Trwa ładowanie...
d1vnzmy
04-05-2007 16:40

Toffi i Krzyzacy w Berlinie!

Share
d1vnzmy

Toruński festiwal zaprasza na pokazy przygotowane przez Toffifest podczas festiwalu FilmPolska, który rozpoczął się w Berlinie. Podczas trwającego od 5 do 13 maja festiwalu zaprezentowane zostaną najciekawsze polskie filmy z ostatniego roku.

Toffi przygotowało dwie retrospektywy profesjonalnego filmu niezależnego z Polski, które przybliżą Niemcom osiągnięcia najlepszych młodych autorów znad Wisły.

Już w poniedziałek, 7 maja zaprezentowana zostanie pierwsza retrospektywa przygotowana przez Toffifest Toffi Polish Shortbeat, to pokazy obrazów, które nadają rytm, polskiemu, niezależnemu filmowi krótkometrażowemu.

To siedem filmów startujących w Konkursie Krótkometrażowym Tofifest 2006, nagradzanych nie tylko w Toruniu, ale i w całym świecie. Druga retrospektywa, Films From Heart of Poland, pokazana zostanie 10 maja. Zawiera ona najciekawsze fabuły, animacje i dokumenty stworzone przez autorów wywodzących się z Torunia i Bydgoszczy miast, w których odbędzie się Toffifest 2007.

d1vnzmy

To pierwszy zagraniczny pokaz tej inicjatywy, znanej w kraju jako Wielopak Toruńsko-Bydgowski Toffi. Wielopak to pierwsza tak obszerna prezentacja filmów stworzonych przez autorów związanych jednym, konkretnym regionem w Polsce. Po Berlinie ruszy w trasę do innych krajów, m.in. do Singapuru i amerykańskiego St.Louis.

Osobnym "wkładem" Toffi do 5.FilmPolska będą prezentacje zwycięzcy konkursu krótkometrażowego w 2006 roku "Emilka płacze" Rafała Kapelińskiego oraz wielki wjazd Krzyżaków do Niemiec, czyli pokaz komedii o Krzyżakach "1409-afera na zamku Bartenstein".

To pierwsze bezpośrednie starcie niemieckiej widowni i pierwszej, polskiej komedii o niemieckich rycerzach, dotychczas kojarzonych w Polsce raczej z mroczną przemocą i okrucieństwem.

Autorami pomysłu i scenariusza filmu są twórcy z kolektywu satyryków Kompania M3 z Torunia. Gościem pokazu będzie współautor pomysłu i scenariusza Jarosław Jaworski.

FilmPolska to największy polski festiwal filmowy w Niemczech. Podczas 10 dni w kinie Babylon, Klubie Polskich Nieudaczników i Filmmuseum Potsdam pokazanych zostanie ponad 100 filmów. Wśród gości tej edycji znaleźli się Marek Koterski i Anna Jadowska. Jego organizatorem jest Polski Instytut w Berlinie

d1vnzmy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vnzmy
d1vnzmy