Tofifest 2013: ''Dziewczyna z szafy'' Bodo Koxa triumfuje na 11. MFF Tofifest w Toruniu

11 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest dobiegł końca.

Tofifest 2013: ''Dziewczyna z szafy'' Bodo Koxa triumfuje na 11. MFF Tofifest w Toruniu
Źródło zdjęć: © Materiały promocyjne

Podczas niedzielnej, uroczystej gali wręczono nagrody. Grand Prix festiwalu otrzymała „Dziewczyna z szafy” Bodo Koxa. Wśród wyróżnionych twórców znaleźli się także m. in. Maciej Pieprzyca, Carlos Machado Quintela oraz Paweł Maślona.

Jury konkursu "On Air" w składzie Tomasz Raczek, Iliana Kitanova, Violetta Vajda, Marek Lechki oraz Norah McGettigan jednogłośnie zdecydowało się uhonorować "Dziewczynę z szafy". Profesjonalny debiut Bodo Koxa został nagrodzony za „przekonujące przedstawienie różnych sposobów postrzegania rzeczywistości, niezależnie od tego, jak bardzo jest ono zakłócone”. Odbierając Złotego Anioła Kox zwrócił uwagę, że jego kariera rozwija się równolegle z Tofifest i ze wzruszeniem wspominał pierwsze edycje festiwalu, kiedy przyjeżdżał prezentować swoje filmy offowe.

Nagrodę dla najlepszego reżysera – za czystość środków, empatię, powściągliwość i wyrzeczenie – otrzymał Carlos Machado Quintela, twórca "Basenu", opowiadającego o relacjach grupy przyjaciół zmagających się z różnego rodzaju niepełnosprawnością.

Złoty Anioł dla najlepszego filmu krótkometrażowego powędrował do Pawła Maślony, reżysera "Magmy" z https://film.wp.pl/lukasz-simlat-6030988537631873c w roli głównej. Jury konkursu filmów krótkometrażowych w składzie Maciej Pieprzyca, Piotr Kletowski, Jonas Matzow Gulbrandseni György Durst zdecydowało się wyróżnić jeszcze amerykański "Needle"*Anahity Ghazvinizadeh*.

Zwycięzcą sekcji "Lokalizacje" okazał się „Na własne ryzyko” Piotra Grabowskiego. Jurorzy Dawid Janicki, Maciej Cuske oraz Monika Kuczyniecka docenili twórcę za umiejętność opowiadania historii i wydobycia ze swojego bohatera prawdy. Ponadto wyróżnienie otrzymał film "Sportowiec" w reżyserii Pawła Słomkowskiego.

Złoty Anioł w sekcji "From Poland" dla "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy przypieczętował wielką miłość, jaką obdarzyła ten film publiczność. Historia Mateusza, chłopaka zmagającego się z porażeniem mózgowym, została do tej pory uhonorowana m. in. Srebrnymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni oraz Grand Prix, Nagrodą Jury Ekumenicznego i Nagrodą Publiczności na festiwalu w Montrealu.

Nagrodę Publiczności otrzymało "Wejście smoka" Roberta Clouse z patronem tegorocznej edycji Tofifest, Bruce'em Lee, w roli głównej. Flisaka Tofifest odebrał natomiast Dawid Marcinkowski, reżyser, scenarzysta i designer urodzony w Toruniu, obecnie tworzący w Wielkiej Brytanii.

Druga połowa festiwalu upłynęła pod znakiem spotkań z twórcami. W czwartek po projekcji filmu „Chce się żyć” odbyła się dyskusja z Maciejem Pieprzycą. Reżyser opowiedział o współpracy z odtwórcami głównej roli - Dawidem Ogrodnikiem, który wcielił się w postać cierpiącego na porażenie mózgowe Mateusza, oraz z Kamilem Tkaczem, grającym Mateusza w wieku dziecięcym. Twórca przyznał, że mimo iż Kamil nie jest podobny do Dawida, zdecydował się go zaangażować ze względu na niezwykłą dojrzałość chłopca.

