Trwa ładowanie...
za jakie grzechy
23-04-2009 10:58

"Tatarak" i "Co jest grane?" od piątku w kinach

"Tatarak" i "Co jest grane?" od piątku w kinachŹródło: ITI Cinema
d14dw53
d14dw53

Dramat Andrzeja Wajdy "Tatarak" zrealizowany na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza oraz dwie amerykańskie komedie - "Co jest grane?" z Robertem De Niro i "Za jakie grzechy" z Renee Zellweger trafią w piątek do polskich kin.

"Tatarak" to - jak ocenili zagraniczni krytycy filmowi - "poruszająca medytacja o śmierci", "minimalistyczne dzieło o szczerej poetyckiej sile". Główną rolę w filmie zagrała Krystyna Janda.

Andrzej Wajda połączył w "Tataraku" elementy fabularne i dokumentalne. Jedna płaszczyzna filmu to ekranizacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem, wzbogacona o wątki pochodzące z utworu innego pisarza - opowiadania "Nagłe wezwanie" autorstwa Węgra Sandora Maraiego. Płaszczyzna druga to natomiast osobiste wyznanie Krystyny Jandy po śmierci jej męża, wybitnego operatora filmowego Edwarda Kłosińskiego (zmarł 5 stycznia 2008 r.).

"Tatarak" to w warstwie stanowiącej ekranizację prozy Iwaszkiewicza opowieść o doktorowej Marcie - dojrzałej, doświadczonej życiem kobiecie, tęskniącej za młodością i miłością, opłakującej śmierć dwóch dorosłych synów poległych w Powstaniu Warszawskim. Przypadek sprawia, że do Marty na moment "wraca młodość". W życiu doktorowej pojawia się młody mężczyzna. Kobieta przypomina sobie, czym jest bliskość i fizyczna fascynacja. Niestety, przygoda będzie miała smutny finał. Autorem zdjęć do "Tataraku" jest Paweł Edelman. Muzykę do filmu skomponował Paweł Mykietyn. Scenografię zaprojektowała Magdalena Dipont, a kostiumy Magdalena Biedrzycka. Film jest dedykowany Edwardowi Kłosińskiemu.

d14dw53

Komedię "Co jest grane?" ("What Just Happened") wyreżyserował Barry Levinson. Film jest opowieścią o zdesperowanym producencie filmowym (w jego roli Robert De Niro), który musi poradzić sobie z: szalonym reżyserem, bezwstydną aktorką, nie mającym o niczym pojęcia kierownikiem produkcji, a przede wszystkim - ze swoim rozpadającym się małżeństwem.

W obsadzie filmu, obok De Niro, są m.in. Bruce Willis, John Turturro i Robin Wright Penn.

Główną bohaterką "Za jakie grzechy" ("New in Town"), komedii zrealizowanej przez Jonasa Elmera, jest z kolei młoda kobieta - przebojowa i atrakcyjna Lucy Hill (Renee Zellweger), ambitna pracownica dużej firmy z Miami.

Lucy za wszelką cenę chce odnosić sukcesy w pracy i awansować. Pewnego dnia przyjmuje służbowe polecenie mające być "stumilowym krokiem" w jej karierze. Atrakcyjne z pozoru wyzwanie okazuje się reorganizacją małego zakładu przemysłowego w Minnesocie. Przeprowadzka z Florydy na prowincję jest dla eleganckiej Lucy małym szokiem. Pocieszeniem dla kobiety może być jednak fakt, że w Minnesocie poznaje atrakcyjnego mężczyznę, Teda.

d14dw53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14dw53