99 min.

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d88trdo
d88trdo
d88trdo