W ramach Tofifest odbyła się bardzo emocjonująca debata „Ściągam bo lubię”. W dyskusji o pobieraniu plików z sieci wzięli udział krytycy Tomasz Raczek, Piotr Kletowski i Rafał Pawłowski, Maria Świetlik z Fundacji Nowoczesna Polska, popierającej w pełni bezpłatny dostęp do kultury w sieci oraz Kinga Jakubowska z Legalnej Kultury, walczącej z kolei o powstrzymanie pobierania filmów z internetu.

Do Torunia przyjechał również Krzysztof Zanussi, który w sobotę odebrał nagrodę Złotego Anioła za całokształt twórczości, oraz Ulrich Seidl. Austriacki twórca poprowadził masterclass, w ramach którego opowiedział, jak pracował nad swoją trylogią "Raj". Reżyser zdradził, że proces realizacji jego filmów rozciąga się często do kilku lat, a większość scen powstaje podczas improwizacji na planie.

Z widzami spotkał się także m. in. Bodo Kox. Nazywany ikoną kina offowego reżyser mówił o swoim profesjonalnym debiucie „Dziewczyna z szafy” oraz o definicji niezależności w kinie mainstreamowym.
– Niezależność oznacza dla mnie sytuację, kiedy nikt nie wkracza w moją wyobraźnię i mogę swoje pomysły swobodnie przekładać na język kina. Zrobiłem film mainstreamowy, za państwowe pieniądze, ale producent stworzył dla mnie idealne warunki. Nikt mi nie narzucił odtwórców głównych ról, nie naciskał na zmiany w scenariuszu. Dlatego uważam, że „Dziewczyna z szafy” jest filmem niezależnym – wyjaśniał twórca.

Skrajne reakcje wywołał prezentowany w sekcji „From Poland” „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego. Film otrzymał Złotą Żabę na festiwalu filmowym w Camerimage, a wcielający się w rolę główną Eryk Lubos został uhonorowany nagrodą dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Karlowych Warach. Mimo to obraz uznanego reżysera w dalszym ciągu nie trafił do dystrybucji kinowej w Polsce, co, jak wielokrotnie podkreślał w wywiadach, Kolski odbiera jako osobistą krzywdę wyrządzoną mu przez środowisko filmowe. Tymczasem „Zabić bobra” wydaje się być po prostu filmem nieudanym – niechlujnie nakręconym, z czerstwymi dialogami, niezgrabnie wplecionym wątkiem romansu bohatera z nastolatką i patosem wylewającym się z niemal każdej sceny. Szkoda jedynie Eryka
Lubosa
, który na próżno i niejako na przekór scenariuszowi stara się stworzyć postać wielowymiarową i intrygującą. Podczas festiwalowego seansu w momentach mających wzbudzać największe napięcie publiczność reagowała nerwowym śmiechem. Tym bardziej dziwi, że tak doświadczony reżyser pogubił się w trakcie realizacji swojego projektu – bo przecież pomysł na kryminalną intrygę zbudowaną wokół powrotu tajemniczego mężczyzny do domu swojego dzieciństwa wydaje się być szalenie interesujący.

11 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbywała się w dniach 21 – 28 października w Toruniu.

  1. Grand Prix – Złoty Anioł Tofifest 2013 Międzynarodowy Konkurs ON AIR na Najlepszy Pełnometrażowy Debiut lub Drugi Film Fabularny „Dziewczyna z szafy”, reż. Bodo Kox
  2. Złoty Anioł Tofifest Najlepszą Reżyserię Międzynarodowy Konkurs ON AIR „Basen”, reż. Carlos Machado Quintela
  3. Złoty Anioł Tofifest Międzynarodowy Konkursu dla Filmów Krótkometrażowych SHORTCUT „Magma”, reż. Paweł Maślona Wyróżnienie Specjalne Jury w konkursie SHORTCUT „Needle”, reż.* Anahita Ghazvinizadeh*
  4. Złoty Anioł Tofifest Konkurs Polski FROM POLAND „Chce się żyć”, reż. Maciej Pieprzyca
  5. Złoty Anioł Tofifest Konkurs LOKALIZACJE „Na własne ryzyko”, reż. Piotr Grabowski

Wyróżnienie Specjalne Jury w konkursie LOKALIZACJE „Sportowiec”, reż. Paweł Słomkowski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)